NA NEGEN JAAR WEER THUIS Jeroen Verhoeven Naast vaste doelman Maarten Stekelenburg is hij de enige speler binnen de huidige Ajax- selectie die er al bij was toen het eerste elftal nog in de Meer speelde. Na negen jaar en omzwervingen in Waalwijk en Volendam keerde Jeroen Verhoeven in juli terug bij de club die hem opleidde tot profvoetballer. 'Dat was toch wel een soort van thuiskomen.' TOPSPORTMENTALITEIT tekst Maarten Dekker oit was hij rechtsbuiten in de D3 van het Bussumse BFC, een jongetje dat droomde van het maken van een omhaal a la Marco van Basten tegen FC Den Bosch. Daarvoor had Jeroen Verhoeven ook wel eens gekeept, als de nood hoog was en er echt niemand anders voorhanden was om op doel te staan. 'Als kind voetbal je puur voor de lol. Zo hoort het ook. Maar op een gegeven moment verloren we alle wedstrijden. In zo'n seizoen is het echt geen lolletje om op doel te staan. Toen heb ik anderhalf jaar lang niet meer gekeept.' Uiteindelijk bleek de positie tussen de palen toch zijn lotsbestemming. Verhoeven mocht van zijn club vervroegd doorstromen naar de C1op de voorwaarde dat hij dan vaste keeper zou worden. De gerichte trai ningen legden al snel zijn ware talent bloot, want nog geen anderhalfjaar later stonden de scouts van Ajax op de stoep. Verhoeven was dertien toen hij de overstap maakte naar het toenmalige jeugdcomplex Voorland. Twee jaar later werd de Toekomst in gebruik geno men. 'Flet is uiteindelijk een heel mooie tijd geweest, maar in het begin heb ik het best moeilijk gehad. Nog los van het niveau: ik kwam als keurig jongetje uit het Gooi terecht tussen allemaal Amsterdamse schoffies met een grote waffel. Dat sterkt je persoonlijkheid wel, kan ik je vertellen. Ik heb er heel veel van geleerd.' Ook voetballend ontwikkelde Verhoeven zich al leszins behoorlijk, maar niet zodanig dat hij na zijn tweede seizoen in de Al mocht doorstromen naar de A-selectie. 'Als je tweedejaars A-junior bent, weet je dat er twee opties zijn. Of je krijgt een contract aangeboden of je moet vertrekken. Het is nooit leuk als je dat laatste te horen krijgt, maar voor mij kwam het in ieder geval niet als een donderslag bij heldere hemel. Je hoefde alleen maar het nieuws een beetje te volgen. Ajax had met Bogdan Lobont en Joey Di- dulica net twee keepers van buitenaf aangetrokken en vanuit de jeugd lieten ze Serge van den Ban door stromen. Dan moetje niet naïef zijn en denken datje zelf ook mag blijven.' De in Naarden geboren doelman zocht zijn heil dus elders, daarbij wel nadrukkelijk puttend uit de leer stof die hij zich in Amsterdam eigen had gemaakt. 'Bij Ajax groei je op in een topsportmentaliteit. Ik heb hier geleerd hoe je als profvoetballer moet leven en dat er verschillende wegen zijn naar de top, of naar het doel dat je jezelf stelt.'

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2009 | | pagina 11