V HISTORIE Heracles Almelo - Ajax 'Almelo' De eerste officiële competitieontmoeting met Ajax dateert van 26 augustus 1962. Door een doelpunt van Henk Groot wonnen de Amsterdammers met 1-0. Een jaar eerder trof fen de twee ploegen elkaar reeds in de KNVB-Beker. Ajax zegevierde met 2-1. De eerste winst van Heracles werd geboekt op 1 maart 1964. Roelof Greving scoorde het enige doelpunt van de wedstrijd. Na de degradatie in 1966 duurde het 19 jaar voordat twee nieuwe ontmoetingen volgden. Beide keren won Ajax afgetekend (1-8, 7-0), waarbij Marco van Basten in totaal acht keer doel trof. In 1996 werd de inmiddels historische bekerwedstrijd aan de Bornsestraat afgewerkt. Ajax, op dat moment houder van de Wereldbeker, ging met 1-0 ten onder door een mooie lob van Jörg Smeets. Ajax kreeg pas in het najaar van 2005 kans op revanche. In de ArenA werd het 0-0. Enkele maanden later in het Polman Stadion nam Heracles Almelo brutaal de leiding via Thijs Sluijter. Pas acht minuten voor tijd wist Ajax de overwinning naar zich toe te trekken, het werd 1-3. Een seizoen later eindigden beide ontmoetingen in een 3-0 zege voor de Amsterdammers. In eigen huis opende Heracles Almelo sterk, maar kende het geen geluk in de afwerking. Na ruim een halfuur ontsnapte Kenneth Perez aan de linkerkant en schoot de bal in de verre hoek: 0-1. De thuisclub speelde goed en toen John Heitinga net na rust, als gevolg van een charge op Diëgo Biseswar, de rode kaart kreeg, ontstond er meer ruimte. Maar het doelpunt wilde niet vallen. Acht minuten voortijd kreeg Ajax een strafschop, ondanks dat de overtreding van Mark Looms op Wesley Sneijder buiten het zestienmetergebied plaatsvond. Perez faalde niet: 0-2. Drie minuten voor tijd scoorde Sneijder de 0-3. In de Amsterdam ArenA verweerde Heracles Almelo zich opnieuw kranig, maar op een vrije trap van Sneijder in de elfde minuut had doelman Martin Pieckenhagen geen antwoord. Net na rust besliste Ajax het duel snel. Eerst trof Klaas-Jan Huntelaar raak uit de draai en vervolgens schoof hij binnen na een actie van Sneijder. Twee seizoenen geleden speelde Heracles Almelo in het Polman Stadion goed en binnen twintig minuten waren er grote kansen voor Ricky van den Bergh en Ragnar Klavan. Vlak voor rust mocht Everton Ramos da Silva vanaf elfmeter aanleg gen, nadat Ricky van den Bergh werd gevloerd in het strafschopgebied. Keeper Maarten Stekelenburg stopte diens inzet echter. Na rust waren beide teams eveneens gelijkwaardig. Tot Heracles Almelo een kwartier voor tijd even met tien man kwam te staan, omdat Srdjan Lakic buiten de lijnen een blessure behandeling onderging. Dennis Rommedahl bracht een afgeslagen bal opnieuw in waarna Klaas-Jan Huntelaar met een mooie omhaal in de verre hoek afwerkte. In de extra tijd trof Ragnar Klavan vanaf de rand van het strafschopgebied nog de lat. De return werd afgewerkt op de laatste speeldag. Een gehavend Heracles Almelo stond snel op een 2-0 ach terstand. Eerst kopte Luis Suarez raak uit een vrije trap van Kenneth Perez, waarna laatstgenoemde zelf een rebound binnentrapte. Huntelaar tikte op aangeven van Edgar Davids na een halfuur de 3-0 binnen. Ragnar Klavan maakte in de 54e minuut de aansluitingstreffer. Aangespeeld door Kai Michalke passeerde hij twee Ajacieden om via de binnenkant van de paal raak te schieten. Perez (73.) en John Heitinga (80.) zorgden voor de 5-1 eindstand. Marnix Smit kopte nog een vrije trap van Ricky van den Bergh tegen de lat. Vorig seizoen werden beide ontmoetingen doordeweeks afgewerkt. Op 29 oktober 2008 leek Heracles Almelo lange tijd voor een stunt te zorgen, maar ging Ajax in de slotfase toch met de winst lopen. Al na 96 seconden had Luis Suarez de bezoekers op voorsprong gebracht, door raak te koppen uit een vrije trap van Urby Emanuelson. Na goede kansen voor Ragnar Klavan en Darl Douglas maakte Jan Wuytens in de 28e minuut de dikverdiende gelijkmaker. Uit een cornerva riant tussen Ricky van den Bergh en Willie Overtoom draaide hij knap weg en versloeg doelman Kenneth Vermeer met een hard schot. Na rust ging Heracles Almelo verder. Van den Bergh zag zijn vrije trappen in de 58e en 66e minuut op de lat eindigen. Via twee doelpunten van Klaas-Jan Huntelaar greep Ajax in de laatste dertien minuten toch nog de winst. Van den Bergh kreeg ook nog rood, toen hij iets te heftig rea geerde na de 1-2. In Amsterdam pakte Heracles Almelo wel een punt. Op 3 februari trof Van den Bergh in de elfde minuut met een afstandschot eerst de paal, om een minuut later met een lage poging vanaf 25 meter wel doel te treffen. Na een halfuur knalde Vojtech Schulmeister in een scrimmage zelfs de 0-2 binnen. Na 70 minuten scoorde Miralem Sulejmani echter de aansluitingstreffer en een minuut later kreeg Ajax een strafschop, nadat Siem de Jong werd gevloerd door doelman Martin Pieckenhagen. Suarez faalde niet vanaf elf meter. In de extra tijd scoorde Suarez nog een keer, maar dat doelpunt werd geannuleerd vanwege buitenspel. Ondanks dat Ajax historisch gezien de meest succesvolle club van ons land is, heeft Heracles Almelo altijd opvallend goed gepresteerd tegen de hoofdstedelingen. Al stamt de laatste zege uit de jaren zestig. In de beker ligt de winst van 1996 uiteraard nog vers in het geheugen van menig supporter. Een overzicht.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2009 | | pagina 15