MAARTEN STEKELENBURG werkeloos keek hij toe hij Ajax in de laatste maanden van 2008 jacht maakte op koploper AZ, lijdzaam moest hij erva ren hoe zijn ploeg de afgelopen weken afgleed in de orde van achtervolgers. 'Het was te verwachten dat er ups en downs zouden komen, al mag het nooit zo afzakken als nu het geval is,' zegt aanvoerder Maarten Stekelenburg. AANVOERDERSBAND AANVOERDER BEWAART DE RUST tekst Maarten Dekker |erwijl zijn illustere voorganger in Oranje aan de overkant van de Noordzee aan een ontzagwek kende recordserie zonder tegentreffers bezig is, beleeft Maarten Stekelenburg minder florissante tijden. Edwin van der Sar is al maandenlang schier onklopbaar in het doel van Manchester United. De keeper van Ajax moest de bal op zijn beurt juist veel vaker uit het doel vissen dan hem lief en gewoon is. Tien keer in de laatste vijf wedstrijden, wat symptomatisch is voor de teleurstellende prestaties die Ajax de voorbije weken leverde; prestaties die enerzijds gekenmerkt worden door aanvallend falen, maar evenzeer door verdedigende onzekerheid. Hij had zich zijn rentree allicht anders voorgesteld, de man die zijn zevende seizoen bij de Amsterdamse hoofdmacht begon als vice-aanvoerder achter captain Klaas jan Huntelaar, maar al na vier speelronden in de Eredivisie pas op de plaats moest maken. Een sluimerende schouderblessure speelde op. 'In de thuiswedstrijd tegen Vitesse heb ik nog wel gespeeld, met een verdoving. We hadden de garantie dat het daardoor niet verder stuk zou gaan. Maar na die wedstrijd is toch besloten dat het zo niet verder kon. Uit onderzoek bleek toen dat de banden rond de kraakbeenring in mijn linkerschouder waren afgescheurd. Dat is geen typische keepersblessure. Je ziet het vooral bij volleyballers en handballers. Hoe het bij mij is ontstaan, kunnen de artsen niet met zekerheid zeggen. Het kan beginnen met een klein, onschuldig scheurtje waar je niets van merkt.' Half oktober ging hij onder het mes, waarna voor Stekelenburg een lange periode van revalideren aanbrak. 'Ik ben niet begon nen met de gedachte dat ik zo snel mogelijk wilde herstellen, maar zo goed mogelijk. Ik ben immers pas 26 jaar en moet nog even mee in dit vak.' In de laatste maanden van 2008 vertoefde de doelman van Ajax vrijwel dagelijks in het krachthonk van de Toekomst, gescheiden van zijn collega's aan de overkant van de weg. Van een eenzaam bestaan was desondanks geen sprake. 'Ik zag die gasten gewoon nog bij het eten tussen de middag. Daarvoor kwam ik elke dag naar de ArenA,' vertelt Stekelenburg. Aan de lunchtafel in het spelershome onderhield hij ook het contact met Kenneth Vermeer, zijn tijdelijke vervanger in het doel van Ajax 1'Ik heb Kenneth geen tips of adviezen gegeven, dat was helemaal niet nodig. Het is natuurlijk niet zo dat hij een onervaren jongen is die net uit de jeugd komt. Hij heeft het tijdens mijn afwezigheid prima gedaan en ik had eigenlijk ook niet anders verwacht. Kenneth had op de Olympische Spelen al fantastisch staan keepen. Hij was klaar om voor de leeuwen gegooid te worden.' Negentien wedstrijden duurde Stekelenburgs absentie, beker en Europa Cupduels meegeteld. Sinds de competitie half januari werd hervat, staat hij weer op zijn post. En door het tussentijdse afscheid van Huntelaar is de 1.94 meter lange sluitpost sinds de uitbeurt bij NEC (2-4) ook Ajax'aanvoer der. 'Die band zit rond mijn bovenarm en ik schud wat extra handen voor de wedstrijd, maar voor mijn gevoel is er verder weinig veranderd. Ik coach mijn medespelers bijvoorbeeld nog op dezelfde manier als voorheen. Waarom zou je dat anders doen? Ik denk dat je gaandeweg uitvindt wat er van een aanvoerder gevraagd wordt. Als het goed is, pikje dat soort dingen vanzelf op.' Bleef Ajax in Nijmegen nog aan de goede kant van de score en oogde de ploeg in de Goffert nog opvallend strijdbaar, de laatste weken ging het in alle opzichten bergafwaarts met de Amsterdammers. Stekelenburg deelde in de malaise, die zich uitte in pijnlijke nederlagen tegen FC Groningen, sc Heeren veen en Vitesse, alsmede een gelijkspel tegen Heracles. Her en der weerklonk ook kritiek op de doelman, bijvoorbeeld naar aanleiding van de vrije trap waarmee Danijel Pranjic Ajax - Heerenveen besliste (0-1). Zonder zich in te willen dekken zegt Stekelenburg: 'Als keeper weet je nu eenmaal datje in een kwetsbare positie verkeert. Als een aanvaller een kans verprutst, is dat niets bijzonders. Maar een foutje of een verkeerde inschatting van de doelman heeft bijna altijd grote gevolgen.' Trainer Marco van Basten viel zijn aanvoerder bij.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2009 | | pagina 11