WIGGEMANSEN INVALLER TIJDENS GEDENKWAARDIG DUEL Cruijff neemt plaats op de bank De opmerkelijkste editie van Ajax - FC Twente was onge-1 twijfeld die van 30 november 1980. Het verhaal is meer dan bekend. Johan Cruijff daalde bij een 2-3-achterstand van de tribune af om naast trainer Leo Beenhakker te gaan zitten. Ajax won vervolgens met 5-3. Martin Wiggemansen, nu leider bij Ajax D1, zat ook op die bank en mocht zelfs even invallen. CJ tekst Monique Janse ohan Cruijff zat die 30ste november midden in de win terstop van zijn club Washington Diplomats. Van no vember tot maart lag de Noord-Amerikaanse competitie stil, waardoor Cruijff zich sinds de elfde maand van 1980 in Nederland bevond. Hij hield zijn conditie op peil bij Ajax en had zich aangeboden als adviseur. De technische staf, onder leiding van Leo Beenhakker, had daar geen enkel probleem mee; was zelfs verheugd deelgenoot te kunnen worden van de technische bagage van Ajax' beste speler ooit. Tegen FC Twente zat Cruijff samen met zijn vrouw en zijn vriend Wim Jansen, die hij had overgehaald naar Ajax te komen, op de tri bune te kijken hoe 'zijn'Ajax het eraf bracht tegen Twente. Iets lager, op de bank naast het veld, zat Martin Wiggemansen. De 23-jarige van FC Amsterdam gekomen voetballer had drie maanden eerder zijn debuut gemaakt én direct gescoord (de 2-2 in de uiteindelijk met 4-2 gewonnen wedstrijd tegen Roda JC). Ook hij keek aanvankelijk toe hoe zijn teamgenoten tegen Twente speelden. Dat deden ze niet eens onverdienstelijk. Ajax had het betere van het spel en dat leidde tot een verdiende voorsprong in de elfde minuut door een treffer van Frank Arnesen. Bovendien kreeg zijn landgenoot Soren Lerby de mogelijkheid op 2-0, maar doelman Eddy Pasveer keerde de inzet. Daarna echter profiteerde Twente van de verkregen ruimte en via twee goals van Halvar Thoresen en een van Manuel Sanchez Torres liep de Enschedese formatie in vijf minuten tijd uit naar een 1-3-voorsprong. Via Tscheu- la Ling kwam Ajax terug tot 2-3, maar iedereen was het erover eens dat die aanslui tingstreffer meer geluk dan wijsheid was. In de rust meldde Cruijff zich in de kleedkamer en hij besprak met Beenhakker zijn visie. Effect sorteerde de gedachtenwisseling echter niet; Twente liet veelvuldig de kans liggen verder uit te Frank Arnesen scoorde twee keer in het inmiddels beroemde duel. Johan Cruijff gaat ongevraagd naast Leo Beenhakker zitten. Martin Wiggemansen let diep weggedoken in zijn jas op wat in het veld gebeurt. lopen. Tien minuten was de tweede helft bezig toen Cruijff het niet langer kon aanzien en hij naast de trainer ging zitten, die volledig verbouwereerd leek over de ongevraagde - en door velen ongepast genoemde - hulp. Met verbale aanwijzingen en hevig gebarend wees hij de Ajacieden in het veld op hun taak. Zijn komst had direct effect op bankzitter Martin Wig gemansen. 'Want op dat moment moest ik samen met - volgens mij - Frank Rijkaard gaan warmlopen. Ik beleefde het op dat moment niet als raar dat Cruijff op de bank kwam zitten. Achteraf was dat het natuurlijk wel. Leo Beenhakker was toen nog niet zo ervaren als hij nu is. Dat zou hem nu echt niet zijn overkomen. Na tien minuten warmlopen mocht ik erin. Ik ging mee in de stroom.' Want opeens was het beter gaan lopen bij Ajax. Edo Ophof zorgde voor de gelijkmaker in de 72ste minuut. Tien minuten later scoorde Ling 4-3 en ging Schoenaker vrijuit toen hij een Twente-speler vloerde in het strafschopgebied. Wiggemansen: 'Vraag maar eens aan Ajax-jeugdtrainer Heini Otto of het een penalty was. Die speelde bij FC Twente, haha.' Scheidsrechter Geurds gaf geen strafschop en in de counter scoorde Arnesen twee minuten voor tijd de 5-3. 'Zo betrekkelijk is voetbal. Nu gingen alle credits naar Cruijff. Maar eigenlijk was het gênant voor de trainer.' Wiggemansen zou in totaal tweeënhalf seizoen bij Ajax spelen en in 20 Eredivisieduels uitkomen. 'Ik ben een van die vele voetballers die het niet hebben gemaakt, kan je wel zeggen. Maar ik bewaar mooie herinneringen aan mijn tijd bij Ajax en die neem ik nu mee bij het begeleiden van de jonge jongens bij de DlNiet dat ze weten dat ik in Ajax 1 speelde hoor, ze zijn dertien jaar en hebben al moeite met hun trainer Michel Kreek en die kwam jaren na mij...'

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2009 | | pagina 23