1 Hiërarchie Ik hecht er nu, als trainer bij Ajax, aan om het niet zo plastisch te laten zijn. Je bent met kinderen en met mensen bezig. Dat idee heerst niet alleen bij mij, maar in de hele club. Ik vind dat je eerlijk en duidelijk moet zijn. Zo lang je dat bent, blijft het menselijk. Je moet hard zijn op de taak, en mild op het sociale. Zon negatief oordeel mag nooit uit de lucht komen vallen. Gedurende het seizoen voelen de spelers het al aan komen. Ik weet wat die kinderen doormaken als ze afvallen. Je weet dat je een jongen vol hoop datgene afneemt dat het belangrijkste deel is van zijn leven. Maar het is een gesprek aan het einde van een heel proces. Tegenwoordig bellen wij de ouders van F'jes en E'tjes de dag voor het gesprek, zodat de kinderen het nieuws in een vertrouwde omgeving horen, en ze het al gedeeltelijk kunnen verwerken voor wij ze een dag later kunnen uitleggen waarom we de beslissing zo ge nomen hebben. Dan is de eerste schrik, of schok, voorbij, en kunnen ze minder emotioneel luisteren naar onze motivatie. En we begeleiden ze ook daarna. We helpen ze een nieuwe club te vinden, in de hoop dat ze zich verder kunnen ont wikkelen. Ajax is een sociale club, dat ervaart iedereen die dichtbij genoeg is.' 'Ik ben heel tevreden over mijn groep. Het is een goede lichting, met een aantal zeer talentvolle spelers. Wat dat op termijn oplevert, weet je niet. Er kan nog zoveel gebeuren. Dat weet ik als geen ander. Maar deze groep is heel ver. Ze snappen al heel veel van tactische aspecten. Daar verbaas ik me wel eens over. Ze hebben het vermogen om op een heel abstracte manier over voetbal te denken en praten. Dat is heel bijzonder voor deze leeftijdscategorie. 'Mijn eigen ambitie is Ajax. Ajax is de top. Qua faciliteiten, qua niveau van spelers en trainers. Ik prijs me gelukkig met wat ik nu heb bereikt. Maar je streeft altijd naar meer. Hierna naar een hogere leeftijdscategorie. Fulltime-jeugdtrainer bij Ajax zou mijn leven al volmaakt maken. Mij hoor je niet klagen als het hierbij blijft. 'Ik heb als trainer bij AFC ook heel veel zelf moeten doen. Daar leer je een hoop van. Oud-profs hebben die achter grond niet. Maar die hebben weer een andere voorsprong. Hun voorsprong is mijn achterstand. Die moet je absoluut overbruggen. Dat is ook niet raar. Zij hebben zich al bewe zen op het veld. Ik heb een andere achtergrond. Dat is ten opzichte van de buitenwereld. Intern is dat niet aan de orde. Ik ben wel jong: 30. Dan ben je hier een jonge jongen. Als je dan redelijk kan praten, zoals ik, zal dat best wel wat wenk brauwen doen fronsen. Maar ik denk wel dat ik hier inmid dels het nodige krediet heb kunnen opbouwen. Ik was daar ook niet onzeker over. Maar je moet wel je plekje vinden; bevechten ook wel. De voetbalwereld is een hiërarchische wereld. En Ajax zeker ook. Je moet erachter komen wie wie is, en hoe diegene staat in de groep. Misschien dat ik de indruk wek dat ik hier al jaren rondloop. Dat kan arrogant overkomen. Maar dat ben ik niet, volgens mij. Je zult altijd moeten laten zien wat je kunt. En als je kwaliteit hebt, ziet men dat hier heel snel. Heb je dat niet, dan haal je het niet. Dat is voor trainers eigenlijk niet anders dan voor de spelers die hier in de opleiding zitten. 'Bij de jongens heb je hier aanzien. Dit trainingspak geeft je de autoriteit. Daarvoor maakt je eigen actieve carrière niet veel uit. Maar als je onzin uitkraamt, hebben ze dat hier meteen door, ook in de E. Dus dat probeer je te voorkomen. Want die jongens hier zijn behalve getalenteerd als voetbal ler, ook slim en goedgebekt. Dat maakt het ook extra leuk. Zo leuk, dat hij bijna dankbaar is dat hij in dat ene opzicht een tweede Van Basten was. Bijna.' AJAX KICK OFF 27 AJAX - SPARTA ROTTERDAM

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2008 | | pagina 25