Niklas Moisander: Heel Alkmaar spreekt dezer dagen over vallen en opstaan. Voor Niklas Moisander (24) is dat al een langere periode aan de orde. Waar hij vorig seizoen een vaste plek bij AZ veroverde, is nu de reservebank, meer dan lief, zijn domein: "Juist in deze fase moet ik mentaal sterk zijn/' SCHERPTE HERVINDEN In het begin van vorig seizoen zei je in je eerste interview in AZ Speelt dat je dogelijks genoot. Doe je dat nog steeds? "Ik geniet nog steeds, zij het iets minder. Dat komt vooral doordat ik de laatste wedstrijden voornamelijk op de bank heb moeten plaatsnemen en het niet zo goed draait als vorig seizoen. Persoonlijk speelde ik vorig seizoen beter. Ik kwam zonder hoge verwachtingen naar AZ; was blij met elke minuut die ik speelde. Nu wil ik de volgende stap zetten. Mijn doelstelling is om een belangrijke basiskracht bij de club te worden. Daarom is het een teleurstelling dat ik nu veel op de bank zit. Maar als profvoetballer moetje de keuzes van de trainer accepteren en daarmee om kunnen gaan." je bent geen type dat bij de trainer aanklopt voor uitleg? "Nee, dat doe ik nooit. Tenminste: tot nu toe nog niet. Ik ben heel zelfkritisch en weet dat ik ook mindere wedstrijden heb gespeeld. Dat is misschien de reden waarom ik er nu meer naast sta." Wat is je voornaamste zelfkritiek? "Dit seizoen ontbreekt het me aan algemene scherpte. In de persoonlijke duels heb ik nog niet mijn kunnen laten zien. Het is allemaal gewoon iets minder. Vorig seizoen lukte écht alles, zelfs een slechte uitwedstrijd als tegen FC Utrecht wonnen we toen. Van mezelf kan ik geen enkele wedstrijd herinneren waarin ik slecht speelde. We hielden ook vaak 'de nul' achterin. Dit seizoen is er opeens kritiek op de verdediging, die eigenlijk hetzelfde is gebleven. We staan weer volledig in de realiteit. Juist in deze fase moet ik mentaal sterk zijn." Jij bent het levende bewijs dat de Jupiler League vaak ten onrechte wordt afgeserveerd als nutteloze competitie. "De Jupiler League is de ideale competitie om veel wedstrijden te spelen. Mijn landgenoot Joona Toivio doet het nu ook goed als aanvoerder van Telstar. Als je goed bent, dan kom je altijd wel bovendrijven. Het was niet makkelijk om zo'n stap terug te doen. Ik was het niveau van Ajax gewend. Toen ik naar Amsterdam kwam stond ik te boek als een groot talent, maar mede door knieblessures brak ik niet door. Mijn vertrouwen was in die periode behoorlijk verdwenen. FC Zwolle-trainer Jan Everse heeft me dat weer volledig teruggegeven. Het stapje achteruit is dus absoluut niet slecht voor me geweest.'" Heeft je dienstplicht deze zomer meegeholpen aan het ontwikkelen van je mentale krocht? "Absoluut. Qua mentale discipline ben ik erg gegroeid. We moesten elke dag om zes uur 's morgens opstaan en de hele dag naar de schreeuwende leiders luisteren. Tegen mijn vrienden zei ik wel eens: 'Onze legerleider verschilt niet zoveel van Louis van Gaal. Hij is zo ontzettend streng en eist zoveel discipline.' In het leger heb je als profvoetballer even geen voorkeursbehandeling meer. Ik heb zes weken moeten sleuren. We sliepen in bossen, leerden schieten en moesten elke dag in het gareel lopen. Als ik nu terugkijk, dan is het misschien toch wel zwaar geweest en heeft het nu zijn weerslag." In deze competitieronde treffen jullie Ajax. In hoeverre geeft deze wedstrijd jou als ex-Ajacied een specioal gevoel? "Vorig seizoen was het speciaal voor mij, omdat het de eerste keer was dat ik Ajax trof. Toen wilde ik laten zien dat ik blij ben met AZ en toch het niveau heb gehaald. Ondanks dat mijn vertrek toen niet de fout van Ajax was, wilde ik toch sportieve revanche. Dat heb ik nu wel gehad. Ajax is niets speciaals meer voor me; ik heb meer gevoelens voor FC Zwolle." Bij Ajax trainde je ook onder Ronald Koeman. "Het kwam inderdaad voor dat wij als spelers van Jong Ajax mochten AZ Speelt 10

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2009 | | pagina 10