AJAX MOET WEER AJAX WORDEN Martin Jol Martin Jol schiet in de lach. Even daarvoor heeft zijn interviewer opgemerkt dat er vrijwel elk jaar een andere hoofdtrainer aan het woord komt in de eerste Kick off van het seizoen. Jol lacht, maar weet dat hij voor een enorme uitdaging staat: Ajax terug te brengen naar waar het hoort, de top van Nederland. Dus zijn er geen halve maatregelen nodig, 'ik wil Ajax zijn eigen gezicht teruggeven, verder geen gelul.' VERANTWOORDELIJK tekst Joris Zandbergen p de eerste vraag - Waarom heb je voor Ajax gekozen? - volgt een ant woord van bijna twintig minuten dat veel van de vervolgvragen overbodig maakt. Martin Jol (53) was voordat hij zich aan Ajax verbond, coach van onder andere Tottenham Hotspur en Hamburger SV, clubs waar de begroting veel meer investeringen mogelijk maakt dan in Amsterdam en die bovendien in aantrekkelij kere competities spelen. Toch verliet Jol al na een seizoen de Bundesliga, om de positie te bekleden van technisch eindverantwoor delijke bij Ajax, de club waar in de afgelopen vier sei zoenen vier verschillende hoofdtrainers aan het roer stonden. 'Vaak doe je dingen met je verstand,' zegt de in Den Haag geboren oefenmeester. 'Maar, zoals dat ook met spelers weieens gaat, je kiest uit het hart. Ajax is Ajax. Ben je er eenmaal, dan gaan andere dingen meetellen. De club is eigenlijk al jaren in overgang. Het is wel de mooiste club van Nederland. Alleen wordt Ajax de laatste tien jaar niet meer om de twee jaar kampioen.' 'Ze,' refereert Jol aan de Amsterdamse club, 'hadden in Nederland de macht. De opleiding, de speelstijl, het geld. Als je tegen Ajax speelde, was je als tegen stander altijd onder de indruk, want ze straalden uit dat ze de beste waren. Ajax heeft altijd specialisten opgeleid, of ze gehaald uit de nationale competitie. Na twee, drie jaar werden die dan weer verkocht en kwam er weer een nieuwe lichting. We kunnen constateren dat de spelers die de afgelopen jaren zijn gehaald, niet of niet meteen bij Ajax pasten, ondanks de investe ringen die er gedaan zijn. Dat zie je met zelfopgeleide spelers of gerichte aankopen uit Nederland niet zo snel gebeuren. De ontwikkeling stagneert. Maar de mensen die er nu zijn, directie, trainers, die zitten er maar net. Dus is er weer een nieuwe kans om iets op te bouwen.' Dat zachte heelmeesters stinkende wonden maken, be seft Jol maar al te goed. De trainer schroomt dan ook niet om harde maatregelen te nemen. 'Er zullen beslis singen genomen worden,' zegt hij ferm. 'Waar gehakt

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2009 | | pagina 11