KENNEDY BEZORGT AJAX VERRASSENDE ZEGE 'We sloegen op het juiste moment toe' 0-1 (o-o) (g) 29 TERUGBLIK W UEFA CUP FIORENTINA - AJAX Donderdag 19 februari 2009 MARCO VAN BASTEN Artemio Franchi Stadion, Florence -19.018 Scheidsrechter: Muriiz Fernandez (SPA) Scoreverloop: 60. Kennedy 0-1 FIORENTINA: Sebastien Frey; Luciano Zauri, Alessandro Gamberini Dario Dainelli; Franco Semioli (58. Stevan Jovetic), Massimo Gobbi (58. Zdravko Kuzmanovic), Felipe, Manuel Pasqual, Riccardo Montolivo; Adrian Mutu, Alberto Gilardino Coach: Cesare Prandelli Niet ingezet: Marco Storari, Per Kroldrup, Marco Donadel, Juan Manuel Vargas, Sergio Bernardo Almiron AJAX: Maarten Stekelenburg Gregory van der Wiel, Oleguer, Thomas Vermaelen Robbert Schilder (77. Evander Sno); Rasmus Lindgren, Urby Emanuelson, Vurnon Anita; Kennedy, Luis Suarez Miralem Sulejmani (58. Leonardo) Coach: Marco van Basten Niet ingezet: Kenneth Vermeer, Toby Alderweireld, Javier Martina, Bruno Silva, Jeffrey Sarpong Ajax won de heenwedstrijd tegen Fiorentina in de UEFA Cup verrassend met 0-1De zwartkijkers die vooraf nog een onmo gelijke Ajax-missie voorspelden, kregen ongelijk in Florence. Ajax werd in het Artemio Franchi Stadion gesteund door 1500 supporters, ietwat weggestopt in een hoek van het stadion, lukte het de Amsterdamse fans uitstekend om van zich te laten horen. Gesterkt door de meegereisde aanhang en gebrand op een goede afsluiting van de op voorhand zware heenwedstrijd in Florence, bood Ajax de Italianen prima partij. Al herstelden de gasten zich in de eerste helft wel van een aarzelende start, waarin 'La Viola' grote kansen liet liggen. Adrian Mutu (schot in handen Maarten Stekelenburg), Alberto Gilardino (volley) en middenvelder Riccardo Montoiivo (schot over) ontpopten zich tot de grootste plagen voor Ajax. 'We misten vandaag vijf spelers, waardoor het elftal op ver schillende plekken was gewijzigd,' zei Marco van Basten. 'Het was daarom, bijvoorbeeld de eerste twintig minuten, soms wat onwennig. Vooraf was ik blij met een gelijkspel. Maar nu ben ik vanzelfsprekend heel gelukkig met de overwinning.' Alleen Luis Suarez was voor de rust bij machte om iets terug te doen. Fiorentina-doelman Se bastien Frey kon de inzet met moeite wegboksen. Op de hec tische openingsfase volgde een rommelig vervolg. Ajax en Fiorentina leden te veel balverlies en speelden niet altijd even geconcentreerd. De vraag of Ajax zich bij de aftrap zou aanpassen aan de subtopper uit de Serie A kon met een ontkennend antwoord worden beantwoord. Micky Sulejmani, Luis Suarez en Ken nedy vormden een aanvallend trio in het Artemio Francho. Na de gewonnen Klassieker tegen Feyenoord (2-0) startte Kennedy dus opnieuw in de basis. De Zweed beschaamde het vertrouwen van zijn coach niet. Na een dik uur spelen bezorgde de aanvaller zijn ploeg met een imposante poeier een verrassende voorsprong. Kennedy werd op de rand zes tien aangespeeld door Emanuelson, won een metertje terrein en bedacht zich geen moment. Via de onderkant van de lat stuiterde de inzet over de doellijn. De rechtsbuiten vierde zijn treffer met een doldriest sprintje dat eindigde in de armen van zijn trainer. Sulejmani vierde het Amsterdamse feestje toen al vanuit de dug-out. Vlak voor de treffer van Kennedy moest de tegenvallende, maar keihard werkende Serviër zijn plek afstaan aan Leonardo. Ajax had ook geen klagen overeen kleine dosis geluk. Kort na de openingstreffer kreeg Montolivo, oog in oog met aanvoerder Stekelenburg, een vrije schietkans. Het oogcontact was er weliswaar, maar tot opluchting van alle Ajacieden struikelde de middenvelder over de bal. Ajax zuchtte vooral in de slotfase onder de flink toenemende druk van de thuisploeg. De Amsterdammers bleven uiteindelijk kaarsrecht overeind. Gedisciplineerd spelend vanuit een gede gen organisatie en te grote risico's vermijdend, werd Ajax uit eindelijk beloond vooralle inspanningen. Oleguer was een van de Ajacieden die het goede voor beeld gaf. De Spanjaard hoefde zich uitsluitend toe te leggen op verdedigen. De centrale verdedi ger liet daarbij geen steek vallen. Van Basten: 'Oleguer was een rots in de branding vandaag.' Luis Suarez was uit een vrije trap zelfs heel dicht bij een tweede Ajax-treffer. Met een flitsende voetbeweging keerde Frey de kanonskogel van richting. De Uruguayaan schoot daarna uit de draai ook nog eens net naast. 'Je moet vanuit een gesloten organisatie kunnen en willen aanvallen. Het was misschien niet heel spectaculair vandaag, maar de juiste spirit en wil om te winnen waren er. Goed en mooi om dat te zien. In principe heeft Fiorentina geen ploeg om het spel te maken. Daarom hebben we hun ook het initiatief gegeven. Wat betreft de kansen die we kregen, waren we in evenwicht. Alleen sloegen wij op het juiste moment toe.' Met de kleine overwinning zonder tegentreffers heeft de ploeg van Marco van Basten zich een uitstekende uitgangs positie verschaft voor de returnwedstrijd in de ArenA. Wat de knappe overwinning werkelijk waard is, blijkt pas na de tweede ontmoeting. 1. Kennedy was met zijn goal en goede positiespel belangrijk voor Ajax in Florence. 2. Gregory van der Wiel maakte het spits Adrian Mutu erg lastig. 3. Vurnon Anita hield zich knap staande tegen Fiorentina. 4. Het team viert de zege met de meegereisde supporters.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2009 | | pagina 27