OLEGUER Er was een periode waarin het met hem en Ajax niet goed ging. inmiddels hebben team en speler zich weer wat her steld. Oleguer is weer de rots in de branding die zijn nieuwe ploeg nodig heeft. 'De oorzaak van tegenslag of succes ligt nooit bij individuen. Het gaat altijd om de teamprestatie/ aldus de bescheiden Catalaan. BESCHEIDEN ROTS IN DE BRANDING tekst Joris Zandbergen leguer Presas Renom is niet je doorsnee I voetballer. Immers, welke profvoetballers hebben al een boek op hun naam staan (dat geen 'autobiografie' over hun carrière is) of hebben zo'n nadrukkelijke mening over een heel scala aan politieke onderwerpen? Oleguer kan bogen op beide zaken. Zijn boek Cami d'ltaca (De weg naar Ithaka) gaat over zaken als jeugdanorexia, de rol van Spanje in de Golfoorlogen, de strijd tegen het fas cisme, zijn voorliefde voor tennis en zijn belevenissen bij het vieren van de landstitel van FC Barcelona. Ook is Oleguer een trotse Catalaan, die het de afgelopen jaren nog weieens waagde om de beweegredenen van de Spaanse regering in twijfel te trekken. Laat een dergelijk actief en geëngageerd mens naar Amster dam komen, en hij lijkt op zijn plaats, ongeacht wat er tussen de kalklijnen gebeurt. Tenminste, zo ben je snel geneigd te denken. Maar hoewel de verdediger zeker intelligent, wel bespraakt en sociaal is, klopt er een trots voetbalhart in het sterke lijf. 'ja, Amsterdam is een leuke stad,' zegt hij. 'Er is veel te zien en te doen, zeker interessant. Ik voel me hier goed en probeer veel te beleven. Maar ik ben in de eerste plaats voetballer. Dus ik wil spelen. Ik kan andere dingen doen, maar ik ben pas gelukkig als ik in het veld sta.' Want voetballen, daar is de 29-jarige verdediger voor overgeko men van FC Barcelona. Bij de Catalaanse voetbalgrootmacht leerde Oleguer het vak. Nadat hij was overgekomen van UEA Gramanet, kwam Oleguer eerst in het tweede elftal van Barga. In 2002 volgde zijn debuut in het eerste elftal, in een Cham pions Leagueduel met Galatasaray. Toen Frank Rijkaard bij Barcelona aan het roer kwam te staan, kreeg Oleguer een steeds grotere rol. Hij was basisspeler toen de Catalanen in 2006 de Champions League wonnen. Na het seizoen 2007-2008 was zijn rol bij Barga een beetje uitgespeeld. Ajax zocht een solide verdediger die gewend was om in een aanvallend systeem te spelen, en Oleguer mocht zich Ajacied noemen. Een speler die net van FC Barcelona komt; het is een ideale vraagbaak, vooral voor hen die aspiraties hebben om later bij een dergelijke topclub de carrière voort te zetten. Oleguer, hoewel vriendelijk, ziet voor zichzelf geen rol weggelegd als permanente informatiebron over de Europese top. 'Ik vraag aan hen net zo goed hoe het bijvoorbeeld bij Heerenveen is,' aldus de Catalaan. 'Ik voel me niet meer omdat ik bij Barcelona heb gespeeld. We zitten allen op hetzelfde niveau. Bovendien is elk jaar anders. Ik richt me op het heden, daar kan ik wat aan doen. Natuurlijk praten we over het voetbal in Europa, maar dan meer in de trant van "Heb je die en die wedstrijd gezien?" Het is gezellig in de kleedkamer. Ik heb leuke teamgenoten en we hebben plezier met elkaar.' Oleguer is er het type niet naar om erg op de voorgrond te treden. 'Ik ben nu eenmaal bescheiden,'zegt hij dan ook. 'Met mijn speelstijl ben ik niet echt een ster. Ik ben een werker, en ben hier om het team te helpen.' In de eerste helft van de competitie kreeg hij daar alle kans toe. Oleguer speelde in de meeste wedstrijden voor de winterstop. Hoewel de resulaten in de eerste seizoenshelft overwegend goed waren en de verdediger een onopvallende maar solide indruk maakte, was hij nog niet tevreden. 'Alles was nieuw, ik moest opnieuw alles en iedereen leren kennen en daarom was het niet meteen top. Ik moest me aanpassen.' Daar deed hij erg zijn best voor. Een half jaar na zijn komst naar Ajax spreekt de sympathieke Catalaan al een aardig woordje Nederlands. 'In ieder geval genoeg om het te begrij pen,' zegt hij in het Nederlands. Nee, een heel interview in de nieuwe taal durft hij nog niet aan, maar zijn vorderingen in onze landstaal zijn niettemin indrukwekkend. 'Communiceren is belangrijk,' aldus Oleguer. 'Ook het leren over Nederlanders is nodig, maar het voornaamste is dat we in het veld met el kaar kunnen communiceren. Gabri spreekt de taal nog niet, maar toch is hij een belangrijke speler voor Ajax. Op het veld begrijpen we elkaar wel. Het is niet zo datje niet kan spelen als je de taal niet spreekt. Als je elkaar maar begrijpt.'

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2009 | | pagina 11