SPANNING VIJFTIG JAAR TERUG TE SNIJDEN ■§K Ajax en Willem ll deden niets voor elkaar onder MRS i HISTORIE tekst Monique Janse A/N e historie van de clubs die elkaar vanavond j ontmoeten in de Amsterdam ArenA is lang en rijk. De Tilburgse club is opgericht in 1896 en vier jaar later zag Ajax het levenslicht. Daarom kunnen we met gemak ruim vijftig jaar terug in de tijd toen de Tricolors en de roodwitte schare elkaar ook in Amsterdam ontmoetten. We schrijven 13 september 1959, dik een halve eeuw terug. De competitie is pas drie duels onderweg en Ajax heeft, net als Willem II, twee keer gewonnen en een keer gelijk gespeeld. Ook het doelsaldo van +6 is gelijk. Willem II scoorde een keertje meer, maar kreeg ook een goal meer tegen. De verslaggever van dienst is na afloop van het duel bijna lyrisch. Hij begon zijn artikel zoals je dat bijna nooit meer ziet. Tegenwoordig moet er, lijkt wel, altijd iéts negatiefs in de inleiding staan. Vijftig jaar terug niet: 'In een boeiende, spannende en enerverende Vijftig jaar geleden speelde Ajax, met onder anderen Henk Groot in de gelederen, al tegen Willem II. Na een prachtig duel eindigde de strijd onbeslist, 2-2. wedstrijd hebben Ajax en Willem II tegen elkaar hun ongeslagen record gehandhaafd...' De superlatieven dropen ook in de tekst zelf van het papier. Zo tipte de Willem Il-doelman Feyt de kogel van Bleyenberg weergaloos over de lat. Ook Ajax- keeper Van Drecht mocht zich later in het duel deze woordkeus laten welgevallen. Nadat twee doelpunten van de Brabanders wegens buitenspel waren geannuleerd, was het Ajax dat aan het begin van de tweede helft de leiding nam. Cees Groot bekroonde zijn solorush met een onhoudbaar schot, 1-0. Willem II zat in de verdrukking, maar door Henk Groot en Bleyenberg vast te zetten lukte het de Tilburgse formatie toch onder de druk uit te komen. Aanvaller Koopal miste aanvankelijk nog de kansen op de gelijkmakende treffer, maar zijn teamgenoot De Jong was wel succesvol en bracht de terechte gelijkmaker op het bord, 1 -1Nadat Ajacied Anderiesen een strafschop tegen kreeg gefloten, kwamen de gasten zelfs op voorsprong, 1-2. Ajax toonde veerkracht en al drie minuten later was de stand weer gelijk. Bleyenberg kopte raak, 2-2. Een zeer spannende slotfase brak aan. Zowel Ajax als Willem II wilde zich niet neerleggen bij een gelijkspel en ging vol voor de winst. Hoewel Ajax verder moest zonder de geblesseerd ge raakte Muller, lukte het om stand te houden in de gelijkopgaande wedstrijd. Het enige puntje waarop Ajax na afloop iets beter scoorde dan Willem II was op techniek. Daarvoor kregen de Amsterdammers van de journalist een zeven, te genover een zes voor Willem II. De verslaggever had genoten. Hij gaf de wedstrijd een acht voor het kijkspel. Hopelijk kunnen de toeschouwers van vanavond eveneens een hoog cijfer voor het entertainmentgehalte uitdelen.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2009 | | pagina 22