MIJ NIET KLAGEN' JE HOORT Kapotte machine 'Op mijn 19de ging ik de C2 van AFC trainen. Ik ben nu 30. Dit is mijn derde seizoen bij Ajax. Ik begon bij de E2. Vorig jaar ook de E2. Dit seizoen doe ik de El. Naast het trainen van een elftal houd ik me bezig met het coördineren van de jeugdscouting. Nu ben ik dus toch alsnog fullprof. Je hoort mij niet ldagen. 'In de tussentijd heb ik sociale psychologie gestudeerd aan tde VU. Na mijn VWO wilde ik studeren, maar ik had geen idee wat. Sociale psychologie was heel breed, en het was heel goed toepasbaar bij het trainen. Misschien kan ik nu beter luisteren en reageren dan voor mijn studie. Je bent je bewust van groepsprocessen; van groepsdynamica. Ik denk constant na hoe je de groep beter kunt laten functioneren, en de individuen binnen die groep. 'De Van Basten-blessure, zo werden mijn enkelproblemen omschreven. Jammer dat ik niet ook eerst zijn carrière heb gehad. Liever was ik nooit met Van Basten vergeleken. Maar, het heeft me ook heel veel dingen gebracht. Ik heb het wel eens vergeleken met de dood van iemand. Mensen hebben geen idee wat ze tegen je moeten zeggen. Er viel datgene weg dat je leven bepaalde. Ik dronk niet, rookte niet, ging niet uit, op tijd naar bed. Ik leefde ervoor. Opeens was dat klaar. Je vraagt je af hoe ver je anders had kunnen komen. Maar je moet door. Dus je begint opnieuw, met nieuwe doelen; een nieuwe focus. Het leert je in alles goed relativeren. Je bent niet meer de voetballer. Ik ging studeren. Als voetballer had dat nooit gekund. En kijk, het heeft me uiteindelijk hier ge bracht. Bij Ajax. Nu heb ik er vrede mee. Meer dan dat. Maar op dat moment was het heel moeilijk. Ik heb er nachten van wakker gelegen. Veel gehuild. 'Het was alsof ik was overleden. Nog niet eens zozeer voor mezelf. Althans, niet als persoon. Iets in mij was gestorven. Want voetbal was mijn leven. Ik was een voetballer. Voor de buitenwereld was die voetballer heengegaan. Mensen wensen je één keer sterkte en dan moet het zo snel mogelijk weer over zijn. Voor mij was het een heel proces om eruit te ko men. Rouw, ja, zoiets. Dat was na mijn afkeuring. Maar toen ik bij Ajax weg moest, drie jaar eerder, was het al heel moeilijk geweest. Ik had gelukkig een externe factor waaraan ik het kon toeschrijven. Trainer Herman Borman deed de gesprek ken toen. Hij zei: "Je had gemakkelijk de Al gehaald, ware het niet dat.Rolf Grootenboer was daar ook bij. Ik wist dat het niet aan de kwaliteit lag. Ik dacht dat ik het alsnog, via een omweg, zou kunnen halen. Ajax had Volendam getipt. Ik hield hoop op het betaalde voetbal. Maar de blessures bleven me terugwerpen. Tot die afkeuring bij AFC.' 'Het was een thuiswedstrijd tegen Volewijckers. Op een zaterdagmorgen. C1Spitz Kohn was onze trainer. We speel den op "het hoge veld" bij WGA. Het had geregend. Mijn tegenstander maakte een sliding. Ik sprong op, maar mijn voet bleef staan. Ik werd geraakt. Mijn been verschoof en mijn voet bleef staan. Daar lag ik. Pim van Dord werd erbij gehaald. "Dit is gebeurd," zei hij. En dat was ook zo. 15 maart 1992. Ik was in shock. Ik riep: papa, papa. Ik had zo'n pijn.. Ik lag negen dagen in het ziekenhuis. Er was te veel zwel ling. Linksbuiten was ik: snel, technisch goed, goed inzicht. Ik moest het van mijn voetballen hebben. Het heeft een halfjaar geduurd voordat ik weer kon spelen. Twee jaar later viel het doek. Ook na al die blessures zag ik het niet aanko men. Het was een schok. Ik weet nog dat ik twee uur in de kantine op Voorland heb zitten wachten voordat ik dat kleine bestuurskamertje in werd geroepen. Volgens mij deden ze het alfabetisch. Of ze hadden de slechtnieuwsgesprekken bewaard tot het laatst. Het was een lange zit. Mijn vader was erbij. Het zal hoop geweest zijn tegen beter weten in. Ik hoopte op nog een nieuwe kans. Maar ik mocht niet verder. Ik moest wel wat tranen wegvegen... Later maakte ik wei eens de vergelijking: Ajax is net een fabriek. Als er een ma chine kapot is, moet je die vervangen. Want de fabriek moet producten leveren. Zo zou je het plastisch kunnen noemen. AJAX KICK OFF 25 AJAX SPARTA ROTTERDAM

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2008 | | pagina 23