PERSOONLIJK RECORD MARCO VAN BASTEN Met zes treffers velt spits vonnis over Sparta historie Luis Suarez maakte in de vorige competitiewedstrijd in de Amsterdam ArenA een zuivere hattrick. Historisch gezien heeft hij daarop tegen Sparta weer een goede kans, want vele Ajacieden scoor den meerdere malen tegen de Rotterdammers. Op 8 december 1985 scoorde Marco van Basten bijvoorbeeld al eens zes keer in een 9-0-overwinning. tekst Monique Janse e verwachtingen voor de thuiswedstrijd te gen Sparta waren hooggespannen. Een week eerder was er immers dik van Twente in Enschede gewonnen. De hoge verwachtingen werden waargemaakt. Rob de Wit zette Ajax in de twintigste minuut al op voorsprong nadat hij eerst Danny Blind had omspeeld, vervolgens Andriessen voorbij was ge gaan en hij de bal in de verre hoek bij doelman Bas van Noordwijk had geknald. Met een schitterende actie tilde Gerald Vanenburg, die zijn opponent Louis van Gaal nachtmerries moet hebben bezorgd, de score naar 2-0 en zes minuten voor rust scoorde Van Basten na een voorzet van 'Vaantje' de 3-0. Achttien seconden was de tweede helft jong toen Marco van Basten de 4-0 binnenkopte en twee mi- Marco van Basten passeert Bas van Noordwijk nog maar een keer. Dat zou hij zes keer doen die wedstrijd. nuten later werkte hij de bal na een corner van John van 't Schip tegen het net (5-0). In de 57ste minuut legde hij aan voor een strafschop. Die was verkre gen nadat Vanenburg door Edwin Olde Riekerink, de broer van huidig hoofd jeugdopleiding Jan Olde Riekerink, tegen de grond was gewerkt. Van Basten koos de rechterhoek (6-0) en nadat John van 't Schip hem een afgemeten voorzet voor de 7-0 had afgele verd en Vanenburg met een fantastisch schot in de bovenhoek de 8-0 had gemaakt, mocht Van Basten wederom van elf meter aanleggen. 'Toen deed Van Noordwijk iets geks,' herinnerde Van Basten zich vele jaren later. De doelman bood de spits zijn hand schoenen aan, want na acht tegentreffers had hij het wel gehad. Van Basten ging niet op het aanbod in en koos de andere hoek. Daar had Van Noordwijk wederom niet van terug, 9-0. Zijn zes treffers leverden Van Basten geen extra's op en vooraf had hij ook niet bedacht hoeveel goals hij wilde scoren. 'Nee, ik stelde mezelf alleen maar ten doel zo goed mogelijk te presteren. Ik wilde altijd win nen. Maar ik zei vooraf nooit dat ik bijvoorbeeld drie doelpunten ging maken, laat staan dat ik er wedden schappen over zou afsluiten.' Geen moment had Van Basten het idee dat hij met iets heel bijzonders bezig was: 'Nee, dat besef was er eigenlijk niet. Dat kwam doordat er paar doelpunten heel kort na elkaar vielen en ook pas in de slotfase. Stel dat het al voor een groot deel in de eerste helft zich had afgespeeld, dan zou je dat besef in de rust even kunnen hebben, maar zo heb ik het niet ervaren.'

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2009 | | pagina 22