28 13 INTERVIEW VSS» GRETIGER Volledige naam Geboren Gecontracteerd Vorige clubs Debuut Ajax VURNON ANITA Cupduel met Werder Bremen, maar mocht van coach Henk ten Cate al snel zijn trainingspak uittrekken. Olaf Linden- bergh kreeg halverwege de eerste helft binnen drie minuten twee keer geel en om het evenwicht binnen zijn elftal zoveel mogelijk te herstellen, ruilde Ten Cate vervolgens Tom de Mul in voor Anita. 'Ik kon amper twee minuten warmlopen en toen kwam ik er al in als linksback,' memoreert de invaller. 'Mitchell Donald stond die avond in de basis. We verloren met 3-0 en helaas werd het een week later in Amsterdam 3-1 In die return tegen Werder kwam Anita niet meer in actie, maar vier dagen daarvoor speelde hij wel mee in de competi tiewedstrijd tegen Excelsior (2-2), na zijn debuut in Groningen zijn tweede optreden in de Eredivisie. Daar zou het lange tijd bij blijven, ook omdat vorig seizoen die vermaledijde heupbles sure roet in het eten gooide. 'Ik ben er in totaal een halfjaar uit geweest. Eerst heb ik er nog een tijdje mee doorgelopen, tot het echt niet meer ging. Met een kijkoperatie hebben ze toen wat losse deeltjes weggehaald uit mijn heup, die er nog zaten na een oude bloeduitstorting.' Het was een zware periode, die hij hoofdzakelijk doorbracht in het krachthonk van sportpark de Toekomst, revaliderend. Terugkijkend probeert Anita er vooral de positieve aspecten uit te lichten. 'Het was jammer dat ik niet kon voetballen, maar uiteindelijk maakt dat je des te gretiger. Als je weer fit bent, wil je er echt alles voor geven. En als je langs de kant staat, zie je het spel toch weer anders. Daar kun je ook van leren.' Van die positieve instelling profiteert hij dit seizoen. Ajax speelde tot voor kort nog met het idee de talentvolle mid denvelder te verhuren aan een andere club, maar onder het bewind van de nieuwe trainer Marco van Basten manifes teerde Anita zich zodanig dat daarvan geen sprake meer kan zijn. Hij is nu een volwaardig lid van de selectie en strijdt met mannen als Gabri, Rasmus Lindgren en Eyong Enoh om een plekje in het elftal. 'Ik heb laten zien dat ik bij Ajax hoor,' glimt Anita, die de afgelopen maanden mede door blessures van zijn concurrenten al heel wat wedstrijden meepikte. 'Juist op dat soort momenten moetje laten zien datje het aankunt. Dan ziet de trainer je de volgende keer sneller zitten.' Maar ook zijn eigen kwaliteiten en ontwikkeling spelen een rol in het verkrijgen van speeltijd. Anita vindt zichzelf nu onvergelijkbaar met de speler die drie jaar terug in de bus richting Groningen zat. 'Ik ben echt een veel betere voetballer dan toen. Inzicht, fysiek vermogen, handelingssnelheid, alles is vooruitgegaan. Drie jaar geleden moest ik me nog concentreren op alles wat ik deed. Nu ben ik gewend aan dit niveau en gaan dingen als een bal aannemen en doorspelen als vanzelf. Hij moet lachen wanneer hij mensen openlijk hoort twijfelen aan zijn mogelijkheden, alleen maar vanwege zijn geringe lengte. 'Ik wil mezelf niet vergelijken met Wesley Sneijder of met wie dan ook, maar er zijn zoveel voorbeelden van kleine spelers die de top gehaald hebben,' stelt de 1.70 meter grote Ajacied. 'Het is waar dat het in het moderne voetbal steeds meer op fysieke kracht aankomt. Maar ik sta stevig op mijn voeten en kan ge woon mijn duels aangaan. Het gaat vaak gewoon om een beetje slim heid. Als er een kopduel aankomt, is het meestal beter voor mij om een beetje afstand te bewaren en in te schatten waar de afvallende bal terecht gaat komen. Vaak valt hij dan zo voor mijn voeten.' Vurnon Anita 04-04-1989 Geboorteplaats Willemstad 04-04-2005 Contract tot 30-06-2011 Positie Middenveld 19-03-2006, FC Groningen - Ajax (3-2) Wedstrijden/ doelpunten bij Ajax W D Competitie 11 0 Beker 1 0 UEFA Cup 5 0 Totaal 17 O

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2009 | | pagina 12