AJAX EN FC UTRECHT NODIGEN ELKAARS SUPPORTERS UIT AJAXCl/ZJUl/ft WARM AFSCHEID VAN EEN ECHTE AJACIED „S e» i* tail Teqoer die we nu hebben, Gr^nkqa J jespex ux en vader vo«r migi* al na drie weken: ]i] Die Nigeria- spreek al die taleni metma dan zin_ nen komen s ochtends als e dan naar gen ze elke ze toe en neurre elke me zijn tas Oliseh terug van vQ#r Nigeria had gedragen, het groene shirt dat D Dan Zonder «en word te zeggen gaf hxg het aan springen de tranen in mijn ogen. Sjakie Wolfs in het Paro.1, 15 september 1998 Als gebaar van goede wil geven Ajax en FC Utrecht voor de duels met elkaar voor 1.200 supporters van de uitspelende club gratis toegang tot de wedstrijd. De clubleidingen van Ajax en FC Utrecht zijn onlangs bij elkaar gekomen om te praten over de rivaliteit die tussen beide clubs buitenproportioneel geworden is. Zowel Ajax als FC Utrecht is van mening dat wanneer beide ploegen elkaar ontmoeten het goed is dat er op het voetbalveld sportieve strijd geleverd wordt en dat dit ondersteund wordt door het publiek, maar dat de negatieve rivaliteit op de tribunes de laatste jaren de overhand heeft gekregen. De beide clubs hebben hun eigen identiteit en een grote en fanatieke supportersgroep, maar al sinds jaar en dag spelen Amsterdamse voetballers in Utrecht en Utrechtse voetballers in Amsterdam. Wedstrijden tussen Ajax en FC Utrecht worden vaak gespeeld op het scherp van de snede en zo hoort het ook; wie kijkt er nu niet graag naar een intens gespeelde voetbalwedstrijd tussen twee traditierijke clubs uit twee van de grootste steden van Nederland? Flelaas voeren de laatste jaren negatieve gevoelens de boventoon als de teams elkaar ontmoeten. De clubleiding van Ajax en die van FC Utrecht willen de ban den juist aanhalen en tot het uiterste gaan om de relatie tussen de supporters op niveau te krijgen. Flet sfeervolle karakter van de onderlinge duels wordt versterkt als de clubs hun supportersschare mee kunnen nemen naar de respectievelijke uitwedstrijden. Bij zowel Ajax - FC Utrecht (vandaag) als FC Utrecht - Ajax (1 maart 2009) geeft de thuisclub 1.200 toegangsbewijzen weg aan de bezoe kende vereniging. Namens de directie van Ajax lichtte Jeroen Slop de uitnodiging toe: 'Wij sti muleren bij Ajax dat de supporters clubondersteunend aanwezig zijn, en geen negatieve focus op de tegenstander hebben. De ontmoetingen tussen Ajax en FC Utrecht moeten het karakter krijgen van een derby, in de positieve zin van het woord. Het gaat om respect voor elkaar en voor het voetbal. Ik geloof erin dat dat mogelijk is.' Jan Willem van Dop reageerde namens de directie van FC Utrecht: 'Als je ziet hoe in Engeland tegenwoordig de wedstrijden beleefd worden, daar moeten we in Nederland ook naartoe. We hebben een fanatieke aanhang, net als Ajax, en het kabaal van de tribunes stimuleert de ploegen enorm. In potentie kunnen Ajax - FC Utrecht en FC Utrecht - Ajax qua beleving het niveau van een kraker in Engeland bereiken.' De clubleidingen van beide clubs hopen dat dit gebaar als positief door sup porters wordt opgepakt in de beleving van beide wedstrijden, met respect naar de tegenstander. tekst Klaas Vos Ajax is een kille club. Dat wordt nog wel eens beweerd in de buiten wereld, maar ook binnen de club zelf. Het wordt ook snel nagepape- gaaid en dan gaat het al snel een eigen leven leiden. In alle eerlijkheid: er gebeuren en gebeurden soms zaken die niet wezen op enige warmte. Maar aan de andere kant vind ik het, met mijn weinig optimistische kijk op de mensheid, eigenlijk nogal mee vallen. Hans Westerhof zei ooit dat hij Ajax een warmere club vond dan PSV. En hij kan het weten en is een eerlijk mens, een beetje te eerlijk (en ook wat dom) weten we sinds kort. Hoe dan ook, afgelopen donderdag heeft de club zich van zijn warm ste kant te laten zien. Het afscheid van Sjakie Wolfs was hartverwar mend en hartverscheurend tegelijk. De rillingen lopen me nog over de rug en de tranen wellen nog achter mijn ogen. De erehaag van de staaltrouwe supporters met hun fakkels en vuurwerk: kippenvel. Er waren toespraken die het hart raakten. Van Uri Coronel, die dat waardig en warm deed als een familievader. David Endt, die beeldend en zacht Sjakie zijn waardevolle plaats gaf in de Ajax- geschiedenis. Joark, die direct en recht uit het hart een monument voorde oom van Barry Hulshoff oprichtte. Onder het slotlied, waarbij een ieder langs de baar liep met een Ajax-vlag en temidden van bloemen, kransen en bloemstukken, o.a. van de Zweedse Ajacieden Pettersson en Larsson, van Frank Rijk aard en van Sneijder, Van der Vaart en Heitinga, kreeg ik een enorm brok in de keel. 'Jij bent mijn club, mijn ideaal' van Kees Prins kun je met recht het tweede clublied van Ajax noemen. Al die stoere jon gens en meiden met hun AFCA-jassen, mutsen en sjalen zongen hun kelen schor, waarbij de vochthuishouding achter de ogen ontregeld raakte bij hen en bij oud-spelers als Dennis Bergkamp, Frank de Boer, Jan Wouters, Richard Witschge, John van 't Schip, Bryan Roy, Aron Winter, Michel Kreek - om er slechts een paar te noemen; bij Bobby Haarms, breekbaar en broos, maar weer op de weg omhoog; bij Pim van Dord; bij oertrouwe supporters zoals Willem; bij wie niet... Op zo'n wijze afscheid nemen, dat is ook Ajax. Sjakie Wolfs was meer dan een materiaalman alleen. Hij schroefde ook aan de mentaliteit van de spelers; hij verzorgde ook de 'ziel'. Bij alle veran deringen zijn het figuren als Sjakie die de continuïteit, de trouw en stabiliteit vertegenwoordigen, zoals de supporters zelf. Dat zal het zijn. Toch blijft het bijzonder dat hij op deze manier geëerd werd. Eerst na zijn overlijden, in het stadion en daarna op de Nieuwe Ooster. Mooi dat Willem van Hanegem, coach van onze tegenstander vanmiddag, dat ook uitsprak in zijn column in het AD. Ajax, een kille club? Ben je gek, laat ze kletsen. Je bent toch zelf een hartverwarmende fan en als zodanig lid van de familie? Nou danI, AJAX KICK OFF 111 AJAX - FC UTRECHT

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2008 | | pagina 10