23 VERSLAG Ajax verbleef vorige week drie dagen in Zuid-Frankrijk voor het eerste UEFA Cupduel met Olympique. Buiten de wed strijd in het Stade vélodröme ging het tijdens de reis veel over de 'keeperskeuze'. DUBBEL DROIT AU BUT TELEURGESTELD HOOP EN WANHOOP IN MARSEILLE tekst Timo Bruijns arseille, woensdag 11 maart. De lente heeft haar armen losjes om de Zuid- Franse havenstad geslagen. Het is een graad of zestien, de zon schijnt volop. Op de terrassen aan het water is het dringen voor een plekje. Alleen de mistral zorgt ervoor dat de jassen nog niet zijn opgeborgen. Marco van Basten is de beruchte noordelijke wind ook opgevallen. Zijn team is 's middags na een vlucht van iets meer dan anderhalf uur en een licht turbulente landing gearriveerd op Marseille-Provence Airport. 'Die mistral lean een rol gaan spelen,' zegt de trainer 's avonds tijdens de persconferentie in het Stade Vélodrome. Maar meer dan in de weersomstandig heden is de pers geïnteresseerd in wie er een dag later tegen Olympique Marseille het Amsterdamse doel verdedigt: Maarten Stekelenburg of Kenneth Vermeer. 'Ik ben eruit,' zegt de trainer. 'Maar ik wil niet te ver op de zaken vooruit lopen. Morgen krijgen de keepers het te horen.' Na afloop van de persconferentie werkt Ajax in het stadion een training af. De pers mag het eerste kwartiertje meekijken. Centraal op het veld vermaken de voetballers en de technische staf zich met een rondo. Aan de noordzijde van het veld, waar Carlo l'Ami apart traint met zijn twee doelmannen, staan de blikken een stuk serieuzer. 02 3 De geboortestad van Zinedine Zi- dane voelt de volgende dag nog iets prettiger aan. De mistral heeft zich helemaal teruggetrokken. Tussen de Ruim 700 Ajax-supporters zorgden in het Stade Vélo dröme voor de morele steun van hun club. flanerende toeristen in de oude ha ven duiken langzaam steeds meer roodwitte voet balshirts op. De Franse politie houdt ontspannen een oogje in het zeil. Iets verderop, op de Place Charles de Gaulle, is de aandacht gericht op de lunch. Mannen met mediterraan uiterlijk kussen elkaar gedag en overal verschijnen flessen witte wijn op tafel. Eén ober is al wel bezig met de wedstrijd tussen zijn Olympique Marseille en Ajax. 'Ben Arfa,' zegt hij en hij maakt het geluid van een stijgende raket, die symbool moet staan voor de klasse van de Frans-Tunesische aanvaller. Als Olympique wint, mogen jullie morgen voor de normale prijs komen eten,' vertrouwt hij zijn Nederlandse gasten toe. 'Nu betalen jullie ge woon nog dubbel.' Uit Nederland druppelen twee nieuwtjes binnen. Het gebied rond de ArenA Boulevard is ontruimd vanwege terreurdreiging en diverse media melden dat Vermeer de kee- persstrijd in zijn voordeel heeft beslecht. Beide berichten blijken te kloppen. Stekelenburg en Vermeer zijn de eerste twee Aja- cieden die 's avonds het veld van Olympique Mar seille betreden. Er barst een Frans fluitconcert los. Stekelenburg heeft zijn hoofd licht gebogen. Wat hij nu doet, kost hem zichtbaar moeite. Maar hij doet het wel; hij schiet zijn collega in. De wedstrijd begint om 20.45 uur. De sfeer op de tribunes is grimmig. De eerste kans is voor Ajax, maar Su- arez glijdt de bal na een voorzet van Sulejmani net naast. Daarna is het spel voor de Fransen. Marseille doet de clubslogan Droit au hut (Recht op het doel af) eer aan. De ploeg van Erik Gerets staat na 32 minuten met 2-0 voor door doelpunten van Benoit Cheyrou en Mamadou Niang. Het lijkt een desastreuze avond te gaan worden, maar In Marseille is de lente al aangebroken. Ajax slaat direct na de tweede treffer terug. Eyong Enoh wordt neergehaald en krijgt een penalty, die door Suarez wordt benut. Nog voor rust krijgt Gregory van der Wiel zijn tweede gele kaart en mag hij de kleedkamer opzoeken. Tien knokkende Ajacieden houden de schade beperkt. Na afloop overheerst opluchting bij de ploeg van Marco van Basten. De kleine nederlaag biedt perspectieven voor de return. Ajax landt vrijdag om iets voor 14.00 uur op Schip hol. Bruno Silva verlaat de Boeing 737 als laatste want hij is slachtoffer geworden van Argentijnse voetbalhumor. Dario Cvitanich heeft zijn schoe nen verstopt. Bij de bagageband spreekt Steke lenburg voor het eerst met journalisten, iets waar hij een dag eerder nog geen zin in had. Hij om schrijft zijn stemming als 'boos en teleurgesteld'. Lang duurt het gesprek niet, want de spelersbus vertrekt alweer richting ArenA. Daar staat nog een uitlooptraining op het programma. De blik moet weer gericht op de volgende wedstrijd: De Graafschap thuis. Helaas kan er tijdens de wedstrijd maar een in het doel staan: Kenneth vermeer heeft voorlopig Maarten Stekelenburg verdrongen.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2009 | | pagina 21