WEER VERDER LEREN Ontembare Leeuwen niveau. 'In mijn tweede seizoen kon ik vervolgens goed meeko men. En in het laatste jaar heb ik me verder ontwikkeld, tot de voetballer die ik nu ben.' Bij Ajax Cape Town groeide hij uit tot de onbetwiste leider in het veld, die soms ook de aanvoerdersband droeg als keeper Hans Vonk ontbrak. 'Hans was op basis van zijn ervaring de logische aanvoerder, die ook buiten het veld probeerde jonge jongens be ter te maken. Hij heeft ook mij geholpen in mijn ontwikkeling. Ik vind het erg leuk om hem nu terug te zien in Amsterdam.' Voor hij in augustus zelf naar Nederland reisde, had Enoh zijn geluk ook al elders beproefd. Tijdens de zomermaanden verbleef hij twee weken in Israël, waar hij indruk maakte bij Maccabi Haifa. Die club kwam er alleen financieel niet uit met Ajax Cape Town. Achteraf is Enoh daar niet rouwig om. 'Ik was daar in de warmste periode van het jaar. Het was gewoon niet prettig om in zulke omstandigheden te voetballen, op het heetst van de dag, in de volle zon. Ik ben toen ook voor het eerst in mijn leven verbrand. In Afrika is me dat nog nooit gebeurd.' Later trainde hij vier dagen mee met het Engelse Portsmouth, toen die club tijdens een Afrikaanse tournee Kaapstad aandeed. 'Dat was een nuttige ervaring en ze waren ook best enthousiast over mij, maar ik wist eigenlijk al vooraf dat ik niet naar Engeland kon. Daar hanteren ze immers de regel dat een voetballer van buiten de EU driekwart van de laatste interlands gespeeld moet hebben om het land binnen te mogen.' Met zijn 22 jaar was hij de voorbije jaren weliswaar een vaste waarde bij de jeugdploeg van Kameroen, maar geselecteerd voor de Ontembare Leeuwen werd hij nog niet. Met het WK van 2010 voor de deur zou Enoh niets liever willen, maar hij weet ook dat de lat voor een Engelstalige voetballer als hij extra hoog ligt. De nationale ploeg van Kameroen is een Franstalig bastion, sinds het land in 1961 zelfstandig werd en de Franse kolonie samenging met enkele Britse gebieden. Enoh: 'Het enige wat ik kan doen, is presteren. Tot ze niet meer om mij heen kunnen.' Met een soortgelijke insteek begon de middenvelder in augustus aan zijn stage bij Ajax en net zo nuchter blikt hij nu terug. 'Bij de eerste kennismaking vertelde Marco van Basten me dat ik tien dagen de tijd kreeg en dat ik gewoon moest laten zien wat ik kon. Als de opdracht zo eenvoudig is, kun je ook geen druk voelen, toch? Gewoon je best doen, dat is alles.' 14 AJAX KICK OFF AJAX - FC GRONINGEN

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2008 | | pagina 13