HISTORIC Het begin van het einde van een enkel l»-h "'i' FC Groningen en Ajax treffen elkaar vanmiddag voor de 30ste keer op het hoogste niveau. In de 29 voorgaande ontmoetingen wist Groningen slechts vier keer te win nen. Vier keer was sprake van een puntendeling en 21 keer gingen de Amsterdam mers met de winst terug naar de hoofdstad. Dat was ook het geval op zondag 7 december 1986. Ajax won met 3-0, maar verloor huidig trainer Marco van Basten met een enkelblessure waarmee - naar achteraf bleek - het begin van het einde van zijn loopbaan werd ingeluid. -- si HEAD - TO - HEAD FC Groningen Ajax www.fcgroningen.nl Het duel met Ajax kwam op een moment dat FC Groningen Europees aan de weg timmerde. Keerzijde van dat succes was wel dat FC Gro ningen in de competitie al de nodige punten had verspeeld en niet meer was dan een mid denmoter met 16 punten uit 17 wedstrijden. Ajax, met trainer Johan Cruijff aan het roer, stond voorafgaand aan de wedstrijd samen met PSV bovenaan. De gedeelde koploper had slechts één keer verloren en begon als favoriet aan het duel. Sterk In de beginfase bleek daar echter weinig van, want de thuisploeg opende sterk. René Eijkel- kamp kwam tot twee keer toe in kansrijke posi tie, maar zijn eerste poging werd over de lat getikt door doelman Stanley Menzo en bij de tweede mogelijkheid gleed de aanvaller uit. Na ruim een kwartier kreeg de mee opgekomen Mark Verkuyl de grootste kans. Menzo kon een rv} IjjBESl 1„ j 4 Overwinningen 21 4 Gelijke spelen 4 21 Nederlagen 4 34 Doelpunten 76 3-2 Grootste overwinning 1-5 hard schot van Peter Houtman half keren, maar de rebound werd door Verkuyl naast geschoten. Daarna was het qua kansen langzamerhand over en uit wat FC Groningen betrof. Ajax kwam beter in de wedstrijd, maar dat gold niet voor de 22-jarige Van Basten. De spits wou altijd uitblinken, maar deze middag liep het van geen kant. Van Basten probeerde dit te com penseren door fanatiek mee te verdedigen. Na twintig minuten zette hij aan de zijlijn te laat een tackle in op Edwin Olde Riekerink. Het gevolg was dat Van Basten een tik op zijn rech- terenkel kreeg en dusdanig geblesseerd raakte dat hij zich na een half uur moest laten vervan gen door Aron Winter. Bepalende actie Het is achteraf gezien een bepalende actie geweest in de loopbaan van de huidige Ajax- coach. De enkel kreeg onvoldoende rust omdat Van Basten te snel weer ging voetballen, voortkomend uit een gedrevenheid om te

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2009 | | pagina 11