WINST EN VERLIES IN 1980-1981 De enige nederlaag van kampioen AZ is tegen Ajax AZ is sinds een week de nieuwe kampioen van Nederland. Het is pas de tweede keer in het bestaan dat de Alkmaarse formatie victorie kraait. De eerste keer was in het seizoen 1980-1981. De enige nederlaag die AZ'67 toen leed was in de eigen Alkmaarder Hout tegen Ajax. REVANCHE Aanvoerder Frank Arnesen is in Ajax is het totaal niet eens met Kurt Wetzl laat Piet Schrijvers Wim Kieft juicht en Frank Arnesen Frank Rijkaard doet zijn best Amsterdam Peter Arntz te slim af. de scheidsrechter die AZ een kansloos en benut de door Ajax balt de vuist bij het openingsdoel- Kirsten Nygaard te verdedigen. strafschop toewijst. omstreden penalty voor AZ. Soren punt in de slotfase. Lerby kijkt beteuterd toe. tekst Monique Janse schop tegen nadat scheidsrechter Corver Lerby een handsbal verweet. De Ajacied zelf beweerde bij hoog en bij laag de bal nooit met zijn handen te hebben aangeraakt, maar naar hem werd niet geluisterd. Wetzl schoot de gelijkmaker langs Piet Schrijvers. Voor de Alkmaarders was dat het sein om gedurf der en aanvaller te opereren. Vier minuten na de 1-1 was het wederom raak. Toen schoot Pier Tol hard raak, 1-2. n het competitietweeluik van 18 oktober 1980 en 11 april 1981 bleef de totaalscore in evenwicht. AZ won de eerste wedstrijd in Amsterdam, Ajax de tweede wedstrijd in Alkmaar. Doelsaldo na die twee duels: 2-2. AZ kreeg het verwijt niet leuk te zijn, waaraan werd toegevoegd dat de ploeg wel sterk was. 'Zakelijk en afwachtend voetbal ook te veel voor Ajax,' kopte dagblad Trouw in oktober 1980. De paral lellen met dit jaar worden nog meer duidelijk in de inleiding van het wedstrijdverslag: 'Ruim een uur legden de mannen van trainer Kessler de wedstrijd stil. Pas nadat Ophof met een verrassende kopbal het nogal gehandicapte Ajax aan de leiding had gebracht, startte de koploper de motor. Toen werd het toch nog even leuk, want goede voetballers heeft AZ'67 genoeg.' De krant beklaagde zich over de behoudende strijdwijze van AZ. Die was totaal onnodig, vond het dagblad. Maar AZ kwam er steeds mee weg. Ook in Amsterdam. De supporters verveelden zich 'het apezuur', Ajax - AZ was een tactisch geschuif, dat meer van een bordspel weg had dan van een voetbalwedstrijd. Ajax had in Wim Kieft een eenzame spits, die door Ronald Spelbos eenvoudig werd uitgeschakeld. De strijd speelde zich vooral op het middenveld af en AZ probeerde via counters een bres te slaan in de Amsterdamse defensie. Toch kwam Ajax in de 54ste minuut op voorsprong door Edo Ophof. Dertien minuten later kreeg Ajax een straf- De revanche kwam een halfjaar later. Op 11 april trok de Am sterdamse voetbaldelegatie uit de Meer naar de Alkmaarder Hout. Ook dat duel was aanvankelijk geen topentertainment. Daarvoor was de angst voor een tegendoelpunt bij beide teams te overheersend aanwezig. Kessler baalde publiekelijk over de absentie van Jan Peters en Ronald Spelbos, die vanwege schorsingen afwezig waren. Aad de Mos viel wat dat betreft ook niet te benijden, want de Ajax-trainer moest het stellen zonder Dick Schoenaker, Edo Ophof, Tscheu-la Ling en na twintig minuten ook nog zonder Wim Jansen, die met een liesblessure het veld verliet. Maar vervangers Keje Molenaar en Henning Jensen deden het voortreffelijk. Ajax was strijdbaar en zette de kampioenen in spe onder zware druk. Elf minuten voor rust was het louter aan doel man Eddie Treytel te danken dat het bij rust nog 0-0 stond, toen hij met een reflex een inzet van Frank Rijkaard keerde. Pas tien minuten voor tijd kwam de zege van Ajax er alsnog. Rijkaard ging onder de voorzet van Molenaar door, waarna Arnesen klaar stond om in te schieten, 0-1Daarna ontpopte Schrijvers zich als grote held bij de Amsterdammers. Vooral Kees Kist, invaller bij AZ, stuitte keer op keer op de Beer van de Meer. Ajax behield de minimale voorsprong op de gedoodverfde nieuwe kampioen en bleek aan het einde van het seizoen de enige ploeg die in staat was geweest AZ een nederlaag toe te brengen.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2009 | | pagina 15