Snokoie o2n h!t n!mr2nd!ER ELFTAL ZULLEN HALEN Groeispurt Heini Otto temidden van al zijn collega-trainers op de Toekomst. schopte tot FC Amsterdam, FC Twente, Middlesbrough FC en FC Den Haag. 'Ik geloof niet dat de spelers van de D2 veel over mijn carrière weten,' zegt Otto zonder een spoor van teleurstelling. 'Soms vragen ze wel eens voor welke Engelse club ik gespeeld heb. En dan antwoord ik ze keurig. Ik vermoei ze niet met verhalen uit de oude doos over hoe het er toentertijd in Engeland aan toeging. De jeugdspelers waren er apprentice, zoals dat heette. Je moest als jonge speler het vak leren door kleedkamers schoon te maken en de schoenen te poetsen van de spelers van het eerste. Je leerde het vak op de ouderwetse manier. Daar hoefje tegenwoordig niet mee aan te komen. Alles is hier voor die jongens tot in de puntjes geregeld. Maar toch zijn er genoeg gasten die niet verwend doen, en gewoon keihard werken om aan de overkant, in de ArenA, te komen. Ik zie nog steeds ide ale profs voorbij komen, ook al betekent dat tegenwoordig iets heel anders dan vroeger.' Ajax is zijn club geworden, hoewel hij er nooit speelde. Otto was twee jaar assistent-trainer onder Morten Olsen en verder trainde hij diverse jeugdteams bij Ajax. Nu is het al een paar jaar de D2. 'Het is een interessante leeftijdscategorie,' zegt Otto met een glimlach. 'Ze maken soms een enorme groeispurt waardoor ze opeens helemaal niet meer lijken te kunnen voet ballen. Daar moetje rekening mee houden, en moetje spelers de tijd gunnen om aan hun veranderende lijf te wennen en de coördinatie terug te vinden. En in de tweede helft van het sei zoen schieten er ook nog wel eens een paar de pubertijd in. Dat is voor een trainer ook altijd een uitdaging. Het belangrijkste vind ik dat ze plezier houden in het spel. Het is hun sport; hun hobby. Dat doe je in eerste instantie voor de lol. Er moet dus altijd ruimte zijn om te dollen. Het hoeft niet allemaal bloedse rieus. De jongens moeten weten dat je vertrouwen in ze hebt. Als ze bang voor je zijn, ben je verkeerd bezig. Ik geloof niet dat ze in de D2 bang voor me zijn. Het is een fijne groep. En Ajax is in zijn geheel op de goede weg, denk ik. Bij het eerste komt het ook goed. Het begin van het seizoen verliep misschien nog niet helemaal soepeitjes, maar je merkt dat er rust is. Die rust komt bij Van Basten vandaan. Hij heeft een plan en werkt dat uit, zonder aarzeling en zonder zijsprongen. En dat werkt door in de hele club. Ajax zit nog altijd boordevol talent. Ook nu lopen er hier op de Toekomst weer genoeg die ooit het Nederlands elftal zullen halen. En vrijwel zeker voor meer dan 19 minuten. En als ze het talent van een international net niet hebben, moeten ze gewoon hun maatjes naar Noordwijk brengen, en dan altijd zorgen dat ze hun eigen voetbalschoenen achterin de auto hebben liggen. Just in case...' Heini Otto met zijn Ajax D2. AJAX KICK OFF 27 AJAX - VITESSE

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2008 | | pagina 25