Opvolger en voorganger AJAX KICK OFF 29 verhuisd - en daarvan lopen er hier wel een paar - dan zeggen ze allemaal dat die kinderen binnen de kortste keren hun weg weer vinden. Die zijn meestal flexibeler dan hun ouders. 'Zelf stap ik er heel erg open in. Ik heb hier veel ervaring kun nen opdoen, ook nog even als ad interim bij de opleiding op de Toekomst, toen Danny Blind naar het eerste overstapte. Ik ga er niet heen met het idee dat het allemaal meteen anders moet. je zult voor een goed deel toch met de cultuur daar mee moeten. En dan daarbij proberen om bepaalde dingen bij te sturen, zodat het nog meer in de richting van Ajax Amsterdam gaat. Want daar gaat het wel om. Er zijn heel veel betrokken mensen. Ik heb de voorzitter gesproken, John Comitis, en met jan Pruijn, hoofd technische zaken. Hij gaat over het eerste en de scouting. We zullen samen moeten optrekken. Ik zal er met Ajax-ogen kijken naar de geschiktheid van een speler voor Ajax.' Ajax is indertijd met het project begonnen na de beursgang. Het leek een goede investering voor de middenlange termijn. Maar het is ook opgezet als onderdeel van een sociaal ontwik kelingsproject, in het kader van maatschappelijk verantwoord ondernemen. De club heeft zich verbonden aan allerlei pro jecten in de townships. Maar natuurlijk was het belangrijkste doel om er, op termijn, ook spelers voor Ajax Amsterdam op te leiden. Er zijn er een paar die dat hebben gered. Maar er zou wat meer uit mogen komen, vindt men op de ArenA. 'We weten vrij zeker dat er meer uit kan komen dan tot nu toe,' geeft manager technische zaken Danny Blind toe. 'Dat betekent inderdaad dat we vinden dat er per saldo niet genoeg spelers zijn doorgekomen die Ajax Amsterdam hebben gehaald. We zien absoluut meer mogelijkheden. We hebben natuurlijk ooit Benny McCarthy gehad, met wie het eigenlijk begonnen is. Later Pienaar, en nu Enoh, die via een min of meer toevallige omweg bij Ajax terecht is gekomen. Daaruit bleek voor ons nog eens dat het absoluut nodig is dat er een Ajacied werkt die goed kan beoordelen welke spelers uiteindelijk ook voor Ajax geschikt zouden kunnen zijn.' Ondanks de geringe doorstroming is er volgens Blind nooit sprake van geweest de samenwerking met Ajax Cape Town te beëindigen. 'We hebben er een meerderheidsbelang van 51 procent,' legt Blind uit. 'De club is volledig selfsupporting. Oftewel: ze houden hun eigen broek op. En goed ook. Er wordt aanzienlijke winst gemaakt. Dat maakt sowieso dat er weinig aanleiding is de samenwerking te verbreken. De komst van Enoh is in eerste instantie sportief van grote waarde, maar ook financieel zal Ajax er in de toekomst waarschijnlijk heel veel beter van worden. Het zou mooi zijn als met de komst van Stekelenburg er een iets minder toevallige en meer struc turele doorstroming op gang kon komen. Het is zijn taak dat te organiseren.' Stekelenburg waakt ervoor de Amsterdamse school één-op-één toe te passen bij Ajax Cape Town. 'Mensen zijn daar anders dan hier,' zegt hij. 'Het tempo van werken ligt er lager, schijnt. En men denkt heel hiërarchisch. De baas bepaalt, en de anderen volgen. Terwijl hier iedereen juist altijd mee moet denken. Nu zou ik het leuk vinden als dat bij Ajax Cape Town ook gebeurt, maar als het niet in de cultuur zit, kan je alleen heel rustig pro beren mensen ertoe te stimuleren. Maar als de spelers moeten worden voorbereid op het Amsterdamse voetbalklimaat, moet je dat klimaat wel als uitgangspunt nemen. Voor een goed deel heeft men dat daar al zo georganiseerd. Misschien dat ik kan bijdragen aan een volgende stap in dat proces.' Edmond Claus, nu door Ajax gedetacheerd als hoofd opleidin gen bij Haarlem, gaat Stekelenburg opvolgen als trainer van Ajax B2. En daarmee is Claus zowel opvolger als voorganger van Stekelenburg. Want ooit was hij zelf hoofd opleidingen bij Ajax Cape Town. 'De jongens van de B2 heb ik steeds op de hoogte gehouden,'zegt Stekelenburg. 'Niet dat ze huilend in de kleedkamer achterbleven, maar ze vinden het volgens mij best jammer dat ik wegga. Ik denk dat ze gewoon verdergaan met een nieuwe trainer. Voetballers zijn daar vrij gemakkelijk in. En dat is maargoed ook. Edmond loopt al mee, op trainin gen en bij wedstrijden. En hij kan me ook nog wel het een en ander vertellen over de omstandigheden in Zuid-Afrika. Zo werken we elkaar min of meer in. Hij heeft me verteld over de andere manier waarop mensen daar met elkaar omgaan. Hij heeft me het jeugdplan gegeven van de beginperiode. Ajax Cape Town is nu zo'n acht jaar verder, zodat je de progressie mooi kunt beoordelen.' Iedereen die Stekelenburg over Kaapstad spreekt, vertelt hem bijna lyrisch hoe prachtig het leven er is. Hans Vonk woont er in dezelfde straat als waar de Stekelenburgjes terechtkomen. 'Zijn vrouw Annelies hebben we opgezocht toen we er waren,' zegt Stekelenburg. 'Ze hebben ook drie kinderen. Dat is voor ons, en zeker ook voor mijn vrouw, een prettig idee. Anne lies kon vertellen in wat voor omstandigheden de kinderen terechtkomen. Het moet er geweldig zijn. 'Ik heb hier een fantastische baan, maar dit aanbod was gewoon te interessant. Ik heb een contract getekend dat na Zuid-Afrika doorloopt in Amsterdam. Daar spreekt wat mij betreft veel vertrouwen uit en dat geeft ook wat rust om van deze overstap te genieten. Ik zit er als het WK bezig is. Dan is Zuid-Afrika het middelpunt van de voetbalwereld, en krijgt het voetbal er een enorme boost. Daar kan Ajax Cape Town van profiteren. En Ajax Amsterdam op termijn ook. Ik zie niet in waarom ik niet vol ambitie aan dit avontuur zou beginnen.' AJAX - NAC BREDA/SLAVIA PRAAG

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2008 | | pagina 27