Een onvergetelijke arbiter \de Column Op 29 augustus 2005 kwam er een abrupt einde aan de loopbaan van de meest bekende scheidsrechter die het voetbal ooit gekend heeft: Pierluigi Collina. Euro 2004 was zijn laatste grote toernooi waarop hij nog mocht fluiten omdat hij begin 2005 45 jaar zou worden en dat is de leeftijdsgrens bij de FIFA. Uiteraard werd hem, ook als hommage, de leiding toevertrouwd van de Uefa cup finale 2004 tussen Valencia en Olympique Marseille. Zijn allerlaatste internationale wedstrijd was de kwalificatiewedstrijd voor het WK tussen Portugal en Slowakije in Lissabon begin 2005. De Italiaanse voetbalbond daarentegen vroeg hem of hij nog een jaar in de serie A wou fluiten en dat vond hij prima. Maar.... in augustus tekende Collina een persoonlijk sponsorcontract bij Opel en Opel was ook sponsor bij A.C.Milan en dat verband werd niet geaccepteerd. In de serie B fluiten mocht wel, maar dat was voor Collina geen optie en hij stopte. Zijn leven. Collina werd op 13 februari 1960 geboren in Bologna. Hier studeerde hij ook aan de universiteit en behaalde in 1984 een titel in de economie. In zijn tienerjaren speelde hij als centrale verdediger voor een plaatselijke voetbalclub. In 1977 werd hij overgehaald om een scheidsrechterscursus te volgen, waarbij al snel zijn grote talent hiervoor werd ontdekt. Binnen 3 jaar floot hij op het hoogste niveau in de regio. In 1988 kwam hij al in de nationale derde divisie terecht en 3 jaar later promoveerde Pierluigi naar de serie B en de serie A. Rond deze tijd werd hij getroffen door een erge vorm van alopecia, een ziekte aan de haarwortels. Hierdoor ontstond zijn opvallende kale verschijning wat hem tot een markante persoonlijkheid op het voetbalveld maakte. Bijnaam: Kojak. In 1995 komt hij na 43 serie A wedstrijden op de Fifa-scheidsrechterslijst, en floot direct maar even 5 wedstrijden op de Olympische Zomerspelenvan 1996, waaronder de finale tussen Nigeria en Argentinië. In 1999 was hij arbiter bij de Champions League finale tussen Bayern München en Manchester United. Maar hij bereikte het hoogtepunt van zijn carrière in 2002 toen hij de finale mocht fluiten van het Wereldkampioenschap voetbal tussen Brazilië en Duitsland. Tussen 1998 en 2003 werd hij zes keer op rij uitgeroepen tot 's werelds beste scheidsrechter. Collina is nu nog onbetaald raadgever van de Italiaanse scheidsrechtersbond en lid van het Uefa Referees Committee. Wanneer word je zo goed? Minder fouten maken dan ieder ander. Begaafd zijn, geen spanningen kennen, persoonlijkheid uitstralen en streng en eerlijk zijn. Collina accepteerde geen vedettes maar elke speler had wel respect voor Collina en wilde hem graag als arbiter. Collina schreef een boek: The rules of the game. Roel de Jong 23

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2008 | | pagina 23