Fiorentina DEGELIJKHEID EN INDIVIDUELE KLASSE Na de uitstekende 0-1 in Florence beschikt Ajax over de bes te papieren om de achtste finales van het UEFA Cuptoernooi te bereiken. Maar zekerheid is er nog niet. Fiorentina heeft de laatste jaren meerdere malen bewezen tegenslagen goed te kunnen verwerken en zal zich in de ArenA allesbehalve gewonnen geven. PRANDELLI tekst Mike Boeschoten Ajax moet Stevan Jovetic vanavond goed in de gaten houden. FOTO: PROSHOTS/GRAZIA NERI Cesare Prandelli heeft Fiorentina weer stabiel gemaakt. FOTO: PROSHOTS/ GRAZIA NERI at Fiorentina eerder dit seizoen actief was in de Champions League - de club eindigde in groep F als derde achter Olympique Lyon en Bayern München - en momenteel meedraait in de top van de Serie A, mag op z'n minst opvallend genoemd worden. Het had namelijk niet veel gescheeld of het doek voor La Viola was in 2002 definitief gevallen. Het historische voetbalbolwerk uit Florence ging toen failliet, ondanks een financiële injectie van de toenma lige eigenaar Vittorio Cecchi Gori, een bekende Italiaanse filmproducent. De rechten van de clubnaam moesten ver kocht worden, alsmede de landstitels (1956 en 1969) en de in 1961 gewonnen Europa Cup II. Onder de nieuwe eigenaar Diego Delia Valle maakte Fiorentina Viola, de naam die de ploeg tijdelijk droeg, een herstart in de regionale Serie C2. Die competitie werd vrij gemakkelijk gewonnen. De Paarsen knokten zich vervolgens via de Serie B terug naar het hoogste podium in Italië. In de zomer van 2006 kregen ze opnieuw een grote tegenslag te verwerken. Aan het grootschalige Italiaanse omkoop schandaal, waarbij scheidsrechters zouden zijn beïnvloed door diverse clubs, ontkwam ook Fiorentina niet. De ploeg werd teruggezet naar de Serie B, maar een hoger beroep voor kwam dit. Wél moest men in het sei zoen 2006-2007 met twaalf punten minder beginnen. Er werd alsnog een knappe zesde plaats behaald. Onder leiding van trainer Cesare Prandelli, die het stokje in juni 2005 overnam van de opgestapte Dino Zoff, kwam Fiorentina in 2007 weer in rustig vaarwater terecht. De oud-speler van Juventus heeft van zijn selectie een degelijk collectief weten te smeden, dat de laatste paar jaar steevast een bedreiging is voor de gevestigde orde in Italië. Fiorentina eindigde vorig sei zoen als vierde, een puike prestatie. Ook in Europa laat het Italiaanse ensemble steeds meer van zich spreken, al is het échte succes vooralsnog uitgebleven. Iets waar Prandelli dit seizoen op hoopt. Mocht Fiorentina aan het einde van de rit met eremetaal in de handen staan, dan zal dat voor de voetbalkenners geen verrassing zijn. De spelers in het team gaan voor elkaar door het vuur. Met ervaren mannen als Per Kroldrup, Dario Dainelli en Alessandro Gamberini staat de achterhoede als een huis. Deze verdedigers doen geen gekke dingen, maar puur waarvoor ze aangenomen zijn: de laatste linie vrijhouden van spelers met een ander shirtje dan zij, al dan niet met grof fysiek geschut. Voorin beschikt Fiorentina over een koningskoppel. Adrian Mutu en de afgelopen zomer van AC Milan overgekomen Alberto Gilardino zijn samen goed voor nu al meer dan dertig goals in alle competities. Effectiviteit kenmerkt hun spel, al was daar in de heenwed strijd vorige week nog niets van te merken. Het 19-jarige Montenegrijnse wonderkind Stevan Jovetic zorgt voor de toevoer naar de spitsen. Het is voor Ajax te hopen dat deze aanvallende middenvelder, die in Florence nog op de bank begon, het niet op zijn heupen krijgt. De tweebenige Jovetic heeft oog voor het moment om diep te gaan, is fysiek sterk en dodelijk in de zestien van de tegenstander. Hem uit het oog verliezen, zou Ajax weieens duur kunnen komen te staan.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2009 | | pagina 16