THUIS AL MOEITE MET ABE n kampioenscompetitie 1949-1950 opent Ajax met zege op Heerenveen 19 HISTORIE W tekst Monique Janse tenietdeed door zijn fabelachtige spel. Kort voor rust kreeg Heerenveen een niet te missen kans om de sco re te verdubbelen, maar Brandsma faalde door de bal simpel en slap in handen van doelman Van der Pol te schieten. Dat was het geluk van Ajax. Een tweede tegentreffer was de ploeg waarschijnlijk niet te boven gekomen. Nu lukte dat nipt aan wel. Ajax had in de tweede helft nog een kwartier nodig om zich te herpakken. Toen dat eenmaal was gelukt, lag de gelijkmaker er zeven minuten later in. Jan Los pikte een scherpe pass van Guus Drager op, Michels kopte de bal voor en uit de scrimmage die daar ont stond knalde Theo Brokmann binnen, 1-1. Heerenveen bleef spelen met Abe als middenvelder en dat had de ploeg beter niet kunnen doen. Want Ajax ging door. Het wedstrijdverslag in Ajax Clubnieuws meldt: '...verder kwamen de mannen van us Abe niet. Ook al niet, doordat Potharst zich bij onze halflinie had aangesloten. Steeds dirigeerde dit viertal de bal naar het blauw-witte doel, waar tien minuten voor het einde, Michels het gat vond, dat plaats liet voor een voltreffer. Nou, toen was het beke ken.' Pas na die treffer schoof de Friese ster wel naar voren. Maar toen kon hij geen potten meer breken, ook door goed werk van Cor van der Hart. De eerste overwinning in de kampioenscompetitie met Blauw-Wit, Heerenveen, Maurits, Enschedese Boys en Limburgia was winnend afgesloten. Maar een maand later zou de legendarische uitwedstrijd plaatshebben. Ajax leidde op 7 mei 1950 met 1-5 bij rust, maar moest toezien dat die voorsprong niet genoeg was om een door daadkracht geleid Hee renveen te stuiten. De Friezen wonnen alsnog met 6-5. Ajax werd dat jaar geen kampioen. Die titel was voor Limburgia. et een tactische vondst liet Heerenveen op V 2 april 1950 Ajax bijna struikelen in het —J LI eigen Amsterdam. De Friese formatie had sterspeler Abe Lenstra als halfspeler opgesteld en daar mee werd de angel uit het spel van de Amsterdammers gehaald. Rinus Michels en Jan Los liepen zich keer op keer stuk op de genialiteit van deze voorbeeld-Fries. Technisch was Ajax weliswaar de meerdere van Hee renveen, maar door die tactiek bleef de uitploeg de bo venliggende partij. Vanaf het begin was duidelijk dat Heerenveen het niet op een technische krachtmeting wilde laten aankomen. Ajax werd door de gasten voor een strategisch probleem gesteld en de viermansvoor hoede van Heerenveen zocht slechts met harde trap pen het doel van Ajax. De Amsterdammers voelden zich daarmee verre van comfortabel. En na 27 minu ten was zon harde kogel op doel precies de aanleiding voor 0-1. Ajax had wel goede mogelijkheden gehad, maar telkens weer was het Abe Lenstra die de kans Doelman Veenstra verwerkt de bal tot corner, heftig belaagd door Jan Los en Rinus Michels. FOTO ARCHIEF AJAX.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2009 | | pagina 19