MARCO VAN BASTEN WEG BIJ AJAX Bezü Ajadatevi, Marco van Basten deelde afgelopen woens dag algemeen directeur Rik van den Boog mee te hebben besloten zijn functie als hoofdtrainer van Ajax neer te leggen. Als hoofdreden gaf hij aan tot de conclusie te zijn gekomen dat hij zijn doelstellingen niet heeft gehaald en dat hij niet het gevoel heeft zelf in staat te zijn om het volgend seizoen beter te doen. De resterende trai ningen en de wedstrijd tegen FC Twente worden geleid door assistent-trainer John van 't Schip. Van Basten (44) begon op 1 juli 2008 als hoofdtrainer bij Ajax. Hij was voor die tijd vier jaar bondscoach van het Nederlands elftal en één jaar trainer van Jong Ajax. MARCO VAN BASTEN Het besluit van Van Basten hangt natuurlijk samen met de tegenvallende resultaten van dit seizoen, maar meer nog met het feit dat hij er geen vertrouwen meer in had het tij te kunnen keren. 'Ik ben er niet in geslaagd deze groep op een constant niveau te laten presteren. Soms was het goed, maarte vaak hebben we uitglijders gemaakt; aldus Van Basten.'Dan probeer je te corrigeren, veranderingen door te voeren. Maar ook dat proces verliep niet bevredigend. Ik had er een hard hoofd in dat het volgend seizoen wel zou gaan lukken. Dan moetje kritisch naar jezelf kijken en durven zeggen: "Ajax verdient beter". De clubleiding heeft altijd achter me gestaan, maar ik vond het te mager wat ik bracht.'Van Basten stond dit seizoen meerdere periodes onder zware druk van het publiek. Twee keer werd de spelersbus tegengehouden bij de ingang naar de Amsterdam ArenA en een keer kwamen supporters het trainingsveld op.'Dat was niet leuk, maar ik heb me nooit bedreigd gevoeld. De supporters hebben zich eigenlijk uitstekend gedragen en ze hebben ons ontzettend gesteund. Wat ik wel vervelend vond, is dat het trainingsveld direct naast het Supportershome ligt. Daardoor ontstond er soms een soort onrust, die onnodig veel energie kost. Ik zeg niet dat trainingen besloten moeten zijn, maar soms moet je je als team in alle rust kunnen voorbereiden. Dat is dit seizoen niet altijd gelukt.' Dat Van Basten de club op deze manier verlaat, doet hem pijn. 'De beslissing is ook niet van het ene op het andere moment genomen. Ik heb er lang over nagedacht. Ik heb het hier binnen Ajax dit jaar erg naar mijn zin gehad.' RIK VAN DEN BOOG Rik van den Boog heeft respect voor de keuze van Marco van Basten om te stoppen als trainer van Ajax. 'Het is ontzettend dapper als je zelf durft te zeggen dat het niet lukt; aldus de algemeen directeur. 'Ik zie het niet als een nederlaag, maar wel als een teleurstelling; zegt Van den Boog. 'Het liefst had ik hier met Marco vijf of misschien wel tien jaar gezeten om iets moois op te bouwen. Dat dat niet doorgaat, doet pijn.' Ajax moet op zoek naar een nieuwe hoofdtrainer voor komend seizoen. 'Natuurlijk willen we zo snel mogelijk duidelijkheid over een nieuwe trainer. De intentie is om iemand vast te leggen voor een langere periode. Iemand die weet wat Ajax betekent en wat Ajax nodig heeft. Maarzo iemand vind je niet zo heel snel.' THOMAS VERMAELEN De spelersgroep van Ajax heeft teleurgesteld, maar ook begripvol gereageerd op het vertrek van Marco van Basten. 'Je hoopt toch voor een langere tijd met een trainer samen te werken,' aldus aanvoerder Thomas Vermaelen. 'Je weet dat er na die 4-0-nederlaag gespeculeerd wordt over de positie van de trainer. Toch hadden we het niet verwacht. Het nieuws kwam hard aan, iedereen is teleurgesteld. We zullen ook nooit weten of het de juiste oplossing is. Wij hadden nog vertrouwen in de trainer.'Vermaelen vindt dat de spe lersgroep ook genoeg te verwijten valt. 'De trainer heeft in de spiegel gekeken, dat zouden wij ook moeten doen. Wij dragen minstens zoveel verantwoordelijkheid voor de prestaties op het veld.' Marco van Basten lichtte woensdag zijn besluit toe om te stoppen als hoofdtrainer van Ajax. Rik van den Boog flankeert Marco van Basten tijdens de persconferentie. vandaag staat de laatste wedstrijd van dit seizoen op het programma. Na een hectische week die in het teken stond van het vertrek van Marco van Basten, waarover jullie op deze pagina meer kunnen iezen. Dat we afsluiten met een thuiswedstrijd vind ik leuker dan afsluiten met een uitwedstrijd. Het biedt een uitstekende mogelijkheid om de trouwe supporters die vandaag naar het stadion zijn gekomen te bedanken voor hun steun. Ajax heeft ruim 42.000 seizoenkaart houders, en dat is een zeer gewaardeerde groep Ajacieden. Aan de instelling van de supporters heeft het namelijk absoluut niet gelegen, bij uit- en thuiswedstrijden is de steun van enorme waarde geweest voor de ploeg. De nederlaag tegen Sparta is keihard aangekomen. Niet alleen bij Marco, bij iedereen. Het seizoen is daarmee een teleurstelling ge worden. Met name de manier waarop de uitwedstrijden tegen Hee renveen, Vitesse, PSV en Sparta zijn verloren, hebben mij, en met mij heei veel anderen, aan het denken gezet. Natuurlijk omdat het vier grote uitslagen waren; Ajax heeft simpelweg veel teveel doelpunten tegengekregen. vooral omdat er geen mentale weerbaarheid in de ploeg zit, die kan zorgen voor een ommekeer van een wedstrijd. Sparta - Ajax is daarmee geen incident, en dus ook geen verrassing. Het was wel ontzettend pijnlijk. We lijken het bijna te vergeten, maar er zijn dit seizoen ook heel mooie dingen gebeurd. De Europese wedstrijden tegen hsv, Fiorentina en Olympique Marseille waren onvergetelijk. Maar de wisselvalligheid was te groot. We verloren dik van Heeren veen, maar versloegen een week later FC Groningen, op dat moment de koploper van de Ere divisie. Ja, we konden met 7-0 winnen en met 6-2 verliezen, in een week tijd. We schakelden 'cupfighter' FC Utrecht uit in de strijd om de KNVB Beker, om vervolgens door volendam uitgeschakeld te worden. Die nederlaag spoelden we weg door een paar dagen later thuis PSV met mooie cijfers te verslaan, we wonnen in december alle competitiewedstrijden, maar gooiden in de eerste weken na de winterstop nagenoeg alle titel kansen overboord. Zoals alles bij Ajax wordt iets dat 'goed' is, gelijk 'heel erg goed'ge maakt. En als het 'slecht' is, dan is het meteen 'verschrikkelijk slecht'. Het is aan mij en mijn collega's in de directie om binnen die sfeer beleid te voeren. Dan voelt het alsof we twaalfde of dertiende staan. Maar we staan derde en spelen volgend jaar Europees voetbal, maar geen Champions League. We zijn het erover eens dat we moeten uitgaan van onze kracht. We weten wat er mis is gegaan en we weten wat we daar aan moeten doen. Er gaan dingen veranderen om volgend seizoen constanter te presteren. Maar eerst moet er nog een wedstrijd gespeeld worden. FC Twente is de tegenstander van vandaag. We hebben in november een knappe 0-2-overwinning behaald in Enschede. Zij vierden afgelo pen zondag al dat ze tweede zijn geworden, ten/vijl het er lang naar uitzag dat de wedstrijd van vanmiddag een 'finale' zou zijn. Twente is een ploeg die al enkele jaren goed meedoet in de top van de Eredivisie en ze spelen later deze week de bekerfinale tegen Heerenveen, waar mee ze het seizoen helemaal mooi kunnen afsluiten. De derde plaats is voor Ajax het hoogst haalbare. In een slecht scenario kunnen we nog vierde worden, wat inhoudt dat we een extra voorronde in Europa moeten spelen, iets waar we niet op zitten te wachten. Laten we het grillige seizoen vandaag op een mooie manier afsluiten. De supporters die vandaag naar de ArenA zijn gekomen hebben daar recht op. Rik van den Boog Algemeen directeur

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2009 | | pagina 6