AJAX cultuur Al IATC Ajax sinds... 24 februari 2009 109 TEGEN 110 Met twee spierkwetsuren in één seizoen kan Cvitanich symbool staan voor alle fysieke malheur die Ajax al heeft getroffen. Maarten Wijffels in AD Sportwereld, 76 maart 2009 Eén jaar leeftijdsverschil zit er tussen Olympique Marseille en ons. Eén jaar is de Zuid-Franse club ouder. Is dat uitgedrukt in dat ene doelpunt meer in de uitwedstrijd? Of zal het feit dat onze thuiswedstrijd samenvalt met onze verjaardag een gunstige doorslag geven? Dat kan lukken als de spelers het gevoel hebben dat ze zelf jarig zijn. Als je jarig bent, dan heb je spirit, heb je de geest, is er plezier en wil je de bal hebben. Die is jouw cadeau, waar je mee spelen wil, die je jouw wil wil opleggen. Toen Frank Rijkaard vanuit de jeugd een plek in het eerste elftal veroverde, waren er van zijn kant wed strijden dat hij niet alleen z'n plek veroverd had, maar dat hij ook een centrale rol opeiste. Hij was dominant, met gunstig resultaat voor het hele team. Frank was jarig werd er dan door de vuurvaste sup porters zoals mijn goede vriend Rimko Haanstra gezegd. Frank is jarig en wil dus de bal hebben en de rest van het elftal gunde hem dat ook. Ik gebruikte expres het woord 'veroveren'. Hoe groot een talent ook is, een plek in het eerste verdien je door hem te veroveren. Het is - of je moet een uit zonderlijk talent zijn a la Cruijff, Messi, Van Basten - nooit vanzelfsprekend. Je hebt er geen natuurlijk recht op. Dat zou ik zo graag ook Maarten Steke lenburg voorhouden. Heel begrijpelijk dat je boos bent, teleurgesteld, maar mokkend je van de club afkeren, helpt jou, helpt Kenneth niet. Kijk recht in de spiegel, erken dat ook jij feilbaar bent en knok terug. Verover: dan ben je wellicht weer eerder jarig dan je nu denkt. Enfin, wie is er vandaag jarig? Ik hoop in elk geval Vermeer in katachtige parades, Suarez in onnavolg baar gegoochel, Sulejmani met loeiharde schoten uit de jonge benen; en wie er verder ook spelen. Jarig het hele team, liefst in eendrachtig en vernuf tig samenspel. Jarig de staf, met gouden cadeaus in tactiek en wissels. Jarig wij, het ganse publiek in feestverhogend en aanstekelijk enthousiasme en ondersteunend gezang. Wij feliciteren op deze dag ook Henk van Dorp, Laurens Jan Brinkhorst, Dick Berlijn, Mare Klein Es- sink, Fabian Cancellara en Sebastian Frey, jazeker, de doelman van Fiorentina, die een paar weken terug letterlijk en figuurlijk nog niet jarig was. En 19 jaar geleden werden in Oost-Duitsland op Ajax' verjaardag de eerste democratische verkiezingen gehouden. Moge nu sinds tijden ons team ons weer eens een voortzetting in een belangrijk bekertoer nooi cadeau doen! Maar nog belangrijker: dat die voortzetting dan ook nog meegemaakt kan worden door ons erelid en boegbeeld Bobby Haarms, de man die sportief zo vaak jarig was en mocht meehelpen aan zoveel cadeaus. Dinsdag 24 februari Ajax verliest een tussen 1994 en 1996 gevestigd record van 19 opeenvolgende Champions Leaguewedstrijden zonder nederlaag aan Manchester United, dat door een O-O-gelijkspel tegen Internazionale voor de twintigste maal ongeslagen blijft. Woensdag 25 februari Fiorentina traint in de Amsterdanm ArenA. Donderdag 26 februari Wegens ziekte van Maarten Stekelenburg wordt Dennis Gentenaar toegevoegd aan de selectie voor de UEFA Cupwedstrijd tegen Fiorentina. Door een goal van Leonardo en uitstekend keeperswerk van Kenneth Vermeer speelt Ajax met 1-1 gelijk tegen Fiorentina. Na de 1-O-zege in Florence bereikt Ajax daarmee de achtste finales van het UEFA Cuptoernooi. Zaterdag 28 februari Ajax Al verliest de topper tegen sc Heerenveen met 4-0. Heerenveen is koploper met zes verliespunten minder dan Ajax. Zondag 1 maart Ajax boekt een solide 2-0-overwinning op FC Utrecht. In de Domstad zijn Gregory van der Wiel en jan Vertonghen de doelpuntenmakers. Maandag 2 maart De herstelde Maarten Stekelenburg werkt een lange training af. Een MRI-scan wist uit dat bij Gabri een scheurtje in een kuitsper zit. De Spanjaard liep de blessure op tijdens het duel tegen Fiorentina en is voorlopig niet beschikbaar voor Ajax. Daley Blind en Ajax tekenen het nieuwe, verlengde contract waarover zij eind 2008 overeenstemming bereikten. Rob Wielaert, Vurnon Anita, Maarten Stekelenburg, Luis Suarez en Gregoiy van der Wiel zijn aanwezig op een door duizend fans bezocht supportersfeest in Emmen. jong Ajax wint de topper tegen jong FC Twente glansrijk met 5-1Dinsdag 3 maart Johan Cruijff maakt met de bekende kunstschilder Henk Veen een duo-schilderij. Het werk wordt op Tweede Paasdag geveild. De opbrengst gaat naar de johan Cruyff Foundation. Woensdag 4 maart Een MRI-scan wijst uit dat jan Vertonghen in de wedstrijd tegen FC Utrecht een scheurtje in zijn hamstring heeft opgelopen. De Belg is vier tot zes weiten uitgeschalteld. Vrijdag 6 maart Deelnemers aan de Sponsor Bingo Loterij hebben een meet greet met de Ajacieden. Zaterdag 7 maart Ajax A1 komt op de Toekomst tegen Vitesse!AGOWA1 niet verder dan een 1 -1 -gelijkspel. Zondag 8 maart In Den Haag houden ADO en Ajax elkaar in evenwicht: 1-1. Maandag 9 maart jong Ajax wint de uitwedstrijd tegen jong FC Utrecht met 2-1. Woensdag 1 1 maart jari Litmanen brengt een bliksembezoekje aan de Amsterdam ArenA, waar hij luncht met een aantal oude bekenden. De selectie vliegt naar Marseille, waar 's avonds getraind wordt in het Stade Vélodrome. Donderdag 12 maart Ajax verliest het UEFA Cupduel tegen Olympique Marseille met 2-1Bij deze stand krijgt Gregory van der Wiel kort voor rust een tweede gele en dus een rode kaart. Vrijdag 13 maart Bij terugkomst uit Marseille reageert Maarten Stekelenburg voor het eerst op de keeperskeuze van de technische staj. Donderdag kreeg hij te horen dat zijn collega Kenneth Vermeer voorlopig de voorkeur krijgt als eerste doelman. 'Ik heb Kenneth gefeliciteerd, maar ik ben zelf natuurlijk boos en teleurgesteld.' Gregory van der Wiel en Maarten Stekelenburg zijn opgenomen in de voorselectie van het Nederlands elftal, dal eind maart WK-kwalificatiewedstrijden speelt tegen Schotland en Macedonië. Zaterdag 14 maart Ajax Al wint met 1-0 van FC Twente!Heracles Al en behaalt daarmee de eerste zege in de competitie na de winterstop. Zondag 15 maart Zonder veel inspanning wint Ajax met 3-0 van De Graafschap. tekst Klaas Vos

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2009 | | pagina 8