Voor jonge voetballers wordt tegenwoordig zo veel geregeld, dat ze niet meer gewend zijn om zelf initiatief te nemen, constateert Michel Kreek. Als trainer van Ajax Dl probeert hij zijn spelers zo te stimuleren dat ze toch zelf met op lossingen komen. HAMFPJ OP tlfëtU initiatief mij. Ik wilde ondervinden hoe ik dat zou beleven. In die tijd heb ik ook een keertje meegelopen met iemand in de makelaardij, maar na een dag wist ik al zeker dat dat niets voor mij was.' Het werken met jeugdspelertjes maakte hem wel enthousiast, merkte de oud-Ajacied aan zichzelf. Inmiddels is hij trainer van Ajax Dl, grotendeels hetzelfde team dat hij twee jaar terug als El ook al onder zijn hoede had en waarmee Kreek drie keer per week op het trainingsveld staat. 'Het is een parttime functie,' verduidelijkt hij. 'Ik zou graag fulltime aan de slag gaan bij Ajax, maar daar is op dit moment geen ruimte voor.' In de achterliggende jaren tekst Maarten Dekker Buiten rijden taxibusjes af en aan, om jonge voetballertjes naar hun training te brengen. Binnen haalt Michel Kreek herinneringen op aan vroeger, toen hij als klein ventje zelf op de tram stapte richting Voorland, sporttas over de schouder, 's Avonds pikte zijn vader hem weer op bij het toenmalige jeugd complex van Ajax. 'Het was een mooie tijd, waarin het er heel anders aan toeging dan nu. Deze jongens worden allemaal met een busje van school opgehaald. Ze krijgen hier een warme maaltijd, kunnen dan nog even studeren en worden na de training weer met hetzelfde busje naar huis gebracht. Alles is voorgeprogrammeerd. Waarmee ik zeker niet wil zeggen dat het gemakkelijk voor ze is.' De veranderde omstandigheden vragen een specifieke benadering van hem als jeugdtrainer, het nieuwe métier waar Kreek zich op stortte sinds hij eind 2005 zijn contract inleverde bij Willem II. 'In mijn tijd moest je als speler zelf wat creatiever zijn, het kwam meer aan op eigen initiatief. Ik ging destijds met de tram en de bus naar de training, zorgde zelf dat ik op tijd was. Je wist niet beter, maar de huidige generatie is dat niet meer gewend.' Dat is geen verwijt, zo benadrukt Kreek, maar slechts een constatering. 'Het is zoals het is, dat kun je niet meer terugdraaien. Het vraagt om een andere aanpak. In het voetbal is het belangrijk dat je niet alles voorkauwt, maar ze toch stimuleert om zelf na te denken en met oplossingen te komen. Ik geef mijn spelers niet te veel opdrachten mee, maar probeer ze vooral onbewust dingen op te laten pikken.' Hij spreekt inmiddels als een volleerde, bevlogen coach, terwijl Kreek nog niet zo lang bezig is met zijn nieuwe roeping. Zonder concrete plannen voor de toe komst meldde de net gestopte voetballer zich drie jaar geleden bij Jong Ajax, dat getraind werd door John van den Brom, zijn vriend en generatiegenoot. 'Als je zo lang in de voetbalwereld hebt gezeten, is het belangrijk dat je goed aftraint, rustig je conditie afbouwt. John had al eens gezegd dat ik daarvoor bij hem terecht kon.' Na een half jaartje meetrainen, kreeg Kreek de mogelijkheid om zich te ori ënteren op het trainersvak, iets waar hij zich tot dat moment nog nooit echt in verdiept had. 'Ik was bij Willem II al wel begonnen met een trainerscursus, maar om er zo in de praktijk mee bezig te zijn, dat was volledig nieuw voor 22 I AJAX KICK OFF AJAX - MSK ZILINA

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2008 | | pagina 20