AJAX VERLIEST MEER DAN PUNTEN ALLEEN 'Wij kregen ook goede kansen, maar lieten die onbenut' 33 TERUGBLIK EREDIVISIE MARCO VAN BASTEN 1-0(1-0) kg) FC GRONINGEN - AJAX Zondag 25 januari 2009 Ajax liep vorige week zondag dure averij op in de strijd om het kampioenschap. In de Groningse Euroborg gingen de Am sterdammers met 1-0 onderuit. Het bleef helaas niet alleen bij puntenverlies alleen, zo bleek in de slotfase. Siem de Jong belichaamde de opvallendste omzetting in het basiselftal. De Ajacied verscheen als spits aan de aftrap. De keuze voor Robbert Schilder (linksback) was al iets minder opvallend. Met Jan Vertonghen als controlerende middenvel der en Luis Suarez opererend als rechteraanvaller, werd het tacti sche plan gecompleteerd. Onder meer Dennis Bergkamp en Michael Reiziger zagen in de Euroborg een wedstrijd die vooral voor rust alle kanten op kon gaan. De beide doelmannen, Luciano da Silva en Maarten Stekelenburg, werden geregeld flink op de proef gesteld. Marcus Berg en Evgeniy Levchenko kwamen telkens nét aan tekort om de Groningers al vroeg aan een voorsprong te hel pen. Luis Suarez was voor de rust het gevaarlijkst. Na een prima steekpass verscheen de Uruguayaan en oud-speler van FC Groningen voor Luciano. Daags na zijn 22ste verjaardag slaagde Suarez er net niet in om te scoren. Danny Holla lukte dat kort voor de rust wel. De middenvelder schoot van afstand hard en zuiver raak: 1-0. 'De treffer van Holla maakte het verschil in de eerste helft,' zei Marco van Basten. 'Wij kregen ook goede kansen, maar lieten die onbenut.' De coach vertelde daarmee eigenlijk tegelijkertijd het verhaal over de volledige wedstrijd. Ook na de onderbreking bleven de Amsterdammers kansen missen. En ook in die helft kregen de Groningers kansen en mogelijkheden om de voor sprong verder uitte bouwen.Thomas Vermaelen vervulde later in de tweede helft zelfs de rol van gelegenheidsspits. Ajax slaagde er maar niet in om de achterstand weg te wer ken. Met Evander Sno en Leonardo - de offensief ingestelde vervangers van Gabri en Urby Emanuelson - nam de druk op het Groningse doel wel toe. De meegereisde Ajax-aanhang kon helaas geen Amsterdamse treffers begroeten. Vermaelen was wel heel dichtbij. De gelegenheidsspits pegelde een inzet van heel dichtbij ongenadig hard op de lat boven Luciano. Schilder leidde de kans in met een prima afstandsschot waarmee de doelman zich nauwelijks raad wist. Ook Sno kreeg meerdere grote kansen. De invaller ont popte zich als een harde werker die de scoringskansen kreeg, maar ook zelf creëerde. 'In de tweede helft hebben we prima strijd geleverd,' zei Van Basten. 'Naast de bal op de lat van Thomas, verscheen ook Suarez oog in oog met Luciano. Helaas lukte het allemaal net niet. Uiteindelijk hebben we een belangrijke wedstrijd in de race om het kampioenschap verloren. Natuurlijk ben ik daar niet blij mee. Vooral omdat we in de tweede helft recht hadden op meer.' in de slotminuten liepen de Ajacieden zelfs dus meer schade op dan 'puntenschade' alleen. Jan Vertonghen incasseerde zijn tweede gele kaart wegens aanmerkingen op de leiding. De beslissing van scheidsrechter Jan Wegereef leidde tot groot onbegrip bij, vooral, Van Basten. De trainer bereikte na een korte spurt bijna de middenstip. Na de rode kaart voor Ver tonghen besloot Wegereef ook de Ajax-trainer weg te sturen. Van Basten: 'De tweede gele kaart van Jan was volkomen onterecht. Als je als scheidsrechter bij de les bent, geef je hem voor zoiets geen tweede geel. Ik vind dat je voor je eigen onrecht mag opkomen.' Euroborg, Groningen - 22.000 Scheidsrechter: Jan Wegereef Scoreverloop: 39. Danny Holla 1-0 FC GRONINGEN: Luciano: Tom Hiariej, Gibril Sankoh, Andreas Granqvist Fredrik Stenman (85. Shkodran Metaj); Koen van de Laak Danny Holla, Goran Lovre (80. Petter Andersson), Levchenko: Markus Berg Gonzalo Garcia-Garcia (71. Nicklas Pedersen) Coach: Ron Jans Niet ingezet: Gijs Koopmans, Paul Matthijs, Ondrej Svejdik, Olawafemi Ajilore AJAX: Maarten Stekelenburg (c); Gregory van der wiel, Rob Wielaert, Thomas Vermaelen Robbert Schilder Gabri (57. Evander Sno), Miralem Sulejmani, Jan Vertonghen Luis Suarez, Siem de Jong (76. Jeffrey Sarpong), Urby Emanuelson (56. Leonardo) Coach: Marco van Basten Niet ingezet: Kenneth vermeer, Oleguer, Vurnon Anita, Toby Alderweireld 1Jan Vertonghen vraagt zich af waarom Ajax geen ingooi krijgt. Dit leverde hem zijn tweede gele kaart op. 2. Thomas Vermaelen treurt nadat hij de bal snoeihard op de lat heeft geschoten. 3. Marco van Basten doet zijn beklag bij scheidsrechter Wegereef. 4. Siem de Jong nam de plaats in van spits Dario Cvitanich.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2009 | | pagina 31