'Als je tegen Ajax speelde, was je als tegenstander altijd onder de indruk, want ze straalden uit dat ze de beste waren' wordt, vallen spaanders. Sommige spelers zullen hun geluk elders moeten zoeken, want ik vind hen geen ech te Ajax-spelers. Ik kan me nu niet verschuilen, ik ben zelf verantwoordelijk. Dus gaat het op mijn manier.' De Ajax-selectie heeft tijdens de voorbereiding kennis kunnen maken met de manier van werken van de erva ren Haagse trainer. Jol kan een gemeende arm om de schouder van zijn spelers slaan, en complimenten uit delen, maar kan een speler ook onder uit de zak geven op het trainingsveld als de situatie daarom vraagt. Ook liet hij zijn groep bijna ongekend hard trainen, maar was er tegelijk voldoende aandacht voor techniek en ONTWIKKELING De club moet in ieder geval zo snel mogelijk weer meedoen om de titel. 'Kampioen worden is geen kwes tie van geluk. Dat wordt je door goede scouting, goede opleiding en goede training. Vorig jaar eindigde Ajax twaalf punten achter de eerste plaats, door een com binatie van factoren. Dat kan nu echt niet meer,' al dus Jol, die de grootste verandering van binnenuit wil realiseren. 'Er moet een ontwikkeling plaatsvinden. In de scouting, de jeugdopleiding, de faciliteiten, de fysieke en medische begeleiding, de videoanalyse, de individuele begeleiding. De kennis moet in huis zijn tactiek. De spelers waardeerden dat zeer, getuige de vele positieve verhalen over de trainer, die duidelijk is in wat hij van zijn manschappen verwacht. De echte Ajax-spelers herkent Jol in de jonge ta lenten uit zijn groep. 'Ik keek in De Lutte tijdens de maaltijd eens rond, en ik zag geloof ik dertien spelers uit de eigen jeugd aan tafel zitten. Dat is nergens zo. We moeten zien daar de specialisten uit te halen.' Echte Ajax-spelers, specialisten: het zijn termen die Jol veelvuldig bezigt. 'Ajax heeft de op leiding en moet dus niet afhankelijk zijn van louter aankopen. Ajax heeft een bepaalde manier van voet ballen en daar moet je de juiste spelers voor heb ben. Dus als bijvoorbeeld Luis Suarez weg zou gaan, moet Ajax in staat zijn om te zeggen: dat wordt zijn opvolger. Die moet dan komen uit de eigen jeugd of desnoods uit de Nederlandse competitie. Ik wil Ajax zijn eigen gezicht weer teruggeven. Verder geen gelul.' en het moet vervolgens uitgevoerd worden. Die pro cessen moeten op hoog niveau plaatsvinden, zodat we weer de beste in Nederland zijn. Dat Ajax in 1995 de Champions League won, was geen toeval. Dat elftal was technisch en tactisch het beste, maar ze waren ook het fitste. Fysiek is het huidige Ajax nog niet gelijk aan de subtop in Duitsland en Engeland. Maar qua techniek, qua balaanname bijvoorbeeld, zie ik hier goede dingen. Er zitten alleen nog geen Sneijdertjes of Van der Vaartjes tussen, specialisten dus. Al moet ik zeggen, en misschien is dat wel de indruk van de eer ste weken: zoals die jongens uit de opleiding spelen, dat zie je nergens.' Jol eist van zijn spelers dezelfde mentale hardheid die hij zelf ook aan de dag legt. 'Het gaat er nu om: wie willen er meedoen? Ten koste van alles! Als je over een seizoen zo'n vijfentwintig tot dertig wed strijden speelt, ben ik tevreden. Speel je er maar vijf, dan is dat niet genoeg. Dat kan wel hard lijken, maar

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2009 | | pagina 13