Onberekenbare miljoenen ploeg DE TEGENSTANDER - AJAX Al jarenlang wacht Ajax op de dertigste landstitel. Marco van Basten moest dit sei zoen de derde ster op het shirt gaan brengen. De trainer kreeg de vrije hand, maar zelfs na besteding van ruim vierendertig miljoen euro lijkt de titel ongrijpbaar. Tekst: Jeroen de Laat Na vier kampioenschappen van PSV rinkelden afgelopen zomer de alarmbellen in Amsterdam luider dan ooit. Ajax moest en zou kampioen worden. Koste wat kost. Letterlijk. De directie van de club stelde Marco van Basten aan als trainer en gaf hem de vrijheid om fors in zijn selectie te investeren. Dit resulteerde in een uitgavepost van 31,05 miljoen euro: Miralem Sulejmani (16,25 miljoen), Dario Cvitanich (6,5 miljoen), Ismaïl Aissati (4,1 miljoen), Oleguer (3 miljoen) en Evander Sno (1,5 miljoen). John Heitinga werd voor tien miljoen euro ver kocht aan Atlético Madrid. Door de overgeble ven spelersgroep haalde Van Basten de bezem. En dat deed hij op stevige wijze. Jurgen Colin, Erik Heijblok, Albert Lugue, Nicolae Mitea, George Ogararu, Kenneth Perez en Ismail ürzaiz vertrokken allen uit Amsterdam. Voor hen was geen toekomst meer bij Ajax. Maar ondanks de grote schoonmaak van overbodige spelers en de kwaliteitsinjectie begon het sei zoen al met een fikse teleurstelling voor de Amsterdammers. In Tilburg was Willem II op de eerste speeldag met 2-1 te sterk. De nederlaag op Brabantse bodem zou het begin zijn van een lange serie wedstrijden waarin om de haverklap punten werden ver speeld. Ajax presteerde zo wisselvallig als het weer in Nederland. Gewonnen werd er De trainer Naam: Marco van Basten Geboren: 31 oktober 1964, Utrecht Clubs als trainer: Ajax (jeugd), Nederland (bondscoach), Ajax Clubs als speler: UW Utrecht, USV Elinkwijk (beide jeugd), Ajax, AC Milan van Roda JC (1-0) en Vitesse (3-0), maar in diezelfde reeks morste ze punten tegen Feyenoord (2-2) en sc Heerenveen (2-5). Vervolgens scheen het lek boven. Want na een aantal zeges op rij leek de ploeg van Van Basten onoverwinnelijk. Maar uitgerekend bij FC Volendam ging het in de KNVB-beker mis: 1-0 verlies. Eerder hadden de Amsterdammers overigens FC Utrecht uitgeschakeld door met 2-0 te winnen op eigen bodem.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2009 | | pagina 19