GABRI WIL VAN WAARDE ZIJN VOOR AJAX Terug na blessure Ook dit seizoen begon met blessureleed, maar angst dat hij door die aanhoudende fysieke problemen buiten beeld zou raken bij de nieuwe trainer Martin Jol, heeft Gabri nooit gevoeld, 'ik loop lang genoeg mee om daar niet wakker van te liggen. En "de chef" heeft vanaf het begin laten blijken dat hij weet wat ik kan.' tekst Maarten Dekker et is een druilerige, mistroostige dag op sportpark de Toekomst. Zo was het een dag eerder ook al, toen de voet balwereld werd opgeschrikt door het nieuws dat de Duitse doelman Robert Enke zich voor een trein had geworpen. Ook op Gabriel Garcia De la Torre maakte die dramatische gebeurtenis diepe indruk. De Spaanse Ajacied maakte Enke dan ook van nabij mee. Ze waren ploeggenoten in het ene seizoen dat de keeper bij FC Barcelona onder contract stond, 2002-2003. 'Het is natuurlijk altijd heel triest als zoiets gebeurt, ook als dat buiten het voetbal is,' zegt Gabri, terwijl zijn blik over de lege trainingsvelden dwaalt. 'Ik ben nooit heel close geweest met Robert. Hij was ook te kort bij de club om een echte hechte band op te bouwen. Maar in dat ene jaar dwong hij bij iedereen wel respect af met zijn manier van doen. Hij gedroeg zich altijd rustig en correct.' Barcelona stond in dat seizoen onder leiding van Louis van Gaal, die na een mislukt dienstverband als bonds coach van Oranje aan een tweede termijn bij de Ca talaanse grootmacht begon. De Nederlander was drie jaar daarvoor ook degene die Gabri liet debuteren in het eerste elftal van Barcelona. Kampioen werd hij pas toen zijn hoogtijdagen bij de club feitelijk al voorbij waren, in 2005 en 2006. Frank Rijkaard en zijn as sistent Henk ten Cate zwaaiden toen de scepter bij de Azulgranas, die de landstitel van 2006 combineerden met het winnen van de Champions League. Schitte rende successen, maar voor Gabri voelden ze nauwe lijks als 'zijn' successen. Blessureleed hield hem vooral in dat laatste jaar langdurig aan de kant, zodat zijn bij drage aan de triomftochten in Spanje en Europa zeer gering was. Dat de in Salient geboren Catalaan zijn heil vervol gens elders zocht, hoefde geen verbazing te wekken, hoezeer hij zijn hart ook verpand heeft aan de club waar hij groot werd. Nieuwe, jongere talenten namen zijn plaats in terwijl hij revalideerde en de kans op sub stantiële speeltijd werd dan ook steeds kleiner. Een aanbod van Ten Cate, met wie hij bij Barcelona een vertrouwensband opbouwde, bleek precies wat Gabri nodig had. 'Ik had ook naar andere clubs in Spanje gekund, maar Ajax leek me een mooiere stap. Naast het voetballen voor een team met een rijke historie, een grote naam en goede sportieve doelen zou het me de gelegenheid geven om in een ander land te leven, iets dat ik altijd al in mijn achterhoofd had.'

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2009 | | pagina 12