ROB WIELAERT in het tweede deel van dit seizoen mocht hij geen Europese wedstrijden meer spelen, zijn oude club staat volgende week zonder hem in de bekerfinale en na de zomer ont breekt hij met zijn nieuwe werkgever in de Champions League: Robbie Wielaert moet grote offers brengen sinds hij in de winterstop van FC Twente naar Ajax kwam. 'Daar kun je cynisch over doen, maar op de langere termijn zie ik hier nog steeds meer potentie en een grotere kans op titels en prijzen.' COACHEN GEEN SECONDE SPIJT tekst Maarten Dekker e ontknoping van de Eredivisie is voor hem persoonlijk niet pijnlijker dan voor welke an- I dere Ajacied dan ook, stelt Rob Wielaert. Dat hij een halfjaar terug nog deel uitmaakte van een ploeg die zijn nieuwe broodheer heeft afgetroefd in de strijd om plaats twee en nog kans maakt op de KNVB Beker, dat maakt het leed niet groter voor de 30-jarige verdediger. 'Ik snap dat het voor sommige mensen een bron van leedvermaak is, maar zo ben ik er zelf echt niet mee bezig. Ik heb weloverwogen de keuze voor Ajax gemaakt en heb daar sindsdien nog geen seconde spijt van gehad.' Terugblikken en zijn keuzes evalueren, dat doet Wielaert pas als zijn carrière over een paar jaar ten einde loopt en hij kan overzien wat het voetbal hem heeft gebracht sinds hij als 9-ja- rig jochie overstapte van amateurclub Oirschot Vooruit naar de jeugdopleiding van PSV. 'Ik was een vrij rustige jongen, maar wel iemand die altijd veel praatte in het veld. Eigenlijk ben ik in dat opzicht weinig veranderd. Qua positie ligt dat anders. Tot mijn zestiende heb ik altijd in de spits gespeeld, daarna ben ik langzaam afgezakt richting verdediging. Adrie van Kraaij (de huidige manager transfers en scouting bij PSV, red.) was de eerste trainer die mij meer als een sturend, controlerend type zag. Eerst ben ik een tijdje rechtshalf geweest, maar in het tweede van PSV stond ik altijd centraal achterin of net voor de verdediging.' In die rol trok hij ook de aandacht van Johan Neeskens. Bij het Olympisch elftal werkte Wielaert al onder de 49-voudige international en toen Neeskens vervolgens trainer van NEC werd, koos ook de jonge verdediger voor de club uit Nijme gen. 'Mijn echte doorbraak bij PSV kwam niet van de grond. Daarom had ik me ook al een jaar laten verhuren aan FC Den Bosch. Ik wilde gewoon zo veel mogelijk wedstrijden spelen en dat zat er bij PSV destijds niet in. Ik had ook een beetje de pech dat het een moeilijke periode was, waarin de club koos voor zekerheid en routine. Jongens als André Ooijer en Ernest Faber stonden boven mij in de pikorde.' In Nijmegen kreeg Wielaert wel alle ruimte om zich te ont plooien. Aanvankelijk speelde hij er als huurling, maar die constructie werd al na een halfjaar omgezet in een vast dienst verband. Hij beleefde dan ook een succesvolle periode bij NEC, dat dankzij suikeroom en telecommiljonair Marcel Boekhoorn goede spelers kon aantrekken en zich voor het eerst in jaren weer kwalificeerde voor Europees voetbal. Maar na die gouden periode braken onvermijdelijk ook mindere tijden aan. Boekhoorn trok zich terug uit de club, NEC raakte in financiële problemen en Wielaert kampte bijna een jaar lang met blessures. 'De eerste tweeënhalf, drie jaar presteerden we echt heel goed,' blikt de verdediger terug. 'Toen was er ook volop interesse van andere clubs. Maar een jaar later lag dat ineens veel moeilijker. De markt was ineengestort en ik had natuurlijk ook een jaar lang nauwelijks gevoetbald.' Dat laatste vormde geen beletsel voor Fred Rutten. De toen malige trainer van FC Twente haalde Wielaert in de zomer van 2006 naar Enschede, ondanks het feit dat de Brabander eigenlijk al een contract bij NAC Breda had ondertekend. 'Rutten kende mij, had me al een paar jaar gevolgd. ,"Ik weet wat je kunt en dat je gretig bent," zei hij. Daar ben ik hem nog steeds dankbaar voor.' Bij Twente groeide Wielaert in hoog tempo uit tot een steunpilaar, een betrouwbare verdediger die als aanvoerder vooral ook in zijn coachende rol erg belangrijk was voor het elftal. 'Dat coachen zit nu eenmaal in me. Het is voor mij iets natuurlijks. Ik reageer gewoon op de dingen die ik om me heen zie gebeuren en daarmee kan ik het mezelf en mijn medespelers gemakkelijker maken.' Zijn leiderscapaciteiten en zijn kwaliteiten als inschuivende verdediger wekten vorig seizoen al de interesse van Ajax, dat zich in de play-offs door Twente en Wielaert de pas af liet snijden naar het voorportaal van de Champions League. In de zomer probeerden de Amsterdammers de aanvoerder der lukkers al in te lijven, maar die pogingen waren vergeefs. Wielaert had een transfer op dat moment ook al zien zitten, maar legde zich neer bij de situatie. 'Twente stond volledig in zijn recht, daar moeten we niet moeilijk over doen. En alhoewel ik natuurlijk graag naar Ajax wilde, streelde het me ook dat Twente me koste wat kost wilde behouden. Toen de

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2009 | | pagina 13