HEERENVEEN LAAT AJAX KANSLOOS 'HET GING VANDAAG NERGENS OVER' EREDIVISIE SC HEERENVEEN -tg AJAX 5-2 Support MARCO van BASTEN Na een opnieuw doelpuntrijke editie van sc Heerenveen - Ajax (5-2) wachten de Amsterdammers nog altijd op hun eerste uitoverwinning in de Eredivisie. Ajax-coach Marco van Basten spaarde zijn ploeg na afloop niet. De Friezen slaagden er vanaf het begin in om de Amsterdammers onder druk te zetten. Na een tien mi nuten durende, soms hectische, openingsfase koesterde de thuisploeg al een comfortabele 2-0-voorsprong. Na het onfortuinlijke eigen doelpunt van Bruno Silva, de Uruguayaan werd flink op de huid gezeten door de afja gende Gerald Sibon, sloeg ook Roy Beerens meedogenloos toe. Tot overmaat van ramp verloor Ajax in de beginfase ook nog eens Eyong Enoh. De Kameroener viel uit met een lieskwetsuur. 'Zo'n oorwassing als deze heb ik nog nooit meegemaakt als trainer,' keek Marco van Basten met gepaste tegenzin terug op het desastreus verlopen duel. De coach toonde zich duidelijk teleurgesteld in zijn spelers. 'Na de moeilijke start en de 2-0-achterstand, bleef een reactie van de ploeg uit. Dat was teleurstellend. Als Ajax moeten we ons scha men voor deze prestatie. Het was een terechte nederlaag. Heerenveen was gewoon beter.' Wat de Ajacieden na de desastreus verlopen openingsfase ook probeerden op de kletsnatte Friese grasmat; het lukte de gasten maar niet om zich te ontworstelen aan de druk van Heerenveen. Ajax was zeker tot aan de rust nooit écht gevaarlijk. En dat terwijl de voetbaldag nog zo mooi, of beter gezegd: vriend schappelijk, was ingezet. Heerenveen bedankte de geblesseerde Micky Sulejmani voor alle bewezen diensten van de Serviër in het blauwwitte shirt van de Friese club. De aanvaller, die in de zomer sc Heerenveen verruilde voor Ajax, ontving naast mooie woorden van Heerenveen-preses Yme Kuiper ook een warm applaus van het thuispubliek. Sulejmani werd daarmee op respectvolle wijze uitgezwaaid en succes gewenst als Ajacied. Tijdens de wedstrijd was van vriendschappelijkheid weinig sprake. De Friezen speelden weliswaar clean, maar legden de Amsterdammers wel overtuigend en vol genoegen op de pijnbank. Dennis Rommedahl werd na de onderbreking als verse kracht ingebracht. De vervanger van Bruno Silva kwam van pas omdat Ajax meer risico moest nemen en één op één ging spelen. Later was Vurnon Anita de vervanger van de tegenvallende Jan Vertonghen. Anita speelde een controlerende rol op het middenveld. Vroeg in de tweede helft drukte Gerald Sibon zijn oude club nog wat dieper in de misère. De oud-Ajacied werkte een op maat afgeleverde assist van Grindheim overtuigend voorbij Kenneth Vermeer. Een klein kwartier later hielp Danijel Pranjic Heerenveen uit een strafschop (na een overtreding van Jeffrey Sarpong) aan de 4-0. De Ajacieden keken ook dit keer kansloos toe. Vermeer ontworstelde zich als enige aan de misère. De doelman beleefde niet temin een uiterst teleurstellend competitiedebuut. 'De Ajacieden slaagden er vandaag maar niet in om de meerdere te zijn van hun tegenstanders bij Heerenveen. Dat geeft te denken,'zei Van Basten. 'En dat terwijl we in de rust hadden afgesproken iets recht te zetten. Even leek het ergens heen te gaan. Maar na de 3-0 en de 4-0 was het over. Ik ben daar niet boos, maar wel teleurgesteld over. Onbegrijpelijk dat we ons hier zo laten afslachten. Maar soms had ik echt het idee dat deze jongens voor het eerst in de regen speelden. Het ging van daag nergens over.' Een kopdoelpunt van Dario Cvitanich leek de gasten zowaar toch nog aan het broodnodige zelfvertrouwen te helpen. Helaas werd de treffer op dubieuze gronden afgekeurd. Ook daarna was van acceptabel Amsterdams voetbal geen sprake. Van Basten: 'Deze discussie viel uit in het nadeel van Ajax. Wij kregen twee keer geel toen een speler van Ajax een penalty veroorzaakte. Ook een speler van Heerenveen veroor zaakte een penalty, maar geel bleef toen wel uit.' Van Basten wenste zich niet te verschuilen achter excuses. Een zwak en lamlendig spelend Ajax liep zon dagavond terecht averij op. De doelpunten van Klaas Jan Huntelaar (4-1uit een vrije trap) en Luis Suarez (penalty) kwamen veel te laat om het tij nog te kunnen keren. De tweede gele, en dus rode kaart van Gregory van der Wiel paste wat dat betreft geheel in het teleur stellende wedstrijdbeeld. Na de overtreding van Van der Wiel bepaalde Pranjic de eindstand op 5-2 toen Vermeer zijn penalty keerde maar de Heerenveen-speler in tweede instantie alsnog scoorde. 'Het seizoen heeft 34 speelron des,' hield Van Basten er toch nog de moed in. 'We krijgen nog genoeg mogelijkheden om ons terug te knokken.' 1. Kenneth Vermeer, die zijn competitiedebuut maakte voor Ajax, loopt met zijn teamgenoten balend van het veld af. 2. Dario Cvitanich wordt besprongen in een luchtduel. 3. Jeffrey Sarpong veroorzaakte én verdiende een strafschop. 4. Ook het inzetten van Dennis Rommedahl als extra aanvaller sorteerde in Friesland niet het gewenste effect. Zondag 5 oktober 2008 Abe Lenstra Stadion, Heerenveen - 25.000 Scheidsrechter: PieterVink Scoreverloop: 4. Bruno Silva 1-0 (e.d.), 8. Roy Beerens 2-0, 51. Gerald Sibon 3-0, 63. Danijel Pranjic 4-0 (pen.), 79. Klaas Jan Huntelaar 4-1,81. Luis Suarez 4-2 (pen.), 90. Danijel Pranjic 5-2 SC HEERENVEEN: Brian Vandenbussche; Kristian Bak Nielsen, Michel Breuer, Michael Dingsdag, Calvin Jong-A-Pin; Christian Grindheim Danijel Pranjic, Mika Vayrynen Roy Beerens, Paulo Henrique (66. Tarik Elyounoussi), Gerald Sibon Coach: Trond Sollied Niet ingezet: Kenny Steppe, Arnar Smarason, Pedro Beda, Arjen Bergsma, Milan Kopie, Lazaro AJAX: Kenneth Vermeer; Bruno Silva (46. Dennis Rommedahl), Gregory van der Wiel I, Thomas Vermaelen, Urby Emanuelson; Eyong Enoh (9. Rasmus Lindgren), Jeffrey Sarpong Jan Vertonghen (76. Vurnon Anita), Dario Cvitanich, Klaas Jan Huntelaar, Luis Suarez Coach: Marco van Basten Niet ingezet: Sergio Padt, Robbert Schilder, Siem de Jong, Evander Sno AJAX KICK OFF 27 AJAX - FC GRONINGEN

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2008 | | pagina 25