VAN REBEL TOT MODEL O Luis Suarez Nog niet eens zo lang geleden liet Luis Suarez zijn intuïtie nog wel eens prevaleren boven afspraken en zijn ego boven het teambelang. Nu is de 22-jarige uruguayaan aanvoerder van Ajax en ontwikkelt hij zich meer en meer tot een modelprof. 'Na die overwinning bij FC Groningen had ik een veel beter gevoel dan na mijn hattrick tegen RKC.' tekst Maarten Dekker lies is nieuw,' zegt Luis Suarez op een zeker moment. Het gesprek gaat dan over de trainerswisse ling bij Ajax, maar het zinnetje Ahad ook kunnen slaan op de verhuizing van het eerste elftal naar jeugdcomplex de Toekomst of op de krachtsverhoudingen in de vader landse Eredivisie. En in feite hebben Suarez'woorden ook betrekking op hemzelf. Want de aanvaller heeft een ingrijpende gedaanteverwisseling ondergaan, sinds hij twee jaar geleden Ajacied werd. 'Ik word ook een dagje ouder,'lacht de 22-jarige Uruguayaan zijn karakteristieke rij tanden bloot. Twee jaar terug was hij een veelbelovend, maar nog ongepolijste talent dat bereid was een breuk met FC Groningen te forceren om in Amsterdam terecht te komen. Een nogal recalcitrante jongen, die liever voet balde op intuïtie dan op basis van afspraken. In zijn grillige spel lagen Zuid-Amerikaans temperament en maniertjes besloten. Schwalbes, opstootjes, fluitcon certen - daar kwam te vaak de nadruk op te liggen. Zo werd Suarez vorig seizoen niet alleen tweede op de topscorerslijst achter AZ-spits Mounir El Hamda- oui, op Mihai Nesu van FC Utrecht na had hij ook de meeste gele kaarten achter zijn naam. Maar dat alles was toen en nu is alles nieuw, Luis Su arez incluis. De rebel van weleer lijkt meer en meer uit te groeien tot een modelprof. De komst van Martin Jol als vervanger van Marco van Basten hangt daar nauw mee samen, beaamt Suarez. 'Er zijn geen twee trainers te vinden die precies hetzelfde zijn, al zou je het pro beren. En allemaal hebben ze hun plussen en minnen. Zo heeft deze trainer als geen ander de gave om ieder een tevreden te houden. Niet alleen de jongens die altijd in de basis staan, maar ook degenen die weinig speeltijd krijgen. De selectie is nog nooit zo hecht en eensgezind geweest als nu.' Ook Suarez voelt zich gewaardeerd en gestimuleerd door Jol, die de Uruguayaan al snel na zijn aantreden aanvoerder maakte. Die prestigieuze benoeming werkt door in zijn ontwikkeling, voelt de Ajacied. 'Het is een mooie blijk van waardering, zeker voor een jonge spe ler zoals ik. Ik ben er trots op om aanvoerder van Ajax te zijn, maar ik besef ook dat het verantwoordelijkhe-

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2009 | | pagina 10