In gesprek met Leo Koswal Voor de kraker tegen Ajax sprak ik met de laatste Dordt-speler die het net wist te vinden tegen de Amsterdammers: Leo Koswal. En hoe, want met een fenomenaal afstandschot bracht hij De Schapekoppen op 19 februari 1995 aan de Krommedijk op voorsprong. Dat Dordt uiteindelijk met 1-3 verloor mocht geen schande heten; het was dat jaar dat Ajax alle competitiewedstrijden won, de Champions League pakte en ook nog de Wereldbeker voor clubteams binnensleepte. Bijna 15 jaar na dato bleek het een hele opgave om de oud speler te pakken te krijgen, maar via de Nederlandse Beach VoetVolley Bond is het uiteindelijk toch gelukt. Want tegenwoordig trapt Koswal zijn balletjes in het zand, en doet dat niet onverdienstelijk: al ruim vijf jaar zit hij bij het Nederlands team. Hoe kijk je terug op je carrière? "Met een goed gevoel, want ik heb hele mooie dingen beleefd. Natuurlijk dat doelpunt tegen Ajax, maar hoogte punten zijn met name de derde plaats met Vitesse geweest, waarmee we ons plaatsten voor Europees voetbal en het kampioenschap van de eerste divisie met MVV. Of ik alles eruit heb gehaald wat erin zat? Misschien dat er iets meer in had gezeten, maar ik heb zeker geen spijt van de stappen die ik heb gemaakt. Ik heb lekker gevoet bald en een hele mooie tijd gehad. Met opgeheven hoofd ben ik zo'n vijf jaar geleden aan mijn tweede carrière begonnen." Ja, want we hebben je op Eurosport zien flitsen in het zand, deze zomer. Hoe ben je daar ingerold? "Mijn goede vriend Roël Liefden (ook ex-profvoetballer, red.) haalde me jaren geleden om over een keer mee te doen en sindsdien ben ik er eigenlijk niet meer mee gestopt. Ik kan het goed bijbenen, al is het wel heel anders dan normal voetbal. Het is eigenlijk niet met elkaar te vergelijken, maar het grootste verschil is natuurlijk het zand; dat is onberekenbaar, maakt het spel sneller. De afstanden zijn kort, maar je kunt in zekere zin ook meer dingen doen. Je moet in ieder geval een geode basis techniek hebben." Ervan uitgaande dat je het niet verleerd bent zit dat bij jou wel goed, getuige de prachtgoal tegen Ajax van destijds. Wat weet je nog van die wedstrijd? "Het begon met een corner geloof ik, die door van der Sar werd weggebokst. Die nam ik toen lekker op de slof ja! Jammer genoeg verloren we alsnog met 1-3, maar zij wonnen dat jaar alles en hadden een wereldelftal, dus het was geen schande. Ik weet nog dat tij dens die wedstrijd onder meer Rijkaard, Kluivert, Davids, Seedorf en Overmars meespeelden." Volg je FC Dordrecht nog? "Ik volg Dordt voor zover het kan, maar het is nog steeds mijn duppie hoor! Mijn vader is er trainer geweest (Leo Koswal Sr., red.) en ik heb er een

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2009 | | pagina 5