'We hebben collectief gefaald' 31 TERUGBLIK W MARCO VAN BASTEN EREDIVISIE VITESSE - AJAX AJAX KRIJGT WEER EEN TIK Ajax kreeg in Arnhem een vierde tik op rij te verwerken. Vitesse was in het Gelredome duidelijk de sterkste: 4-1 Na twee verliespartijen en een gelijkspel nam de druk op de ploeg van Marco van Basten behoorlijk toe. De vrijdag ervoor kwamen supporters zelfs op het trainingsveld verhaal halen bij de selectie. Rustig blijven en vertrouwen houden: dat leek de manier om tegen Vitesse weer goed voor de dag te komen. Helaas slaagde Ajax daar in het Gelredome allerminst in. 'We gaven niet thuis vandaag,' luidde de analyse van Van Basten. 'Dit is een heel teleurstellende ervaring. De voorgaande drie wedstrijden waren nog wedstrijden, maar vandaag was het echt slecht. Deze wedstrijd moeten we heel snel vergeten.' Omdat Dario Cvitanich ontbrak vanwege een bovenbeenbles sure, begon Ajax met Jeffrey Sarpong in de basis. Hij begon als rechteraanvaller, terwijl Luis Suarez in de spits plaatsnam. Op de linksbackpositie nam Thomas Vermaelen de plaats weer in van Robbert Schilder. Met twee op eenvolgende zeges in de achter zak begon Vitesse in het eigen Gelredome vol vertrouwen aan de wedstrijd. Ajax werd onder druk gezet en keek na zeven minuten al tegen een achterstand aan. Lasse Nilsson ontsnapte uit de rug van de Ajax-defensie, omspeelde Maarten Stekelenburg en rondde bekwaam af. Luis Suarez bracht Ajax terug in de wedstrijd door uit een vrije trap van Emanuelson raak te koppen. Ajax kreeg zo iets meer lucht, maar slaagde er niet echt in gevaarlijk te worden. Ook zonder Nicky Hofs (hij verliet in de 37ste minuut geblesseerd het veld) bleef Vitesse vrij eenvoudig overeind. Vlak na een fase waarin beide partijen grossierden in kleine fouten, kwam de thuisploeg voor de tweede keer op voorsprong. Dalibor Steva- novic krulde de bal van afstand in de rechterbovenhoek. Niet lang daarna gleed Nilsson de 3-1 binnen. 'Op het middenveld werd veel te veel balverlies geleden,' aldus Van Basten. 'Dan wordt het voor de verdediging heel moeilijk stand te houden. We moeten beseffen wanneer je risico's kan nemen en wan neer niet. Daarin hebben we vandaag gefaald.' in de rust paste Van Basten een dubbele wissel toe. Darko Bodul maakte zijn debuut in het eerste door de plaats in te nemen van Urby Emanuelson. Vurnon Anita werd vervangen door Rasmus Lindgren. Van een ommekeer was geen sprake. Van Basten: 'Ook toen konden we geen vuist maken.' Ajax bleef onzeker in de passing, opbouw én verdediging. Rob Wielaert passte in de 49ste minuut verkeerd in, waardoor Stevano- vic vrij op Stekelenburg kon aflopen. De Vitesse-aanvaller verprutste de kans en liet Ajax zo nog even geloven in een andere afloop dan een verlies- partij. Leonardo kwam als extra aanvaller nog in het veld voor Jan Vertonghen. Maar in plaats van een aansluitingstreffer voor Ajax, liep Vitesse uit naar 4-1Ric ky van Wolfswinkel schoot raak op aangeven van Santi Kolk. Dat was tevens de eindstand, al had Vitesse, als het iets scherper geweest in de afronding, Ajax nog meer pijn kunnen doen. 'Het heeft geen zin om proberen een schuldige aan te wijzen voor dit verlies,' zei Van Basten. 'We hebben collectief gefaald.' Het enige lichtpuntje van de middag was het debuut van Darko Bodul. Om meteen 3-1-achterstand in te vallen is niet gemak kelijk, maar toch liet de jonge spits af en toe al een glimp van zijn klasse zien. Bodul hield een dubbel gevoel over aan zijn debuut. 'Natuurlijk was ik blij toen ik mocht invallen,' aldus de Kroaat. 'Maar de teleurstelling van het verlies overheerst. Ik hoop dat ik de volgende keer veel meer kan laten zien.' zondag 8 februari 2009 Gelredome, Arnhem - 20.000 Scheidsrechter: Reinold Wiedemeijer Scoreverloop: 7. Lasse Nilsson 1-0, 15. Luis Suarez 1-1, 40. Dalibor Stefanovic 2-1,43. Lasse Nilsson 3-1, 68. Ricky van Wolfswinkel 4-1 VITESSE: Piet Velthuizen, Jeroen Drost, Sébastian Sansoni Civard Sprockel, Paul Verhaegh Claudemir, Nicky Hofs (37. Rogier Molhoek), Nicky Kuiper, Dalibor Stefanovic, Lasse Nilsson (59. Santi Kolk), Ricky van Wolfswinkel (82. Mads Junker) Coach: Theo Bos Niet ingezet: Ronald Graafland, Julian Jenner, Kevin van Diermen, Abubakari Yakubu AJAX: Maarten Stekelenburg Gregory van der Wiel, Rob Wielaert, Thomas Vermaelen, Jan Vertonghen (62. Leonardo): Gabri Miralem Sulejmani, Vurnon Anita (46. Rasmus Lindgren); Jeffrey Sarpong, Luis Suarez, Urby Emanuelson (46. Darko Bodul) Coach: Marco van Basten Niet ingezet: Kenneth Vermeer, Toby Alderweireld, Robbert Schilder, Bruno Silva 1. Darko Bodul maakte tegen Vitesse zijn debuut in Ajax 1. 2. Rasmus Lindgren was in de tweede helft de vervanger van Vurnon Anita. 3. Luis Suarez tekende voor de enige Ajax-treffer in Arnhem. 4. Rob Wielaert tracht de aanvallers van Vitesse te stuiten.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2009 | | pagina 29