assss;»----» Tussen het Europese tweeluik met Tottenham Hotspur in, speelde Ajax op 26 september 1981 thuis tegen FC Groningen. Ajax had wat goed te maken, want van de Engelsen was voor eigen publiek met 3-1 verloren. Tegen de Noorderlingen maakten de Amsterdammers het inderdaad goed: 6-1. mmnmr tekst Monique Janse Dick Schoenaker was er tegen Spurs negentig minuten lang bij geweest, en ook tegen FC Groningen miste hij geen minuut. Wel was de wed strijd van totaal andere orde. 'Spurs had een heel goede ploeg,' herinnert Schoenaker zich nog goed. 'Ze waren echt een maatje te groot, zoals je dat nu zag bij Liverpool tegen PSV. Helaas troffen wij Tottenham al in de eerste ronde, ook nog voordat Johan Cruijff terugkeerde. Zij hadden twee goede Argentijnen en Glenn Hoddle op het middenveld. Die la tere bondscoach was eveneens erg goed.' Wat volgde was een nederlaag van 3-1. 'Tja, een debacle,' weet Schoenaker nog. En dat wil je zo snel mogelijk vergeten. Hoewel we soms ook wel moeite hadden hoor, de wedstrijd voor én na een Europa Cupduel. Maar wij waren die thuiswedstrijd tegen Groningen in de Meer zo scherp!' Hoewel Ajax dat seizoen al met 1-7 van Willem II had weten te i winnen en met 9-1 van De Graafschap ('Een tiende tegengoal y gunde ik mijn oude club ook weer niet,' aldus Schoenaker), wende de grote uitslagen voor de mannetjesputter niet. 'Elk doel punt vond ik fantastisch. Wij hadden destijds het voordeel dat iedereen kon scoren. Dat zag je tegen Groningen ook; scoorde Keje Molenaar, nota bene rechtsback. Al weet ik niet meer of het uit een penalty was, want die nam hij ook vaak. Maar tegenwoordig zie je dat het team te afhankelijk is van de voorhoedespelers, of die in vorm zijn. Zelf was ik rechtermiddenvelder, zoals Gabri nu. Alleen scoorde ik wel wat vaker dan hij, haha!' Alleen net in die wedstrijd tegen Groningen trof hij geen doel. Ling (2x), Kieft (2x), Molenaar en Vanenburg waren de doelpuntenmakers. Ajax had jonge spelers, dus de routiniers onder wie Wim Jansen en Dick Schoenaker (29 jaar) moesten de ervaring uitdragen. 'Wij hadden een goede combinatie in dat team,' erkent de huidige elftalleider van Jong Ajax. 'Lerby deed al mee, Olsen was erbij. Ik was toen al vijfjaar bij Ajax. In 1983 werd ik aanvoerder. Toen speelden er helemaal veel jeugdigen in het team, onder wie Marco van Basten, Frank Rijkaard, Sonny Silooy. Lerby was weg, Johan Cruijff ging weg en omdat we zo n heel jong team hadden, werd ik aanvoerder. Dat ben ik twee jaar, tot ik wegging, gebleven. Ach, wat stelde dat helemaal voor? Je deed de toss en in het veld probeerde je de groep te beschermen.' Ajax had toen een jonge ploeg en twee jaar eerder was het al niet anders. Tegen FC Groningen deden die jonkies het naar behoren. 'Groningen was fysiek sterk,' vertelt Schoenaker. 'Maar wij waren wat sneller en behendiger. Groningen stond nog niet zo hoog, maar ze konden het je wel moeilijk maken. Dat bleek wel een seizoen later. Ik herinner die legendarische wedstrijd nog goed, 5-5 werd het. Wat een wedstrijd! We kwamen wel 5-3 voor hoor, die goal maakte ik nog. Maar toen het 5-4 was geworden, knalde ook die Jans de bal nog in de kruising en werd het 5-5. Daar hoor je hem nu nog over!' AJAX KICK OFF 21 AJAX - FC GRONINGEN Ajax won in het seizoen 1981-1982 met 6-1 van FC Groningen. Dick Schoenaker feliciteert doelpunten- makerTscheu-la Ling. VoorVurnon Anita was FC Groningen de eerste tegenstander in zijn profcarrière. Leuke herinneringen zal hij er nauwelijks aan hebben overgehouden, want Ajax verloor op 19 maart 2006 met 3-2. Vorig seizoen speelde Rasmus Lindgren nog in het groen van FC Groningen tegen Klaas Jan Huntelaar. Vandaag strijden ze zij aan zij tegen de Noorderlingen.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2008 | | pagina 19