ROBBERT SCHILDER Tien jaar nadat hij als C'tje voor het eerst het roodwitte shirt mocht dragen en zijn jongensdroom in vervulling ging, vertrekt Robbert Schilder weer bij Ajax. De linkspoot te kende onlangs een contract dat hem vanaf volgend seizoen speler van NAC Breda maakt. 'Het zou wel mooi zijn als ik straks op het veld afscheid kan nemen van deze club.' LAATSTE MAANDEN ALS AJACIED tekst Maarten Dekker I ijn familienaam zal zijn oorsprong misschien wel in het Volendamse hebben, maar bij de tegen stander van vanmiddag zal hij geen bekenden treffen. Robbert Schilder heeft naar zijn weten geen bloedverwanten wonen in het palingdorp. De linksbenige verdediger is zelf meer een stads type, een Amsterdams lefgozertje zo je wilt. Zijn wieg stond in Amstel veen, waar hij ook zijn eerste schreden als voetballer zette. Schilder speelde in zijn jonge jaren voor de amateurclubs NFC en Amstelveen/Heemraad, waar de scouts van Ajax hem in het vizier kregen. 'Ik kwam hier als 13-jarige binnen in de C1Het duurde wel even voor ik was bekomen van de eerste indrukken. Op die leeftijd is spelen voor Ajax echt een droom die uitkomt.' Een droom ook die eindig blijkt. Schilder signeerde vorige week een contract dat hem vanaf volgend seizoen speler van NAC Breda maakt. Zijn verbintenis bij Ajax loopt aan het einde van dit voetbaljaar af. Hij heeft er dan tien jaar op zitten in Amsterdam. 'Eigenlijk dacht ik afgelopen zomer al naar NAC te gaan. Ik stond op het punt mijn handtekening te zetten, maar Ajax wilde me toen op het laatst toch niet laten vertrekken. Aan de ene kant was dat jammer, omdat ik mensen bij NAC me een heel goed gevoel gaven en ik daar vermoedelijk meer aan spelen was toegekomen. Maar het was ook wel strelend dat Ajax me per se binnen boord wilde houden.' Dat gold in elk geval voor de korte termijn, want Ajax deed hem de afgelopen maanden geen aanbod meer om zijn dienst verband te verlengen. Voor Schilder kwam dat niet als een grote verrassing, gewend als hij is geraakt aan een bescheiden inbreng bij de 29-voudige landskampioen. Hij debuteerde bij de A-selectie toen Danny Blind de hoofdtrainer was, hal verwege het seizoen 2005-2006. In het trainingskamp bij Santpoort mocht het aanstormende talent laten zien wat hij in zijn mars had. In de maanden die volgden, sprokkelde Schilder in vier Eredivisieoptredens nog aardig wat minuten in Ajax 1 bijeen. Onder het bewind van Henk ten Cate werd hij een seizoen later gestald bij Heracles Almelo, de club die hem ook vorig jaar nog voor een paar maanden in bruikleen kreeg. 'Die tijd daar is heel goed voor mij geweest,' blikt Schilder terug. 'Ik heb over een langere periode op het hoogste niveau kunnen spelen. Zo doe je ervaring op die je nodig hebt om als jonge voetballer een volgende stap te kunnen zetten in je ontwikkeling. Door veel wedstrijden te spelen, leer je situaties herkennen waarop je de volgende keer slimmer kunt reageren.' In Almelo leerde hij ook voor zichzelf te zorgen. Hij, de stadse, vlotgebekte jongen, die plotseling in het nuchtere Twente terechtkwam en daar voor het eerst een eigen woning betrok, ver weg van het ouderlijk huis en de vertrouwde omgeving in Amstelveen. Viel die overgang nog wel mee, zijn tijdelijke nieuwe club ervoer Schilder pas echt als een cultuurschok. Hij was slechts de grootheid van Ajax gewend, maar bij Hera cles bleek de voetbalwereld heel wat pluriformer in elkaar te steken. 'Ajax en Heracles zijn twee uitersten, dat kun je wel zeggen. Het is goed om mee te maken dat het er bij andere clubs anders aan toegaat, dat niet alles maar vanzelfsprekend is. Bij Heracles is alles kleiner en zijn de uitgangspunten heel bescheiden. Daar zullen de supporters ook niet zo snel het veld opkomen als de resultaten tegenvallen.' Schilder zegt het met een twinkeling in de ogen, verwijzend naar de groep Ajax-fans die onlangs korte tijd bezit nam van het trainingsveld naast de Amsterdam ArenA. Ze maakten daarmee hun ongenoegen kenbaar over de slechte prestaties van hun favorieten, die in de periode daarvoor verloren van FC Groningen en sc Heerenveen en slechts gelijkspeelden tegen Heracles. Voor Schilderwas die hectische dinsdagavond misschien wel extra pijnlijk, omdat hij bij de tegenstander uiteraard nogal wat vertrouwde gezichten trof. 'Ze hebben het mij niet extra ingewreven. Het is meer dat ik uit eigen ervaring weet hoe moeilijk zij het hebben in uitwedstrijden. Als je dan als thuisploeg niet van Heracles weet te winnen, om wat voor reden dan ook, dan voelt dat heel erg slecht.' Dat gevoel werd nog sterker toen Ajax ook niet opgewassen bleek tegen Vitesse. De overwinning op de traditionele rivaal

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2009 | | pagina 11