'BUNDESLIGA HAALT PREMIER LEAGUE IN' Martin Jol: Feiten Weetjes - Na lof geoogst te hebben in de Engelse en Duitse competitie keerde Martin Jol afgelopen zomer terug naar Nederland. Aan de trainer van Ajax de taak om de hongerige prijzenkast aan te vullen. Over de potentie van de Bundesliga, Marcel Brands en Mounir El Hamdaoui. U debuteerde in januari 1974 bij FC Den Haag tegen Ajax. Had u toen al het idee dat er een toekomstig trainer in u schuil ging? "Toen ik debuteerde in het betaalde voetbal was ik nog niet bezig met wat ik daarna ging doen. Al moet ik zeggen dat het trainerschap wei relatief vroeg begon te leven. Ik speelde bij FC Twente en was een jaar of 23 toen we met een groepje spelers op trainerscursus gingen." U heeft als speler en trainer de Nederlandse, Duitse en Engelse competitie meegemaakt. Waarin onderscheidt de Eredivisie zich? "Ik vind het heel moeilijk daar een objectief oordeel over te geven. Op VVV-Venlo na, heeft tot nu toe elke ploeg tegen ons heel defensief en op de counter gespeeld. Maar dat wil niet zeggen dat de Eredivisie zo in elkaar steekt. Het niveau in Engeland en Duitsland is hoger, er spelen daar ook veel meer internationals. Duitsland gaat over een paar jaar de boventoon voeren, schat ik in. Daar zitten vijf, zes grote clubs die zonder inmenging van buitenaf zeer gezond verder groeien. Ik schat in dat ze het niveau van de Engelse competitie evenaren en misschien zelfs wel voorbijstreven." Hoe kijkt u terug op uw samenwerking met AZ's Directeur Voetbal Zaken Marcel Brands in jullie gezamenlijke periode bij RKC Waalwijk? "Marcel staat in Nederland binnen zijn vakgebied op eenzame hoogte. Ik heb destijds heel prettig met hem samengewerkt. We hadden een heldere taakverdeling en hebben met een kleine club heel veel dingen bereikt. Dat deden we op een pure manier, zonder middelen." U verbleef vorig seizoen als trainer van Hamburger SV in Duitsland. Hoe heeft u het kampioensseizoen van AZ ervaren? "Ik heb veel van AZ op televisie gezien. Toen ik bij Tottenham Hotspur trainde, miste AZ de landstitel op de laatste speeldag. Ook van het seizoen voordat ze kampioen werden en ze zo opmerkelijk laag eindigden heb ik veel van AZ gezien. En afgelopen seizoen was het eigenlijk al vrij vroeg duidelijk dat ze kampioen gingen worden. Heel knap." U haalde Mounir El Hamdaoui in 2005 naar Tottenham Hotspur. Vorig seizoen werd hij topscorer en won hij de Gouden Schoen. "Toen ik Mounir haalde, was dat omdat ik hem een goaltjesdief vind die ook nog eens vreselijk goed kan voetballen. Alleen had hij in Londen concurrentie van spitsen als Frédéric Kanoute, Robbie Keane, Jermaine Defoe en Mido. Dat was heel moeilijk voor hem. Bij AZ heeft hij laten zien wat hij kan Daar ben ik heel blij mee, want daarmee maakt hij ook waar wat ik in hem zag." Hoeveel beter kan hij nog worden? "De rek zit 'm in de stap naar het buitenland. Daar kan hij zich in één van de grote competities nog verder ontwikkelen." Wat voor soort duel verwacht u tegen AZ? "Daar heb ik vooraf niks over te zeggen, haha. Aan het begin van het seizoen zei ik dat Ajax een hoop in te halen heeft ten opzichte van AZ. Daarmee doelde ik op de eindstand van de ranglijst en het feit dat wij Thomas Vermaelen kwijtraakten. De stand ziet er nu heel anders uit, maar dat zegt niks over de wedstrijd die nu gespeeld gaat worden. Ajax heeft het de laatste jaren lastig tegen AZ: dat is een feit." »(ESN) O /v/ De wedstrijd tegen Ajax heeft in competitieverband 62 keer eerder op het programma gestaan. Daarnaast vonden er nog 5 bekerontmoetingen en 3 duels in het kader van nacompetitie play-offs plaats. De laatste 5 ontmoetingen: 2008 - 2009 Ajax - AZ 1-1 2008 - 2009 AZ - Ajax 2-0 2007 - 2008 Ajax - AZ 6-1 2007 - 2008 AZ - Ajax 2-3 2006 - 2007 Ajax - AZ 3-0 De balans van de ontmoetingen in Alkmaar is in het voordeel van de Amsterdammers: AZ won 6 keer, het werd 9 maal een gelijkspel en Ajax heeft 16 keer gewonnen. Ook de doelcijfers zijn in het voordeel van Ajax: 34-55. Spelers die voor beide clubs in het eerste elftal uitkwamen zijn onder meer: Demy de Zeeuw, Kenneth Perez, Henk Timmer, John Bosman, Olaf Lindenbergh, Denny Landzaat, Shota Arveladze, Nourdin Boukhahri, Tim de der, Joey Didulica, Peter van der Hengst, Danny Hesp, Donny Huysen, Pius Ikedia, Peter Jager, Gerrie Kleton, Kiki Musampa, Edo Ophof, Piet Ouderland, René Panhuis, Johnny Roos, Siem en Henk Tijm, Ronald Spelbos, Ruud Suurendonk en Ole Tobiasen. Trainers die voor beide werkgevers op de bank zaten zijn onder anderen: Louis van Gaal, Co Adriaanse, Ronald Koeman, Hans Kraay sr, Hassie van Wijk, Gerard van der Lem, Piet Ouderland, Cor van der Hart, Frits Soetekouw, Piet Schrijvers en Jan Fransz. (AL) Speelt 20

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2009 | | pagina 21