GEEN TOERIST, MAAR PROFESSIONAL Marko Pantelic In eigen land maakte Marko Pantelic een van de meest beladen derby's van Europa mee, de strijd tussen Rode Ster en Partizan Belgrado. Onvergelijkbaar met Ajax - Feyenoord, vindt de Servische spits van Ajax. 'Al zal het ook hier zo zijn dat het team met de groot ste wil en de sterkste motivatie uiteindelijk de wedstrijd wint.' OUDE LIEFDE tekst Maarten Dekker Werwar het niet met desinteresse, maar van Nederland en de mensen die er wonen heeft hij nog weinig meege kregen, bekent Marko Pantelic, alles behalve schoorvoetend. 'Shoppen en sightseeing is voor toeristen. Ik ben hier niet als toerist naar toegekomen, maar als professional. Zo wil ik me ook gedragen. Ik richt me puur op het voetbal en mijn vrije tijd probeer ik zo veel mogelijk door te brengen met mijn familie. De rest is onbelangrijk.' De Servische spits van Ajax maakte ook al het nodige mee in zijn loopbaan, woonde op heel wat verschil lende plekken in Europa voordat hij begin septem ber neerstreek in Amsterdam. Zijn vorige thuis was Berlijn, de bruisende Duitse metropool waar hij vier jaar lang werknemer was bij Hertha BSC. En eerder voerde zijn métier hem al langs Griekenland, Frank rijk, Zwitserland, Oostenrijk en Spanje. 'Een keurige, normale carrière,' zo omschrijft hij het zelf. Dat er zo veel verschillende clubs op zijn cv staan (Ajax is nummer elf), heeft vooral te maken met het onstuimige begin van zijn loopbaan, zegt de nu 31-ja rige Pantelic, die zijn jeugdopleiding genoot bij Rode Ster Belgrado. Hij werd al op jonge leeftijd prof, nadat de familie Pantelic het door oorlogsgeweld geteisterde Joegoslavië had verruild voor de Griekse miljoenen stad Thessaloniki. 'We zochten een plek waar wel perspectief was. Door de EU-sancties werd het leven in Belgrado steeds moeilijker. Ook voor voetballers. Onze clubs mochten in die tijd niet meedoen aan de Europese competities.' Met gemengde gevoelens kijkt hij terug op de jaren die volgden. Hij debuteerde als 17-jarig supertalent bij Iraklis, in de Griekse competitie waar het er bijna altijd verhit aan toe gaat. 'Ik was nog maar een jon getje en werd onder grote druk gezet, maar deed het toch best goed. De trainer behandelde mij alleen alsof ik al een volgroeide speler van een jaar of dertig was. Ik moest ontzettend hard trainen, maar mijn li chaam kon dat niet accepteren. Daardoor was ik vrij veel geblesseerd.' Via Paris Saint-Germain, Lausanne Sports, Celta de Vigo, Sturm Graz en het Zwitserse Yverdon keerde Pantelic in 2002 terug in eigen land, om zich via de bescheiden clubs Obilic Belgrado en FK Smederevo in de kijker te spelen bij zijn oude liefde. 'Toen ik teken de bij Rode Ster voelde dat feitelijk alsof ik aan mijn tweede leven begon. Ik ben in die tijd ook getrouwd,

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2009 | | pagina 12