'Natuurlijk wil ik overal spelen waar het team mij nodig heeft. Maar ik denk dat het team er uiteindelijk ook bij gebaat is als ik mijn aandacht op een vaste positie kan concentreren' geen vaste koers heeft kunnen varen. De Schevenin- ger moest voor zichzelf nog bepalen in welke formatie hij Ajax het best kon laten renderen en hij weet pas sinds 2 september helemaal zeker welke spelers hij daarvoor tot zijn beschikking heeft. Voor Emanuelson betekende die aanvankelijke onzekerheid dat hij heen en weer werd geslingerd als ware hij een flexwerker. Aan sommige wedstrijden begon hij als een soort han gende linksbuiten, dan weer was hij middenvelder en ook de linksbackpositie werd hem al eens toegewezen - daar waar hij vier jaar geleden zijn doorbraak bij Ajax forceerde. 'Destijds maakte het me echt niets uit waar ik speelde. Ik mocht blij zijn met elke minuut ervaring die ik kon opdoen. Nu bevind ik me in een andere fase van mijn loopbaan. Natuurlijk wil ik overal spelen waar het team mij nodig heeft. Maar ik denk dat het team er uiteindelijk ook bij gebaat is als ik mijn aandacht op een vaste positie kan concentreren. Het liefste speel ik als linkermiddenvelder in een 4-4-2-systeem.' AAN DE SLAG Vastigheid, dat is wat hij nodig heeft om zich als voetballer verder te ontwikkelen, denkt Emanuelson. Zelfkritiek klinkt door in zijn woorden, als hij fijntjes opmerkt dat dit niet de eerste keer was dat hij zelf achterbleef bij Ajax, terwijl een groot deel van de se lectie uitwaaierde over de wereld voor het spelen van interlandvoetbal. 'Dat is al een tijdje zo. Ik zal aan de slag moeten. Het wordt keihard werken om weer voor Oranje in aanmerking te komen. Als je ziet wie er wel in de selectie zitten, is het voor iedereen moeilijk om daar tussen te komen. En in mijn geval helpt het ook niet dat ik bij mijn club op meerdere plekken speel.' In februari 2008 - nog voor het EK in Zwitserland en Oostenrijk - speelde hij zijn elfde en vooralsnog laatste interland, als invaller in een oefenduel met Kroatië. De langharige Ajacied haalt zijn schouders op als hij critici op televisie hoort verkondigen dat ze de Urby Emanuelson van twee jaar geleden niet meer herken nen, dat zijn ontwikkeling lijkt te stagneren. 'Ik zie zelf ook dat ik in een moeilijke periode zit, laat dat dui delijk zijn. En verder... De ene keer praten mensen positief over je, andere keren negatief. Daar moet je tegen kunnen, zeker als je profvoetballer bij Ajax bent. Je weet dat er aandacht is, in goede tijden maar ook in mindere periodes. Maar dan nog: bepaalde mensen hebben altijd wel iets aan te merken, op alles en ieder een. Daarom zitten ze daar ook aan tafel.' Hij probeert rustig te blijven en voelt daarbij steun vanuit de technische staf. 'Voor de groep en ook voor mij persoonlijk is het prettig dat Danny Blind erbij is. Niet alleen omdat hij een stimulerende factor is rond wedstrijden, maar ook omdat hij de pijnpunten uit het verleden kent. Toen ik eind vorig seizoen met een delegatie van de spelersgroep met de directie ging praten, zat Danny daar ook bij. Het is een groot voor deel dat hij weet wat wij destijds hebben aangegeven, dingen waarvan we vonden dat ze fout gingen.' SPELHERVATTINGEN De vaststelling dat Martin Jol een trainer is die zijn spelers stuk voor stuk op de juiste manier weet te prik kelen, is geen trap na richting de opgestapte Marco van Basten, benadrukt Emanuelson. 'Ik denk dat we ons

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2009 | | pagina 12