A J AX cultuur JONG AJAX FIER AAN KOP DICK SCHOENAKER Jong Ajax won maandag de uitwedstrijd tegen Jong FC Utrecht met 1-2. De ploeg van Adrie Koster en Aron Winter gaat ruim aan kop in de Beloftencompetitie. De voorsprong op nummer twee, Jong Feyenoord, is tien punten. De naaste belagers van Jong Ajax morsten maandagavond allemaal punten. Met nog zes wedstrijden te spelen, heeft Ajax nu tien punten voorsprong op Feyenoord en NEC. FC Twente staat vierde i met elf punten achterstand. Het kampioenschap is binnen handbereik. 'Dat mogen we eigenlijk niet meer uit handen geven,' erkende Koster na afloop van de wedstrijd. 'Je moet altijd eerst naar jezelf kijken en zorgen dat je je eigen wedstrijd wint. Dat hebben we vandaag gedaan. En nu de concurrentie ook punten heeft laten liggen, staan we er gewoon heel erg goed voor.' Ajax speelde op het Utrechtse trainingscomplex Zoudenbalch een prima wedstrijd, maar keek wel heel snel tegen een achterstand aan. Na vier minuten kopte de Deense spits Morten Skoubo raak uit een vrije trap. Darko Bodul is de topscorer van Jong Ajax. In de tweede helft stelde de koploper alsnog orde op zaken. Uit een vrije trap van Bruno Silva kopte Darko Bodul in de 47ste minuut raak. De spits was de hele wedstrijd ontzettend gevaarlijk en stond ook aan de basis van de winnende treffer. Zijn schot in de 70ste minuut werd gekeerd, maar uit de rebound trof Daylon Claasen wel doel. De Zuid-Afrikaan schoot van afstand de bal in de kruising en bezorgde Ajax zo de zege. Een week eerder klopte Jong Ajax op de Toekomst concurrent Jong FC Twente met 5-1. De thuisploeg bestond in zijn geheel uit spelers die dit seizoen al minimaal een wedstrijd speelden in Ajax 1 Na een overtreding op Javier Martina hielp Kennedy Jong Ajax uit een strafschop aan een 1 -O-voorsprong. Tien minuten later verdubbelde Toby Alderweireld de voorsprong. Jong FC Twente kreeg ook geen kans om zich terug te knokken in de wedstrijd. Met vaak mooie, soms zelfs frivole voetbalstaaltjes bleven de Amsterdammers jagen op extra treffers. Na de treffer van Darko Bodul wist ook Jeffrey Sarpong doelman Paauwe te kloppen. Ismail Aissati nam de fraaiste treffer voor zijn rekening. De aanvallende mid denvelder bezorgde zijn ploeg met een subliem afstandsschot een riante 5-0-voorsprong. In de slotfase deed verdediger Joran Pot nog iets terug namens Twente. Morgen speelt Jong Ajax thuis tegen Jong Heerenveen. De wedstrijd begint om 18.30 uur en is vrij toegankelijk voor publiek. Dus kom naar de Toekomst en steun de Aja- cieden in hun jacht op de titel. tekst Klaas vos Prins, hertog, graaf, baron, jonkheer: zo is de adellijke volgorde. Een graaf heeft er dus twee boven zich en twee onder zich. Een graaf zit precies in het midden. Zo dus ook een graaf schap. De Superboeren zijn van adel! Misschien daarom dat super. Het zijn niet zo maar boeren. Het zijn boeren met een aureool, een kroontje. Hebben ze Kroon-worst ook als sponsor? Heerenveen had dat ooit. Zou heel goed bij de Superboeren passen. Merkwaardig is dat De Graafschap in Doetinchem zetelt. (Ja, een adellijke club 'zetelt'!) Want het verwijst naar de oor spronkelijke graafschap Zutphen. Een prachtige Hanzestad (bezoek haar!), groter, voornamer dan Doetinchem en toch geen voetbalclub van naam. Milan Berck Beelenkamp speelde voor De Graafschap. Qua naam paste dat heel goed. Het spel van De Graafschap is meer boer dan graaf. Kan bijna niet anders als je altijd tegen degradatie moet vechten. (Alhoewel Volendam momenteel bewijst dat je ook met technisch adellijk spel succes kan hebben.) Wellicht was het vroeger anders toen Guus Hiddink - de meest adellijke, in elk geval meest 'geridderde' Graafschap per - als verfijnde middenvelder de club allure gaf. Edwin Godee - ook al zo'n verfijnde speler - was bij mijn weten de eerste oud-Ajacied die het blauw-wit gestreepte i shirt over de schouders trok. Hij kwam toen bij Willem II vandaanbleef het oosten aantrekkelijk vinden kennelijk en vertrok vanuit de Achterhoek nog weer naar Twente om voor Heracles uit te komen. In de grote reeks clubs waarvoor Hennie Meijer speelde zit tegen het eind ook De Graafschap, waarna als laatste nog Veendam volgde. Marcel Keizer ging van Cam buur naar de Superboeren. Amersfoorter John van den Brom trok na Ajax Arnhem voorbij om zijn loopbaan als voetballer in Doetin chem af te sluiten. Dennis Schulp zat al in Nijmegen en hoefde vanuit NEC niet ver om het rood-groen voor het blauw-wit om te ruilen. In die periode kwam het opeens meer voor dat spelers die aan ons eerste roken, maar nooit konden doorbreken, in de Achterhoek emplooi vonden. Dan hebben we het over Eli Louhenapessy, Arno Splinter, Rody Turpijn en de al ge noemde Milan Berck Beelenkamp. Speelde Lindenbergh trouwens ook niet voor de adellijken van Doetinchem? En natuurlijk Klaas Jan Huntelaar en Siem de Jong komen er uit de jeugd. Maar het 'beste paard van stal' mogen we niet vergeten. Want was het niet Rinus Michels die in 1976 voor een half miljoen gulden Dick Schoenaker van De Graafschap naar de Meer haalde, nadat hij in het voorjaar een ijzersterke wed strijd tegen ons gespeeld had, waarin hij zelfs scoorde? Negen jaar stond Dick vervolgens in de basis, waarin hij zes landskampioenschappen mede veroverde en twee keer de KNVB Beker. Onvermoeibaar op het middenveld scoorde hij opvallend vaak: 104 treffers in 348 wedstrijden. Een onver valste Ajacied, maar met een zeer bescheiden inborst, al weer jaren de trouwe elftalleider van Jong Ajax. Hondstrouw, gevoel voor humor, betrouwbaar. Door zulke mensen wordt een club groot. Gewezen Superboer, man van adel gebleven.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2009 | | pagina 8