JOHN VAN 'T SCHIP LAAT MARIO BEEN VERBLEKEN Ajax in 1987 met bezielende aanvoerder langs Feyenoord in de voorlaatste Ajax - Feyenoord in stadion de Meer was John van't Schip aanvoerder van Ajax. De huidige assistent-trainer van Ajax was die eerste november van 1987 nadrukkelijk aanwezig in de met 3-1 door Ajax gewonnen Klassieker. tekst Monique Janse Voor aanvang van de Klassieker richt aanvoerder John van 't Schip namens de spelers het woord tot het pu bliek, dat hij oproept gezamenlijk een front te vormen tegen het vandalisme. Een dag later wordt hij door de pers uitgeroepen tot 'Ajax' nieuwe leider'. i Is we de krantenartikelen lezen van LA daags na de Klassieker van 1 novem- \ber 1987, zijn de parallellen met dit seizoen opmerkelijk. Eén club is dat seizoen in de competitie qua puntenaantal ver bij de concurrentie weggelopen - toen PSV, nu AZ - en Ajax en Feyenoord proberen de beste van de rest te worden. De pers is lovend over Ajax in deze editie van de Klassieker. De 'probleemkinderen'Aron Win ter en John Bosman blijken die status na een moeizame competitiestart van zich te hebben afgeschud en over Van 't Schip schrijft een jour nalist de jubelende woorden 'Ajax heeft op het middenveld een nieuwe bezielende kapitein.'Van 't Schip herinnert zich die periode nog. 'Jan Wou ters was geblesseerd. Daardoor was ik aanvoerder en kwam ik als rechtshalf te spelen. Trainer Jo- han Cruijff koos wel vaker voor jonge spelers als aanvoerder. Dat had hij al eens met Marco van Basten gedaan. Het was voor mij een eer. Het is leuk aanvoerder van Ajax of het Nederlands Ook in het veld manifesteerde de huidige assistent-trainer zich. Met het scoren van de belangrijke 2-0 na een uur spelen, had Van 't Schip een belangrijk aandeel in de zege op Feyenoord. elftal te zijn. Het doetje wat, je probeert op een andere manier jongens te helpen. Je moet zorgen dat je er staat als het gevraagd wordt, er wordt verantwoordelijkheid van je verwacht. Maar een al te groot item was het niet.' Ook de huidige jeugdtrainer Bryan Roy krijgt de nodige complimenten na afloop van de met 3-1 gewonnen wedstrijd. Hij wordt de 'onbevangen spelmaker' genoemd. De toekomstige trainer van Feyenoord, Mario Been, komt er minder goed vanaf in de commentaren: 'De wisselval lige Been kwam er gisteren in de Meer, na een hoopgevende opleving in de Europa Cupwed strijd tegen Aberdeen, weer eens niet aan te pas. Zo langzamerhand zal niet alleen trainer Rinus Israel zich afvragen of het ooit nog wat wordt met de kwetsbare middenvelder.' Dagblad Trouw omschrijft het als volgt: 'Feyenoords regisseur Been viel alleen maar op als dat mannetje dat steeds een paar meter achter John van 't Schip aanhobbelde'. De Ajax-middenvelder zorgde voor de ideale ba lans in het elftal, door zijn positie en zijn leeftijd. Hij was bijna 24 jaar, precies de gemiddelde leeftijd van het team waarin de tieners Bryan Roy (17) en Dennis Bergkamp (18) eveneens acteerden. Het commen taar: 'Ook in de "topper" tegen Feyenoord ontpopte John van 't Schip zich weer als een voortreffelijke lei der van Ajax' hoofdmacht. De interim-aanvoerder stuurde zijn ploeg in het veld voortreffelijk'. 'Ik weet dat we in die pe riode in een goede fase za ten,' aldus Van 't Schip. 'We wonnen bij HSV, daarna van Feyenoord en drie dagen later nogmaals van HSV. Die wedstrijd tegen Feyenoord speelden we in de Meer, terwijl we vaak de grote wedstrijden in het Olympisch Stadion speelden. Bij het spelen in de Meer voelden we ons goed, het was gezellig, publiek dicht op het veld; het was echt onze thuishaven. Maar het Olympisch Stadion was ook bijzonder. Toen je klein was, zag je het grote Ajax in dat stadion spelen.' In de Meer verliep het crescendo voor Ajax. Johnny Bosman maakte in de veertiende mi nuut de openingstreffer en nadat Van 't Schip een kwartier na rust de marge tot twee treffers had vergroot, begon de Ajax-machine op volle toeren te draaien. 'Ik schoot een rebound van buiten de zestien meter binnen,' herinnert de sierlijke rechtspoot zich. Het werd nog mooier voor de twintigduizend Ajax-fans, want na een prachtige aanval die achterin bij Ronald Spelbos begon en via Bosman, Winter en Bergkamp bij een doeltreffend vollerende Aron Winter ein digde, was het 3-0. Daarmee was het treffen, waarin de ploeg van trainer Johan Cruijff domineerde, gespeeld. Dat Ronald Spelbos nog een strafschop miste en René Hofman de spreekwoordelijke eer nog redde voor de Rotterdammers, deed eigenlijk niet meer ter zake. Ajax tankte vertrouwen en klopte drie dagen later ook HSV in het toernooi om de Europa Cup II.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2009 | | pagina 21