Penaltykiller! de toekomst Dat de A-jeugd van sc Heerenveen vorig seizoen met 2 prijzen aan de haal ging, is een heel goede prestatie. Onder andere deze prestaties zorgen ervoor dat sc Heerenveen 5 spelers in de A-jeugd heeft rondlopen, die uitkomen voor Oranje onder de 19 jaar. Eén van de spelers die in beide gewonnen prijzen een hoofdrol speelde, was Diederik Bangma. Allereerst was er de beker finale tegen Ajax, die sc Heerenveen, na penalty's won. Daarna volgde de Supercup, die gespeeld werd in de Amsterdam Arena. Na een 3-0 achterstand tegen Sparta en een gestopte penalty keerde Bangma alle penalty's in de beslissende serie, waardoor de A-jeugd aan de haal ging met de Supercup. Als C-speler kwam Bangma over van GVW Veenendaal. Na 2 jaar in de C's te hebben gekeept, kreeg Bangma bij de B's Harm Zeinstra voor zich. En na vorig jaar op de bank te hebben gezeten, staat de keeper nu in de basis. Johnny Jansen, de trainer van A-jeugd: "Als eerstejaars in een groep ben je normaal gesproken bankzitter of je moet gewoon beter zijn dan de ander. De beste speelt." Al resumerend noemt Jansen de kwaliteiten van Oranjekeeper. "Hij kan goed trappen, is prima op de lijn en goed in de 1 tegen 1. Erg goed is hij in de penalty's, hij is een echte penaltykiller! Dit komt, omdat hij goede reflexen heeft en kan lezen waar de bal komt." Bangma, die door Jansen als sociaal en zorgzaam wordt omschreven, kwam vanuit Veenendaal naar Heerenveen in een gastgezin te wonen. Na een paar jaar is de keeper nu op zichzelf gaan wonen. Jansen: "Hij woont nu in een soort studentenhuis, waar hij samen met 17 andere jeugdspelers van sc Heerenveen woont. Daar laat hij zich steeds meer gelden, wat ook in het veld terug te zien is, want hij coacht meer." Mede dankzij goede begeleiding na heimwee en een onwillige knie traint Bangma soms al samen met de keepers van het vlaggenschip en de beloften. Jansen: "Het werkt natuurlijk stimulerend, als je je kunt meten met Vandenbussche. Dan kun je aan Bangma zien dat hij er van geniet." Niet alleen het trainen met het eerste elftal werkt als een stimulans. Dat zijn ploeggenoot Luciano Narsingh vorige week een 5-jarig contract heeft getekend, zou als drijfveer moeten dienen voor Diederik Bangma én andere jeugdspelers. Palle Mulder 33

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2008 | | pagina 33