A J AX Al WINT KLEINE KLASSIEKER MKKCULTUUR LOEK DEN EDEL AjaxAl heeft dinsdagmiddag Feyenoord Al verslagen met 2-1. Florian Josefzoon en Atilla Yildirim scoorden voor de ploeg van Frank de Boer en Bob de Klerk. Door de overwinning is Ajax Al de koploper in de competitie. Het was spectaculair wat Ajax en Feyenoord op de grasmat van de Toekomst lieten zien. Het natte veld zorgde voor veel balsnelheid en daardoor enkele fouten. Het leverde Ajax al in de derde minuut de openingsgoal op. Op een voorzet vanaf de linkerkant had de Feyenoord- defensie al wegglijdend geen passend antwoord. De bal belandde bij Florian Josefzoon, die eenvoudig Kostas Lamprou verschalkte. 'Daarna hadden we de wedstrijd moeten beslissen,' vond coach Frank de Boer. Hij doelde met name op de enorme kans van Tom Overtoom, die de aanval opzette met spits Geoffrey Castillion maar vervolgens oog in oog met Lamprou miste. Na de rust was Ajax even niet bij de les, hoewel de treffer van Feyenoord in de 48ste minuut simpelweg onhoudbaar was. Andrea Fileccia haalde vanaf de achterlijn uit en tot grote verbazing van keeper Marco Bizot verdween de bal bij de tweede paal in het zijnet. 'Volgens mij was het ge woon een voorzet,'schamperde De Boer. Zeven minuten later leek Ajax de genadeslag te krijgen toen Ricardo van Rijn met zijn tweede gele kaart van de wedstrijd de kleedkamer op moest zoeken. 'Hij probeerde de counter van Feyenoord onschadelijk te maken met een tackle. Op zich is dat goed, maar dit was wel erg onbesuisd,' vond zijn coach. Met een man minder op het veld kwam Ajax juist beter in zijn spel. Waar Feyenoord met lange ballen de aanvallers probeerde te zoeken, kon de thuisploeg de gegeven ruimte uitstekend bespelen. Josefzoon bleek met zijn snelheid keer op keer gevaarlijk, maar zijn voorzetten bereikten net geen medespeler. Dat de 2-1 toch nog viel, was niet meer dan terecht. Rodney Sneijder zette met een steekpassje de aanval op, die door invaller Atilla Yildirim spectaculair werd binnengegleden. Ook Feyenoord ein digde de wedstrijd uiteindelijk met tien man. Jerson Gabral pakte in de 86ste en 90ste minuut een gele kaart. tekst Klaas Vos Wat leeftijd betreft mogen wij voor de tegenstander van vandaag de hoed afnemen. De zwart-geien uit Arnhem zijn acht jaar ouder dan wij, rood- witten. Vitesse. Door Mart Smeets altijd wat deftig, met lichte aardappel in de keel, uitgesproken zonder de 'e' aan het end. In 1892 begon het dan ook als cricketvereniging. Maar voetbal - toen ook een sport voor de elite - volgde nog in hetzelfde jaar. De relatie tussen Ajax en Vitesse wordt weerspiegeld in zestien spelers die voor beide clubs uitkwamen. Opvallend vaak verkasten zij direct van Ajax naar Vitesse. Zoals Gert Bals, die zijn keepersloopbaan afsloot in Arnhem. Zoals Rob Alfien, die na Ajax één seizoen voor Vitesse speelde. Zoals Martijn Reuser, John Veldman, Menno Willems en Yakubu. Verder speelden Ferdi Vierklau en Richard Knopper in de stad van de Eusebiustoren. Michel Kreek keerde uit Italië, uit Perugia, terug naar Nederland om voor Vi tesse te spelen en voor de zwart-geien ook nog eens zestien keer te scoren. De zo jammerlijk in juni 1989 op vliegveld Zanderij omgekomen Lloyd Doesburg had zich in Arnhem als keeper de bijnaam 'de Kaf verworven. Tom de Mul werd een aantal seizoenen geleden voor een jaar verhuurd aan Vitesse en mocht onder Henk ten Cate terugkeren, maar helaas voor hem en ons met zo weinig succes dat hij Amsterdam verliet. Dan zijn er vier spelers die Ajax bij Vitesse heeft 'weggehaald'. De eerste was Peter Boeve, een van oorsprong Veluwse jongen. Lang bij ons gebleven en later teruggekeerd als assistent van Co Adriaanse. Onder Van Gaal werd John van den Brom naar Amsterdam gehaald, als een nummer vier. Maar die piek kwam uiteindelijk Rijkaard toe, John werd reservespeler, maar met verdienstelijke bijdragen. Als koningsschutter werd Nikos Machlas voor een recordbedrag vol verwa chting aangetrokken. Een combinatie van trainersongeduid, fatalistisch bijgeloof, faalangst en wellicht ook gebrek aan echt toptalent waren er de oorzaak van dat die verwachting niet tot werkelijkheid werd gesmeed. De aankoop van Victor Sikora onder Ronald Koeman bleek nog pijnlijker, heiaas. Nu heb ik een speler vergeten. Bewust. Hij was de eerste die van Ajax naar Vitesse ging. Namelijk in 1959. Niet helemaal zeker meer van een basisplaats bij ons en een baan in Arnhem bepaalden die overgang. Ik heb het hier over Loek den Edel. Als vervanger van de geblesseerde Rinus Michels scoort hij het eerste doelpunt in de geschiedenis van onze club als profclub, tegen NAC. Zijn laatste wedstrijd in het magistrale rood wit speeit hij op 8 maart 1959 tegen PSV. Maar veel belangrijker nu is dat Loek den Edei met vele anderen van zijn generatiegenoten elke thuiswedstrijd in deArenA te vinden is. En altijd met een vriendelijk woord en een stralende lach. En nog immer die rijzige gestalte. Met die lach waarin de tanden vrolijk zichtbaar worden doet hij aan Klaas Jan Huntelaar denken. Ik zie die lach graag vanmiddag dankzij Klaas Jan. De Ajax-junioren zijn uitzinnig van vreugde na de winnende treffer tegen Feyenoord Al. AJAX KICK OFF 09 AJAX - VITESSE

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2008 | | pagina 8