AJAX HOUDT ZICHT OP KWARTFINALE 'Met tien man hebben we heel veel strijd geleverd' |:»^yV4^V iv" 1'-■:. -$Mh MARCO VAN BASTEN ''V -- v'! 2-1 (2-1) ffg) OLYMPIQUE MARSEILLE - AJAX 25 TERUGBLIK iD f f v-4 »V. r i i. Ajax verloor in het Stade Vélodrome de eerste wedstrijd tegen Olympique Marseille met 2-1. 'Een uitslag waarmee ik kan leven,' aldus Marco van Basten. 'Vooral omdat we heel lang met tien man stonden.' Nadat Gregory van der Wiel in de eerste helft bij een 2-1-achterstand van het veld was gestuurd, zorgden de tien overgebleven Ajacieden er in de tweede helft voor dat de schade beperkt bleef. 'Met een nederlaag kan je natuurlijk nooit echt tevreden zijn,' aldus Van Basten. 'Maar ik moet de ploeg toch een compliment maken. Met tien man hebben we heel veel strijd geleverd. De opofferingsgezindheid en de vechtlust waren enorm. Voor de return ben ik optimistisch, maar ook realistisch. We zul len weer moeten puzzelen en ons heel goed moeten voorbereiden.' Voor de eerste wedstrijd met Marseille werd er ook genoeg gepuzzeld. Buiten de veelbe sproken Kenneth Vermeer, die op doel de voorkeur kreeg boven Maarten Stekelenburg, kende de basisopstelling van Ajax nog een verrassing. Toby Alderweireld startte in het cen trum van de verdediging. 'Toby heeft het uitstekend gedaan vandaag,' gaf Van Basten zijn pupil een compliment. 'Hij stond echt zijn mannetje. Dit zijn toch grote wedstrijden. Zijn pas sing was goed en hij was ook gewoon heel betrouwbaar in de verdediging.' De eerste wedstrijd met Alderweireld als basisspeler kan de boeken in als een tumultueuze. Met name in de eerste helft gebeurde ervan alles. Het fysiek sterke Marseille begon in het Stade vélodrome gedreven en deelde de eerste speldenprikjes uit. Toch kreeg Ajax in de elfde minuut de eerste grote kans. Urby Emanuelson stuurde Miralem Sulejmani weg. De Serviër ontsnapte aan buitenspel, haalde de achterlijn, maar gaf net te scherp voor op Luis Suarez, die de bal in vrije positie naast gleed. Het eerste doelpunt viel een paar minuten later aan de andere kant. Benoit Cheyrou kreeg veel ruimte om van afstand uit te halen en deed dat ook. Met een droge knal in de linkerhoek passeerde hij Kenneth Vermeer. In de 32ste minuut verdubbelde Marseille op fraaie wijze de score. Mathieu Valbuena gaf de bal vanaf rechts voor op Ma- madou Niang, die de bal met een hakje achter zijn standbeen het doel inwerkte. Vlak daarna werd Eyong Enoh in het vijande lijke doelgebied neergehaald. Ajax kreeg een penalty die benut werd door Suarez. Na een korte zucht van verlichting kregen de Amsterdammers snel een nieuwe domper te verwerken. Gregory van der Wiel ontving in korte tijd twee gele kaarten en mocht in de 41ste minuut de kleedkamer opzoeken. Van Basten haalde vervolgens Urby Emanuelson eruit en bracht Bru no Silva in om de plek van van der Wiel in te nemen. Het was de tweede wissel voor Ajax, dat vlak na de 1-0 Rasmus Lindgren al kwijt was geraakt. De Zweed kreeg een elleboog tegen zijn hoofd en werd vervangen door Robbert Schilder. Lindgren werd meteen naar het ziekenhuis gebracht. Hij bleek een hersenschudding te hebben. Na rust was het voor Ajax vooral een kwestie van redden wat er te redden viel. En dat bleek toch nog behoorlijk veel. Voor het fanatieke eigen publiek op de hoge tribunes voerde Marseille de druk op. Kenneth Vermeer tikte de bal in de 72ste minuut na een schot van Niang op de paal en de doelman keerde ook de rebound van Cheyrou. Tien minuten voor tijd bracht Vermeer redding bij een harde kopbal van Laurent Bon- nart. Bijna leek Ajax nog een stuntje uitte halen toen invaller Leonardo door de Franse verdediging soleerde. De Braziliaan kwam helaas net niet tot een doelpoging. Het bleef bij 2-1 en dat betekent dat Ajax tijdens de return in de Amsterdam ArenA nog altijd een goede kans maakt zich te plaatsen voor de kwartfinale van de UEFA Cup. Maar voor eigen publiek moet de ploeg het wel doen zonder Van der Wiel en ook zonder Thomas Vermaelen. De Belg stond al op scherp en kreeg in de eerste helft geel. Donderdag 12 maart 2009 Stade Vélodrome, Marseille - 35.000 Scheidsrechter: Ivan Bebek (KRO) Scoreverloop: 18. Benoit Cheyrou 1-0, 32. Mamadou Niang 2-0, 35. Luis Suarez 2-1 (pen.) OLYMPIQUE MARSEILLE: Steve Mandanda; Laurant Bonnart, Renato Civelli, Vitorino Hilton, Taye Taiwo Lorik Cana (46. Modeste M'Bami), Mathieu Valbuena, Benoit Cheyrou Bakari Koné (74. Mamadou Samassa), Mamadou Niang, Hatem Ben Arfa (68. Boudwijn Zenden) Coach: Erik Gerets Niet ingezet: Rudy Rlou, Julien Rodriguez, Tyrone Mears, Charles Kaboré AJAX: Kenneth Vermeer; Gregory van der Wiel Toby Alderweireld, Oleguer, Thomas Vermaelen Eyong Enoh, Ismaïl Aissati, Rasmus Lindgren (22. Robbert Schilder); Miralem Sulejmani, Luis Suarez (84. Leonardo), Urby Emanuelson (41. Bruno Silva) Coach: Marco van Basten Niet ingezet: Maarten Stekelenburg, Daley Blind, Vurnon Anita, Dario Cvitanich 1Ismaïl Aissati speelde een sterke wedstrijd in Marseille. 2. Toby Alderweireld hield zich knap staande in het UEFA Cupduel. 3. Eyong Enoh wordt gevloerd. Het betekent een penalty voor Ajax. 4. Luis Suarez treurt na het missen van een kans. Later zou de aanval ler feilloos een penalty benutten.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2009 | | pagina 23