AJAX cultuur VERGADERING AJAX SUPPORTERS RAAD AJAX VANDAAG 26.02.1958 DE ZIEKTE VAN STENDHAL 51 jaar geleden De Ajax Supporters Raad komt woensdag 4 maart voor een vergadering bijeen in de Am sterdam ArenA. Heb jij een punt waarvan je vindt dat het behandeld moet worden? Stuur de ASR dan een mailtje. De notulen van de eerdere vergaderingen zijn als download beschikbaar op de offici ële website van Ajax. Ga naar Ajax.nl voor de notulen, het e-mailformulier en meer in formatie over de ASR. Ajax-aanvoerder Ger van Mourik drukt de hand van zijn Hongaarse opponent. Scheidsrechter Borce Nedelkovski uit Joegoslavië slaat de plichtpleging gade. In het seizoen 1957-1958 speelt Ajax voor het eerst in het toernooi om de Europa Cup I. Het grote avontuur begint in november 1957 met een uitwedstrijd bij sc Wismut. Ajax wint het duel met 3-1 en de thuiswedstrijd met 1-0, waardoor de ploeg zich plaatst voor de volgende ronde. Dan wacht in de kwartfinale Vasas Boedapest. In de thuiswedstrijd houdt Ajax de Hongaren nog op 2-2, overigens na een 2-0-voorsprong. Drie weken later, op 26 februari 1958, moet Ajax naar Hongarije. Voor het eerst neemt de ploeg het vliegtuig. In het Népstadion, dat met zestigduizend man is gevuld, wordt Ajax-doelman Eddy Pieters Graafland vier keer gepasseerd. tekst Klaas Vos Nee, deze ziekte zal geen supporter oplopen door hetAjax- spel. Helaas. Het zou zo mooi zijn. Aan een ziekte lijden die feitelijk geen lijden is, maar begerenswaardig is? Dat vraagt om uitleg. Welnu, graag. Ik deed de ziekte bijna op de afgelopen week. In Rome, waar ik een aantal dagen verbleef en waar je de ziekte ook heel goed kunt krijgen. Maar in het bijzonder is de ziekte verbonden met de stad Florence. De Franse I9de-eeuwse schrijver Stendhal heeft de ziekte als eerste zorgvuldig beschreven en benoemd. Vandaar dat hij naar hem heet. De ziekte loop je op door een teveel aan schoonheid dat je op één plek en binnen een korte tijdspanne ondergaat. Dat kan je overkomen in Florence, maar ook in Rome of in Siena, Lucca en Venetië niet te vergeten en in nog veel meer (Italiaanse) steden. Dat je zo overweldigd wordt door wat je aan moois ziet, dat je er letterlijk onwel van wordt. Rillingen, flauwvallen, misselijkheid, een soort psychose. Dit werd en wordt in Florence zo serieus genomen, dat er in het ziekenhuis altijd plaats is voor een 'Stendhal-geval'. De Dom en het aanpalende Baptisterium, de Santa Croce, de Santa Maria Novello, de Ponte Vecchio, het Uffizi, de fresco's van FraAngelico, het beeldhouwwerk van Michelangelo en Donatello, het Palazzo Pitti enzovoort, enzovoort, enzovoort. Zoveel op zo weinig vierkante kilometers dat het oog streelt, het hart beroert in zulk een mate dat het gevaar van een esthetisch delirium, een schoonheidsindigestie levensgroot op de loer ligt. Niet goed worden omdat iets zo mooi is, zo hemels, zo zinnenprikkelend. Omdat ik midden in een verhuisperiode zit, is me veel ont gaan. Dus weet ik niet of onze jongens vorige week zich ook hebben laten verrassen in hartje Florence. En of dat wellicht inspirerend heeft gewerkt, niet met als resultaat sprankelend spel, maar wel een hartstochtelijk willen knokken met elkaar en die ene prachtige aanval met het daverend schot van Kennedy als bekroning. Ach, wat verlangen we naar de tijden van weleer dat we een delirium opliepen vanwege de schoonheid die ons team op de grasmat ons voor ogen toverde. Wie de gloriejaren van begin zeventig en halverwege negentig heeft meege maakt kan met speels gemak de wedstrijden voor ogen halen waarin er geschitterd werd, waarin de Michelangelo's en Donatello's van het edele voetbalspel zich lieten zien in gebeeldhouwde acties en lyrisch makende, somtijds bijkans gekmakende combinaties en technische hoogstandjes. Al jaren hopen we op de terugkeer van de tijden waarin we wederom kans lopen aan een soort ziekte van Stendhal te mogen lijden. Ook dit jaar was er die hoop en ook dit seizoen lijkt het bij die hoop te blijven. De echte liefhebber geeft echter niet op. Geduld is de schone zaak van hem die uit verwachting leeft. Die erehaag van de Florentijnen vorige week was ontroe rend prachtig. Een eresaluut aan het Ajax als symbool van voetbalschoonheid in het verleden - of ook een profetisch voorschot op de toekomst?

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2009 | | pagina 10