VURNON ANITA In de bus naar Groningen hoorde Vurnon Anita drie jaar geleden dat hij ging debuteren in Ajax 1. 'Daar zat ik, een jongetje uit de A1 en ik mocht zomaar mijn debuut in de Eredivisie gaan maken. Fantastisch.' AANPOTEN HOORT ECHT BIJ AJAX tekst Maarten Dekker ij zal niet ontkennen dat de schrik hem even om het hart sloeg, twee weken geleden. De stekende pijn die spontaan kwam opzetten in zijn heup, deed Vurnon Anita vrezen dat het weer helemaal mis was. Halverwege vorig seizoen zat hij maandenlang in de lappenmand door een bles sure met dezelfde symptomen, in hetzelfde rechterbovenbeen. Toen moest er een operatie aan te pas komen, waarbij het gewricht werd schoongemaakt. Pas drie maanden verder kon hij weer voetballen. Tot opluchting van Anita bleek het dit keer mee te vallen. Een onderzoek in het ziekenhuis leverde geen alarmerende conclu sies op en de pijn zakte uiteindelijk vanzelf weer weg, zodat de jonge middenvelder vorige week gewoon in het vliegtuig stapte dat de selectie van Ajax naar Zuid-Frankrijk bracht voor de eerste confrontatie met Olympique Marseille. 'Natuurlijk blijft het wel een beetje raar dat zoiets ineens komt opzetten en daarna ook plotseling weer wegtrekt. Maar beter zo dan dat er op die foto's iets ernstigs aan het licht was gekomen.' Anita spreekt met een zorgeloze glimlach, waarin zijn achter grond en levenshouding zijn terug te zien. De voetballer werd bijna twintig jaar geleden geboren op Curasao en hij mag dan slechts een klein deel van die twintig jaar op het eiland hebben doorbracht, de ontspannen mentaliteit van de Antillianen zit in zijn genen. 'Ik ga elk jaar in de zomervakantie daarheen. Behalve mijn ouders woont mijn hele familie daar en het is er altijd mooi weer. Wat wil een mens nog meer?' Acht maanden oud was hij toen het gezin Anita zich in Ne derland vestigde. Zes jaar later verhuisden ze nog een keer terug naar Curasao, om twee jaar later nogmaals de oversteek te maken, dit keer voor langere tijd en met een duidelijk doel voor ogen. 'Natuurlijk had het perspectief van mijn ouders er ook iets mee te maken, maar ze deden het vooral voor het voetbal. Ze wilden mij de kans geven om hogerop te komen. Dat is op Curasao vrijwel onmogelijk. Kinderen spelen daar ook wel bij clubs; zelf speelde ik bij CW Willemstad. Maar het gaat er daar allemaal niet zo serieus aan toe. De structuur, de organisatie en de faciliteiten zijn minimaal.' Eenmaal terug in Nederland werd hij in zijn woonplaats Maar- sen lid van de plaatselijke voetbalvereniging, waar al snel duidelijk werd dat de kleine Anita een bovengemiddeld talent bezat. Binnen een jaar maakte hij de overstap naar Ajax. 'Een droom die uitkwam. Ik deed mee aan de Talentendagen en daar kwam ik doorheen. Maar eigenlijk ben ik ook gescout. Met Maarsen E1 speelden we destijds een oefenwedstrijd tegen de E2 van Ajax. Die wonnen we en ik trok de aandacht. Rond dezelfde tijd was die Talentendag.' Als 9-jarige kwam Anita bij Ajax in de E1 terecht, onder trainer Patrick Ladru. 'In het eerste halfjaar was het echt aanpoten voor mij. Ik moest wennen aan het tempo en het harder in spelen van de bal. Dat is best moeilijk als je zo jong bent. je wilt je eigenlijk meteen laten gelden en die mensen laten zien dat ze je terecht naar Ajax hebben gehaald. Als dat niet direct lukt, moet je niet in paniek raken of moedeloos worden.' Het duurde een paar maanden voordat hij erin was geslaagd aan te haken bij het niveau van zijn teamgenoten, maar daarna ontwikkelde Anita zich in vliegende vaart verder. Hij was 16 jaar en mocht formeel nog in de BI voetballen, toen toenmalig hoofdtrainer Danny Blind hem in aanloop naar de uitwedstrijd tegen FC Groningen bij zijn door blessures uitgedunde selectie haalde. In de bus op weg naar het hoge noorden kreeg de jongeling te horen dat hij een basisplaats had als controlerende middenvelder. Terwijl het landschap aan hem voorbijtrok, liet Anita die heugelijke mededeling op zich inwerken. 'Zenuwen heb ik niet gevoeld, ik was vooral heel blij. Daar zat ik, een jongetje uit de Al en ik mocht zomaar mijn debuut in de Eredivisie gaan maken. Fantastisch. Ik herinner me nog dat het een enorme hekselketel was in de Euroborg. Ik was natuurlijk gewend rustig mijn wedstrijdjes te spelen op de Toekomst, dan is dat ongeveer het andere uiterste. Die middag in Groningen is voorlopig het hoogtepunt in mijn carrière, ook al verloren we met 3-2 en werd Thomas (Vermaelen, red.) er met rood afgestuurd.' Een rode kaart vormde bijna een jaar later ook de inleiding op zijn Europese entree. Anita begon als bankzitter aan het UEFA

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2009 | | pagina 9