DE SCORENDE DOELMAN Met benutte strafschop zet Van der Sar Ajax op 0-8 Over precies drie dagen, als Ajax thuis tegen Olympique Marseille speelt, bestaat Ajax 109 jaar. in al die seizoenen is er slechts één Ajax-doelman geweest die scoorde, Edwin van der Sar. Dat was op 3 mei 1998. Onder toeziend oog van scheidsrechter Dick Jol legt Edwin van der Sar de bal neer. Ploeggenoot Andrei Demchenko kijkt toe als Van der Sar inschiet. Edwin van der Sar scoort van elf meter. Een vreemde gewaarwording voor de keeper om eens aan de andere kant van de stip te staan. Zijn blijdschap is niet gering. Dean Gorré deelt in de vreugde en ook Dani komt aanhollen. tekst Monique Janse oals altijd bleef Van der Sar de nuchterheid zelve onder het bereiken van deze mijlpaal. 'Want ik ben ook de eerste die er een heeft gemist,' zo relativeerde hij na afloop. In het seizoen 1994-1995, bij een 8-0-voorsprong, nam de keeper ook al eens een penalty. Toen miste hij. Toenmalig coach Louis van Gaal vond het destijds onprofessioneel van zijn doelman. 'Ik heb daarvan geleerd,' verklaarde de keeper na het duel met De Graafschap, waarin hij met zijn doelpunt geschiedenis schreef. 'Dit keer nam ik hem met meer zeker heid. Ik stuurde doelman Olyslager eerst de verkeerde kant op en schoot toen pas.' Het betekende de 0-8 in een wedstrijd waarin Ajax van kop tot staart domineerde. Ajax was al kampioen toen coach Morten Olsen met zijn man nen aan de laatste uitwedstrijd van het seizoen 1997-1998 begon. De voorsprong op PSV bedroeg liefst zeventien punten. Danny Blind en Frank de Boer kregen een dag vrijaf, om een eventuele schorsing tegen Heerenveen, die na een gele kaart zou volgen, voor de beker te voorkomen. Voordat de wedstrijd goed los kon komen, was scheidsrech ter Dick Jol alweer de catacomben binnengegaan. Hij had genoeg van de spreekkoren van de Ajax-aanhang. Nadat de stadionspeaker had verzocht het netjes te houden, kon het spel worden hervat. Na zeventien minuten scoorde Benni McCarthy zijn eerste van drie goals, op slag van rust zijn tweede. De Graafschap, waarvoor het een duel voor spek en bonen was, kon geen vuist maken en in de tweede helft holde Ajax naar een 0-7-voorsprong dankzij twee goals van Jari Litmanen, een van Peter Hoekstra, de derde van Benni en nog een van Ronald de Boer. De laatste, de tweede strafschop van de middag, betekende het 110de competitiedoelpunt van de Amsterdammers. Benni, uitblinker en ook continu slachtoffer van zware overtredingen van de Achterhoekers, werd nog een keer onderuit geschopt en moest geblesseerd van het veld. De aanhang brulde om Edwin van der Sar. Zij wilden dat hij de strafschop zou nemen. De doelman, die zelf ook weieens wilde scoren, gaf gehoor aan de wens van de fans. Van der Sar stuurde Ron Olyslager de verkeerde kant op en bepaalde de stand op 0-8. Vier minuten later was Van der Sar zelf aan de beurt om een strafschop onschadelijk te maken. Dat lukte niet. Robert Fuchs maakte de 1-8.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2009 | | pagina 19