ANDERE TIJDEN IN FRIESLAND DE TEGENSTANDER Klaas Jan Huntelaar, Afonso Alves en Miralem Sulejmani waren grillige artiesten, voor wie het Friese publiek graag naar het Abe Lenstra Stadion kwam. De drie doel- puntenmachines zorgden ervoor dat sc Heerenveen jaren achtereen een van de productiefste teams in de Eredivisie had. MANNELIJK 17 tekst Martijn Mooiweer Heerenveen-coach Trond Sollied. FOTO: PROSHOTS/WILLEM VERNES Michal Svec is de be oogde verbindingsman bij Heerenveen. FOTO: PROSHOTS/ PETER LOUS mdat de georganiseerde machine die de onlangs ontslagen Feyenoord-trainer Gertjan Verbeek de afgelopen vier seizoenen rond zijn paradepaardjes bouwde, garant stond voor weinig tegengoals, stroomden de overwinningen vrij eenvoudig binnen voor de Friese subtopper. Tijden veranderen echter. Ook in Friesland. Met het afscheid van de afmakers en het vertrek van de suc cestrainer kwam er zand in de geoliede motor. De nieuwe oefenmeester Trond Sollied moet werken zonder echte pu- blieksspelers of goalgetters. Zijn spelers moeten daarom veel meer arbeid verrichten om tot scoren te komen. Voeg daaraan toe de golf van tegendoelpunten die het door de Noor geïn troduceerde zonesysteem met zich meebrengt, en het moge duidelijk zijn dat sc Fleerenveen tegenwoordig harder moet knokken voor een zege. Met name de defensieve onzekerheid bij Sollieds manschap pen baart zorgen. Met Milan Kopie, Darryl Janmaat en Goran Popov werd er afgelopen zomer behoorlijk geïnvesteerd in de achterste linie. Geen van drieën wist echter een onuitwisbare indruk te maken, waardoor Sollied lang zoekende is geweest naar zijn ideale verdediging. Pas in de laatste weken voor de winterstop vond de Noor zijn beste kwartet. Sindsdien moeten Michel Breuer, Kristian Bak Nielsen, Michael Dingsdag en Go ran Popov de Friezen behoeden voor tegengoals. Iets dat in de eerste seizoenshelft to taal mislukte. In competitieverband incasseerde sc Heerenveen maar liefst 37 treffers. Alleen FC Volendam en Sparta hoefden vaker de gang naar het net te maken. In de dramatische groepsfase van het UEFA Cuptoernooi kwam het defensieve euvel helemaal aan het licht. In de duels met AC Mi lan, VfL Wolfsburg, Sporting Braga en Portsmouth slikten de Friezen maar liefst dertien tegendoelpunten. Een roemloos afscheid van het Europese podium was het gevolg. Gebrek aan leiderschap en snelheid waren de voornaamste oorzaken van het defensieve falen. Waar het middenveld met Danijel Pranjic, Mika Vayrynen en Christian Grindheim graag vooruit wil voetballen, was de laatste linie juist bang om met ruimte in de rug van het doel af te spelen. Het gapende gat tussen verdediging en middenveld zorgde te vaak voor gevaar. Sollied hoopt dat probleem getackeld te hebben met het inpassen van Michal Svec in zijn basisopstelling. De jonge Tsjech moet de kloof tussen de laatste en middelste linie in de tweede seizoenshelft dichtlopen. Naast Svec krijgt de defensie de laatste weken ook steun van de ervaren doelman Hans Vonk. Met zijn coachende kwali teiten kan hij de angst uit de verdedigers voor hem verdrijven en de organisatie neerzetten. Iets dat de weifelende goalies Kenny Steppe en Brian Vandenbussche nooit lukte. Toch mag laatstgenoemde verrassend genoeg nog altijd de plaats onder de lat innemen. Vonk zit sinds zijn vertrek uit Amsterdam op de bank in Friesland. Symbolisch voor de situatie waarin sc Heerenveen zich be vindt, zijn twee spelers. Met het uiterlijk van ijshockeyers houden de Scandinaviërs Kristian Bak Nielsen en Christian Grindheim van een potje mannelijk voetbal. Dankzij hun strijd en karakter zijn zij dit seizoen de uitblinkers in de for matie van Sollied. Dat is even andere koek dan de brille en het talent van de artiesten die het verwende Friese publiek gewend was. Aan de voorhoedespelers Pranjic, Bonaven- ture Kalou en Roy Beerens de taak om oude tijden te laten herleven. Of is die rol voorbehouden aan de nieuwkomers Viktor Elm en Patrick Ingelsten?

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2009 | | pagina 16