31 AMSTERDAM ARENA DELLA ALPI-SYNDROOM je afvragen of je dat wel wilt. Wat ga je met zon groot stadion doen als het WK achter de rug is? Wat heeft Ajax aan zon grote Amsterdam ArenA? Daarnaast moet het allemaal gefinancierd worden. En dat is er ook niet eenvoudiger op geworden met de huidige economische situatie.' Wat kan Ajax met een stadion dat groter is dan pak 'm beet dat van Real Madrid en Manchester United? Het is een vraag die alle betrokken partijen bezighoudt. 'De angst is het Delia Alpi-syndroom,' verwijst Markerink naar het voormalige on derkomen van Juventus. 'Een groot stadion, dat amper is gevuld. Nu is de ArenA bij wedstrijden van Ajax bijna altijd uitverkocht. Als er meer capaciteit komt, bestaat de kans dat er meer seizoenkaarten verkocht worden. Ajax heeft een enorme aantrekkingskracht. Toen we begin jaren negentig bezig waren met de ontwikkeling van de ArenA, gingen we ervan uit dat bij de meeste wedstrijden alleen de eerste ring vol zou zitten. Niemand had toen durven voorspellen dat het stadion altijd zo vol zou zitten. Maar de stap naar 85.000 bezoekers is enorm. Er zijn maar heel weinig clubs in Europa die zo veel mensen naar het stadion krijgen.' Achter het 85.000-model staan dus nogal wat vraagtekens. 'Er wordt met een schuin oog naar gekeken,' zegt Markerink. Meer aandacht gaat uit naar twee andere modellen. Het zo geheten 'inbreimodel'is het minst ingrijpende. 'In dat model worden in het huidige stadion de hoeken en gaten gevuld. De capaciteit groeit dan naar 55.000 zitplaatsen.' Dan is er ook nog een 'tussenmodel', waarin een gedeelte van het dak wordt gelift en de Amsterdam ArenA een stadion wordt voor 65.000 bezoekers. Een model waarmee je bij een eventueel Wereldkampioenschap voetbal ook nog mooie wed strijden toegewezen kan krijgen. 'Dat is een gangbare maat in het Europese voetbal,'aldus Markerink. 'En ik denk dat Ajax er in die situatie ook in kan slagen de intimiteit en de sfeer in het stadion te behouden.' Omdat de klim naar de tweede ring te zwaar bleek, zijn er roltrappen in de ArenA gekomen.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2009 | | pagina 29